Článok prebratý zo serveru www.vivarista.sk


Planorbarius corneus (Linnaeus, 1758)

Článok zo sekcie Akvaristika

obrázokATLAS Animalia
Mollusca
Gastropoda
Heterobranchia
Euthyneura
Panpulmonata
Hygrophila
Planorboidea
Planorbidae
Planorbarius

Poddruhy:
Planorbarius corneus arabatzis Reischütz, Reischütz & Fischer 2008
Planorbarius corneus grandis Dunker, 1850
Planorbarius corneus corneus Linnaeus, 1758


Synonymum:
Helix cornea Linnaeus, 1758
Planorbis adelosius Bourguignat, 1859



Planorbarius corneus

Výskyt v prírode: Obýva vody od Európy až po východnú Sibír.

Sfarbenie: Ulita a telo i noha sú tmavo hnedé až čierne, iba spodná strana nohy je mierne svetlejšia.


Planorbarius corneus

Popis: Silnostenná ulita dosahuje veľkosti asi 30 mm na šírku a 13 mm na výšku. V mladosti má tento druh na ulite štetinky, ktoré sa ale postupne strácajú. Ulita je pravotočivá, ale anatómia tela je ako u ľavotočivých druhov ulitníkov. V krvi má hemoglobín.

Veľkosť: cca.3,5 cm


Planorbella duryi

Voda v akváriu: Mäkká až tvrdá (7-25 °dGH), pH 6,5-8,5, teplota do 27°C (kolísanie teploty tento druh znáša dobre, nevyhovuje mu ale trvalo príliš vysoká teplota vody, nad 28°C často hynie), zvláštne nároky na vodu tento druh ale nemá. Tento druh možno s úspechom chovať aj v záhradných nádržiach pod holým nebom. Je veľmi citlivý na chemikálie např.: malachitová zeleň, formaldehyd a prípravky s obsahom medi.

Chov: Chováme ho v nádrži o obsahu aspoň 10 litrov, kde sa živí riasami, zbytkami potravy chovaných rýb, zbytkami rastlín i výkalmi rýb. V optimálnom počte jedincov pomáha udržať v akváriu biologickú rovnováhu. Dospelé jedince si radi pochutnajú na ikrách rýb.
Do akvária je tento druh vhodný o čosi menej než iné exotické ulitníky, ktoré ho z nádrží postupne vytlačili. Napriek tomu je o neho medzi akvaristami záujem a napomáha tomu zvyšujúci sa trend chovu najrôznejších ulitníkov a nielen ich. V ponukách sa objavujú aj farebné (modrá, červená, ružová, biela, žltá farba) ulitníky rodu Planorbella duryi, ktoré sú vďaka tomu chovateľsky atraktívnejšie, i keď o niečo menšie (cca. 2 cm). Pochádzajú zo zarastených vôd Floridy.
Nemožno ich, pochopiteľne, chovať spoločne s druhmi rýb, ktoré požierajú ulitníkov a ani v spoločnosti dravým ulitníkov. Je vhodný do akvárií so studenovodnými druhmi rýb alebo ako samostatný záujmový chov zaujímavého ulitníka (bez technického vybavenia a pri izbovej teplote).


Planorbella duryi

Rozmnožovanie: Tento druh je hermafrodit, u ktorého je samooplodnenie reálne, hoci znášky vajíčok sú vtedy malé. Po oplodnení kladie jedinec znášku o 15 vajíčok umiestnenú v oválnom, ľahko vypuklom púzdre na tvrdý predmet.

Parazity prenášané týmto ulitníkom:
Prosthogonimus ovatus
Apatemon gracilis
Hypoderaeum conoideum
Syngamus trachea
Typhlocoelum sisowi


Text: Štefan Čambal, VIVARISTA.sk
Foto: archív, Pinterest.com, freenatureimages.eu, istockphoto.com



Šéfredaktor | 12.9.2017 07:34 | 0 komentárov | 3238x


Dátum: 26.4.2024 18:20:45
URL článku: http://www.vivarista.sk/m/clanky/6320