Článok prebratý zo serveru www.vivarista.sk


Marven, Harvey: Snakes, The new compact study guide and identifier

Článok zo sekcie Literatúra

obrázokZ knižnice teraristu Vydavateľ: APPLE Press
strán: 80
rok vydania: 1996
jazyk: anglický
ISBN: 1-85076-606-1
Podtitul: The new compact study guide and identifier

Svojou veľkosťou (15x20 cm) neveľká knižka si dala za svoju hlavnú úlohu priblížiť čitateľovi (a prednostne aj teraristovi) tajomný i nesmierne zaujímavý svet hadov. Práve preto je podtitul tejto knižky ponímaný ako nový, ucelený študijný sprievodca a "identifikátor" rôznych nejedovatých a jedovatých hadov sveta. Samozrejme, že nájsť v takto drobnej knižke všetky druhy hadov je nemožné, ale čitateľovi i tak ponúka viac než dosť. Obaja autori sú akousi zárukou kvality ponúkaných údajov, hoci, ako neskôr si pri listovaní diela všimneme, drobné zámeny sa tu predsa len nájdu. Pri práci s knižkou čitateľ nesmie zabudnúť aj na fakt, kedy toto dielko vyšlo. A tak pôvodných druhových a predovšetkým rodových názvov, ktoré sa medzitým zmenili, je tu veľa.Úvod nás zasvätí do toho, čo had vlastne je za živočícha, ako sa z historického pohľadu vyvinul, ako sa jednotlivé druhy pohybujú, čím sa živia, ako sa rozmnožujú, akú majú starostlivosť o svoje vajíčka a mláďatá, a v neposlednom rade, aký je vzťah hada voči človeku a opačne.Hlavná časť knižky sa ale venuje samotným rodom a druhom hadov. Základné údaje (veľkosť, výskyt, popis druhu, potrava, rozmnožovanie) sú vhodne doplnené o piktogramy (či je daný druh jedovatý, či ide o živorodý alebo vajcorodý druh alebo či ide o ohrozený druh hada). Nájdeme tu druhy (uvádzam ich pod názvami ako sú uvedené v knižke) ako sú napr.Leptotyphlops humilis, Rhamphotyphlops braminus, Acranthophis dumerili, Boa constrictor, Eunectes murinus, Corallus caninus, Epicrates c. cenchria, Candoia aspera, Lichanura trivirgata, Charina bottae, Eryx colubrinus loveridgii, Calabaria reinhardtii, Python molurus (chybne označený ako molorus), Python regius, Python reticulatus, Liasis boa, Aspidites melanocephalus, Morelia spilotes variegata, Morelia amethistina, Chondropython viridis, Morelia carinata, Liasis fuscus, Elaphe guttata, Elaphe triapsis, Elaphe o. obsoleta, Elaphe o. lindheimeri, Elaphe o. spiloides, Elaphe subocularis, Elaphe scalaris, Elaphe quatuorlineata, Elaphe vulpina, Elaphe taeniurus, Pituophis melanoleucus sayi, Arizona elegans arenicola, Lampropeltis triangulum sinaloae, Lampropeltis t. hondurensis, Lampropeltis t. campbelli, Lampropeltis t. elapsoides, Lampropeltis alterna, Lampropeltis getulus californiae, Lampropeltis g. floridana, Drymarchon corais, Coluber constrictor, Coluber viridiflavus, Nerodia cyclopian, Nerodia fasciata, Natrix natrix, Natrix tessellata, Natrix maura, Thamnophis sirtalis, Thamnophis s. parietalis, Coronella austriaca, Dasypeltis scabra, Heterodon nasicus, Heterodon platyrhinos, Cemophora coccinea, Opheodrys vernalis.Zástupcovia jedovatých druhov: Boiga dendrophila, Dispholidus typus, Chrysopelea ornata, Oxybelis aeneus, Laticauda colubrina, Parademansia microlepidota, Pseudechis colletti, Notechis scutatus, Notechis ater, Oxyuranus scutellatus, Acanthophis antarcticus, Pseudechis australis, Micruroides euryxanthus,
Micrurus fulvius, Lachesis muta, Hemachatus hemachatus, Naja mossambica, Ophiophagus hannah, Naja melanoleuca, Dendroaspis polylepis, Naja naja, Dendroaspis agusticeps, Bungarus fasciatus, Bothrops atrox, Bitis gabonica, Bitis arietans, Agkistrodon bilineatus, Cerastes cerastes, Enhydris plumbea, Vipera berus, Vipera xanthina, Agkistrodon contortrix, Vipera ammodytes, Agkistrodon piscivorus, Crotalus cerastes, Crotalus horridus, Crotalus viridis, Crotalus atrox, Crotalus molossus, Sistrurus catenatus.V takto rozsiahlom (s ohľadom na veľkosť knižky) zozname nájdeme aj zopár chybičiek. Vodný druh užovky Enhydris plumbea je zamiešaný medzi jedovaté hady ako je napr. Vipera berus. To by až tak nevadilo, keby pri tomto druhu nebol umiestnený snímok a sprievodný text iného druhu jedovatého hada a to Calloselasma rhodostoma. Zmätok očividne mohol nastať nesprávne vloženým vedeckým názvom Enhydris plumbea, pretože samotný text sa tohto druhu netýka. Nie je to ale jediná chybička krásy. Na strane 47 je vložená nesprávna snímka k druhu Natrix tessellata.
Záver knižky patrí zoznamu v knižke uvedených druhov hadov a jednotlivých odborných výrazov. Plusom je fakt, že u jednotlivých druhov nechýba nielen ich vedecký názov, ale aj anglické pomenovanie. To môže byť plusom pri ďalšom hľadaní informácií k danému druhu v iných médiách.
Plusom je množstvo veľmi dobrých farebných fotografií najrôznejších druhov hadov (až na drobné výnimky).

Napriek týmto drobným nepresnostiam možno knižku vrelo odporúčať čitateľom, ktorých zaujíma svet hadov. Táto neveľká publikácia by si mohla nájsť uplatnenie aj u teraristov, ktorí svoju záľubu venovali chovu hadov.

Štefan Čambal, VIVARISTA.skŠéfredaktor | 28.9.2017 11:22 | 0 komentárov | 2163x


Dátum: 22.7.2024 04:14:04
URL článku: http://www.vivarista.sk/m/clanky/6386