S prichádzajúcou jarou, teplým a suchým počasím sa občania púšťajú do údržby záhrad a dvorov po uplynulej zime. Nahromadený rastlinný a drevný odpad či suché trávniky následne likvidujú protizákonným spôsobom a to jeho spaľovaním alebo vypaľovaním trávnatých porastov.
Je to obdobie, ktoré je charakterizované vysokým nárastom vzniku požiarov v prírodnom prostredí. Požiarmi dochádza k ničeniu prirodzených stanovíšť rastlinných a živočíšnych druhov, k narušeniu ekologickej rovnováhy v prírode, k znižovaniu rozmanitosti života na Zemi, ako aj k vzniku rozsiahlych ekonomických škôd.
Spaľovanie či vypaľovanie porastov?
Rozdiel medzi spaľovaním a vypaľovaním spočíva v tom, že vypaľovanie predstavuje plošné spaľovanie napr. trávy, konárov, kríkov a iných porastov. Naopak, spaľovaním dochádza k páleniu nahromadenej suchej trávy alebo iného nežiadúceho odpadu. Vypaľovanie predstavuje u mnohých občanov jednoduché zbavenie sa rastlinného či drevného odpadu.
Predpokladaný úžitok zo zbavenia sa nepotrebných suchých porastov ohňom vysoko prevyšujú škody, ktoré takéto požiare zapríčinia.
Poškodzuje sa štruktúra povrchovej vrstvy pôdy, jej odkrytím sa zvyšuje erózna ohrozenosť a umožní sa vyšší výpar i presýchanie, napomáha sa rozširovaniu odolnejších a agresívnych druhov rastlín, spaľujú sa vývojové štádiá mnohých drobných živočíchov, čo negatívne ovplyvňuje potravnú základňu vyšších živočíchov, a tiež zanikajú prirodzené, mnohokrát posledné útočiská organizmov, čo znižuje celkovú biodiverzitu krajiny. Plošným vypaľovaním môže dôjsť k likvidácii celých populácií menej mobilných druhov.
Úmyselným vypaľovaním porastov k pokutám
Vypaľovanie porastov je podľa zákona NR SR č. 314/2001 Z. z. o ochrane pred požiarmi prísne zakázané v každom období, nielen v čase zvýšeného nebezpečenstva vzniku požiaru. V prípade porušenia tohto zákazu hrozí fyzickej osobe pokuta až do výšky 331 EUR, resp. v blokovom konaní do výšky 100 EUR a právnickej osobe alebo fyzickej osobe-podnikateľovi je možné uložiť pokutu až do výšky 16 596 EUR.
Škodlivé látky ohrozujúce život človeka a ekosystém
Pri spaľovaní odpadov na záhradách sa uvoľňujú toxické látky, ako napríklad oxid uhoľnatý, dráždivý čpavok, uhľovodíky, dechtové látky a mnohé ďalšie zdraviu škodlivé látky. Uvoľňujú sa škodlivé látky v ešte vyšších koncentráciách, ako je to v mnohých priemyselných závodoch. Dôvodom je nedokonalé horenie za nízkych teplôt a nedostatočného okysličovania. Tieto škodlivé látky majú fatálne následky nielen na ekosystém, ale aj na zdravie človeka. Vyvolávajú poškodenia nervového a imunitného systému a majú aj rakovinotvorné účinky.
Základné znečisťujúce látky a ich vplyv na zdravie
Pálením zeleného odpadu, keď sa nad obcou vznáša mračno bieleho zapáchajúceho a škodlivého dymu, dochádza k porušovaniu Občianskeho zákonníka. Podľa neho nikto nesmie nad mieru prípustnú pomerom obťažovať susedov hlukom, prachom, popolčekom, dymom, plynmi, parami a podobne. Spaľovanie odpadu predstavuje aj porušovanie všeobecne záväzných nariadení a zákona o odpadoch. Tipy, ako narábať so záhradným odpadom, popisuje aj leták Neznečisťujme ovzdušie pri čistení záhrady!
Možný vznik požiaru
Pri vypaľovaní a spaľovaní trávy môžu občania v mnohých prípadoch zapríčiniť vznik požiaru a ohroziť týmto neuváženým konaním životy, zdravie a majetok ostatných spoluobčanov. Nie vždy sa však podarí odhaliť osobu – pôvodcu požiaru. Môže za to aj naša ľahostajnosť a malá občianska statočnosť. Nedovoľme hŕstke nenapraviteľných, aby ničili všetko okolo seba. Ak sa stanete svedkom vypaľovania trávy a lesných porastov, teda ak ste svedkom porušenia zákona, mali by ste nahlásiť túto skutočnosť na políciu (t. č. 158) prípadne mestskú políciu (t. č. 159).
Čo robiť v prípade už rozšíreného požiaru?
bezodkladne ohlásiť vznik požiaru na ohlasovňu požiarov - t. č. 150, resp. 112 alebo zabezpečiť jeho ohlásenie,
uviesť: kde horí (presnú adresu a tel. číslo), čo horí, kto volá,
uviesť podrobnejšie informácie o požiari, vyčkať na spätný telefonát ohlasovne požiarov a riadiť sa jej pokynmi,
ak je to možné, uhasiť požiar dostupnými hasiacimi prostriedkami (voda, piesok, vlhké prikrývky, lopaty, ručné hasiace prístroje a pod.) alebo vykonať nevyhnutné opatrenia na zamedzenie jeho šírenia,
vykonať nevyhnutné opatrenia na záchranu ohrozených osôb, evakuovať najmä deti a chorých ľudí,
poskytnúť na výzvu veliteľa zásahu osobnú a vecnú pomoc jednotke požiarnej ochrany - napríklad dopravné prostriedky, zdroje vody, spojovacie zariadenia a iné veci potrebné na zdolanie požiaru.
Nevypaľujte, radšej kompostujte
Zákonné spôsoby, ako sa zbaviť suchého biologického odpadu z porastov, sú kompostovanie v obecnom alebo súkromnom kompostovisku či zber biologického odpadu v na to určených veľkoobjemových kontajneroch. Pri dodržaní základných pravidiel si môžete celkom jednoducho vytvoriť hodnotný poklad v podobe kompostu.
Suché lístie nemusíte páliť či vyhadzovať. Použite ho radšej na výrobu účinného organického hnojiva. Ak sa dá, listy najskôr podrvte a až potom ich dajte do kompostu. Menšie sa rozložia oveľa rýchlejšie. Nezabúdajte však na kombináciu zeleného a hnedého materiálu. Môžete opäť použiť trávu, ktorú ste práve pokosili, alebo kuchynský odpad. Kompostovú kopu aspoň raz za mesiac obráťte. V prípade suchých častí pridajte trochu vody, ak je naopak kompost príliš mokrý, pridajte suchý savý materiál.
Tip: Lístie môžete na jeseň zo záhrady zozbierať do zásoby (napríklad do prázdneho kompostéra) a potom podľa potreby používať počas celého roka.
Ak máte trávy naozaj veľa, môžete ju využiť ako mulč aj priamo, bez kompostovania. V prípade, že máte pokosenej trávy príliš veľa a priestoru na kompostovanie málo, môžete ju použiť aj inak. Napríklad priamo ako hnojivo pre záhradné rastliny. Rozhoďte ju okolo kríkov, stromov a pokojne môžete aj na záhony. Táto tráva sa bude postupne rozkladať a nielenže pohnojí rastliny, ale bude vás aj menej trápiť burina. Takýmto spôsobom dokonca ochránite zem pred vysychaním.
Foto: Ilustračné
Spracoval: T. Hamranová, P. Horváthová, SAŽP