Článok prebratý zo serveru www.vivarista.sk


Na sysľovských poliach ochranári zaznamenali hniezdenie dropa veľkého

Článok zo sekcie Aktuality

obrázok Fb účet SOS/BirdLife Slovensko to hlása zreteľne a má dôvod na radosť.
"Na lucernovom poli, ktoré Ochrana dravcov na Slovensku vytvorila na sysľovských poliach pre dropa, sa podarilo senzačné pozorovanie. Dropica tam vyviedla svoje mladé dropíča."
Ako SOS/BirdLife Slovensko ďalej uvádza "Dravčiari sa istotne teraz tešia, že dlhoročná práca priniesla výsledky a celá námaha na obnovu biotopov nebola márna.
Hniezdenie dropa je na Slovensku mimoriadne vzácne a potvrdenie tejto udalosti nie je jednoduché, nakoľko sliepka sa s kuriatkami veľmi skoro začína pohybovať, neostávajú na hniezde".

Ako ďalej OS/BirdLife Slovensko uvádza, "dropy boli v predošlých dňoch pozorované aj na ďalších plochách, kde vďaka projektu vznikli biopásy a úhory ako oázy biodiverzity. Je to dôkaz, že dropy tu nachádzajú potravu, ktorou je okrem rôznych častí rastlín a semien aj hmyz. Práve hmyz je dôležitou súčasťou jedálnička dropích kuriatok, ktoré potrebujú živočíšne bielkoviny pre svoj rast.
Podobné príklady vidíme aj inde na Slovensku pri iných druhoch, ktoré sú vzácne, no nie tak ohrozené. Preto nás mrzí, že napriek tomu, že údajov o tom ako biopásy prinášajú výsledky, na ktoré sú určené, je stále viac, stále počúvame od časti skeptikov, že biopásy sú nezmysel.

O TO VIAC ZINTENZÍVNIME NAŠE KROKY, ABY FAKTY O TOM, ŽE BIOPÁSY PRINÁŠAJÚ VÝSLEDKY, BOLO PORIADNE POČUŤ A ABY BOLO JASNÉ, ŽE ICH MIESTO PRE OCHRANU BIODIVERZITY V POĽNOHOSPODÁRSKEJ KRAJINE JE NENAHRADITEĽNÉ.
Na Slovensku sú partnermi projektu LIFE Steppe on border a krajinu pre dropa veľkého a sokola kobcovitého pretvárajú na pestré plochy aj Bratislava - hlavné mesto SR, Ochrana dravcov na Slovensku a Štátna ochrana prírody SR," dodalo OS/BirdLife Slovensko.Šéfredaktor | 10.7.2024 16:51 | 0 komentárov | 139x


Dátum: 22.7.2024 04:20:21
URL článku: http://www.vivarista.sk/m/clanky/15033