Rubriky

Hlavná stránka Vyhľadávanie Diskusné fórum Antikvariát Výstavy a predajné stretnutia ("burzy")LiteratúraHerpetofauna SRVivaristika na známkachŽabčonoviny

Články a iné

TeraristikaAkvaristikaReportážeNápady pre VásZo svetaAktuality Fotogaléria

Inzercia

DarujemKúpimPredám

CITES

Na SlovenskuV ČecháchVšeobecneOficiálne stránky

Ostatné

Kontakt Linky Naše bannery Reklama

Auer Werner-Hans: Riesenvogelspinnen Theraphosa blondi & Theraphosa apophysis

Z knižnice teraristu

Vydavateľ: Herpeton Verlag
strán: 96
rok vydania: 2008
jazyk: nemecký
ISBN: 3-936180-26-1Autor tejto brožovanej publikácie nie je neznámym chovateľom vtáčkarov. Ich chovu sa venuje od roku 1988 a jeho insektáriami prešlo mnoho druhov z celého sveta. Za nimi sa vydáva aj do prírody a skúsenosti z týchto ciest, ale aj zo svojho chovu názorne preniesol na stránky predkladanej knižky priam vrchovato. Vytvoril tak ojedinelé dielo, ktoré má za svoju úlohu podrobne priblížiť a pomôcť chovateľom (nielen) týchto zaujímavých a poverami opradených druhov vtáčkarov.Knižka, ako jej podtitul napovedá, prináša na svojich stránkach množstvo informácií o etológii, biológii, chovu a odchovu dvoch najväčších príslušníkov vtáčkarov Theraphosa blondi a Theraphosa apophysis. Určite to nie je náhodný výber dvojice druhov, ktoré sú medzi chovateľmi povestné svojou agresivitou, popudlivosťou a ťažkým odchovom. No a práve táto knižka vyvracia všetky tieto vžité informácie a prináša nové poznatky.
Poďme sa spoločne pozrieť na stránky tejto zaujímavej knižky.Hneď na prvých stránkach autor podrobne popisuje oba druhy vtáčkarov a to zo všetkých stránok. Nechýbajú aj pre chovateľa užitočné údaje podchytené snímkami z lokalít ich výskytu, biotopné údaje, ktoré sú pre chovateľa snažiaceho sa v teráriu vytvoriť najoptimálnejšie podmienky, nesmierne prínosné. Autor sa nevyhol ani systematike, anatómii, stručnému opisu oboch druhov, ich vzájomnému rozlíšeniu a morfológii. Zaujímavé sú aj informácie o spoločnom výskyte iných druhov živočíchov v miestach výskytu oboch druhov vtáčkarov, ktoré môžu pre ne predstavovať predačné ohrozenie, alebo, naopak, potravu. Knižka sa podrobne venuje aj nebezpečenstvu zo strany samotných vtáčkarov, ktoré sú, ako sme už spomenuli, známe svojou agresívnosťou a vykopávaním pŕhlivých chĺpkov.Veľkú časť sa ale knižka venuje tomu najpodstatnejšiemu: chovu v teráriu. Autor aj tu vychádza zo svojich vlastých skúseností a radí čiateľovi ako vhodne má oba druhy vtáčkarov chovať (terárium, teplota a vlhkosť...). Nevyhýba sa ani problematike chorôb a parazitov, ktorým musí chovateľ čeliť. Ponúka mu hneď niekoľko možností ako im predchádzať alebo s nimi úspešne bojovať. Zaujímavá je stať o párení obohatená aj o množstvo fotografií z priebehu párenia oboch predstavovaných druhov vtáčkarov. Aj tu vychádza autor z vlastných bohatých skúseností a radí, ako celý mnohokrát riskantný proces zo strany chovateľa zvládnuť. Čomu sa vyhnúť, aby nedošlo k ohrozeniu samice a samca. Nasledujúca kapitola sa podrobne venuje tvorbe kokónu, inkubácii vajíčok a odchovu mladých lariev a ich následnému chovu.Zaujímavou je záverečná kapitola, ktorá sa zľahka venuje aj chovu iných veľkých druhov vtáčkarov, ktoré by mohli zaujať teraristu (Acanthoscurria geniculata, Citharischius crawshayi, Lasiodora parahybana, Pamphoeteus antinous či Xenesthis immanis).

Záver knižky je venovaný nielen užitočnej literatúre, vysvetleniu jednotlivých pojmov, ktoré sa objavujú v texte, ale nechýbajú ani klimatické údaje, ktoré dopomôžu čitateľovi tejto zaujímavej knižky si predstaviť a následne pretaviť do svojho chovu prírodné podmienky, v ktorých žijú oba predstavené obrie a zároveň nesmierne zaujímavé druhy vtáčkarov.

Knižka si určite nájde svoje opodstatnené miesto v knižnici nejedného teraristu, ktorý svoj chovateľský záujem venuje práve chovu vtáčkarov.

Štefan Čambal, VIVARISTA.sk

| Vytlačiť článok |

Šéfredaktor | 19.10.2017 12:48 | 0 komentárov | 2148x


www.aquabooks.cz zoochov.cz