Rubriky

Hlavná stránka Vyhľadávanie Diskusné fórum Antikvariát Výstavy a predajné stretnutia ("burzy")LiteratúraHerpetofauna SRVivaristika na známkachŽabčonoviny

Články a iné

TeraristikaAkvaristikaReportážeNápady pre VásZo svetaAktuality Fotogaléria

Inzercia

DarujemKúpimPredám

CITES

Na SlovenskuV ČecháchVšeobecneOficiálne stránky

Ostatné

Kontakt Linky Naše bannery Reklama

Potraviny obsahujúce hmyz by mali byť zreteľne označené

Okrem toho by sa mali predávať oddelene od ostatných výrobkov.

Návrh v takomto znení, ktorého účinnosť je navrhnutá od 1. apríla 2026, bol predložený poslancami, pričom nadväzuje na schválenie prášku z celých lariev Tenebrio molitor ako novej potraviny podľa Vykonávacieho nariadenia Komisie (EÚ) z 20. januára 2025. „Cieľom predkladaného návrhu zákona je zabezpečiť plnú informovanosť spotrebiteľa o potravinách obsahujúcich zložky z hmyzu prostredníctvom jasného, viditeľného a čitateľného označenia týchto výrobkov,“ povedali poslanci.

Zavedenie povinnosti zreteľného označenia má tak vylúčiť možné riziko zavádzania spotrebiteľa v prípadoch, keď by informácia o obsahu hmyzu v potravinách nebola zreteľná alebo by bola uvedená, no neprehľadne. Oddelené predajné miesta vďaka tomu umožnia spotrebiteľom jednoduchú a rýchlu identifikáciu týchto potravín, čím sa posilní ich schopnosť informovaného rozhodovania.

Návrh upravuje aj povinnosti predajcov pri predaji na diaľku informovať spotrebiteľa ešte pred dokončením objednávky a tiež označovanie týchto výrobkov pri predaji v automatoch. Podobne budú musieť o prítomnosti hmyzu v jedle vopred informovať aj podnikatelia v rámci spoločného stravovania, a to spôsobom primeraným typu zariadenia.

| Vytlačiť článok |

Šéfredaktor | 10.6.2025 13:35 | 0 komentárov | 256x


www.aquabooks.cz zoochov.cz