Rubriky

Hlavná stránka Vyhľadávanie Diskusné fórum Antikvariát Výstavy a predajné stretnutia ("burzy")LiteratúraHerpetofauna SRVivaristika na známkachŽabčonoviny

Články a iné

TeraristikaAkvaristikaReportážeNápady pre VásZo svetaAktuality Fotogaléria

Inzercia

DarujemKúpimPredám

CITES

Na SlovenskuV ČecháchVšeobecneOficiálne stránky

Ostatné

Kontakt Linky Naše bannery Reklama

Nový druh rodu Uropeltis Cuvier, 1829 zo Západného Ghátu, India: Uropeltis caudomaculata

Uropeltis caudomaculata Gower, Das, Deepak, Gerard & Narayanan, 2024 je novým druhom rodu Uropeltis Cuvier, 1829 (Serpentes: Uropeltidae)zo Západného Ghátu, India, ktorý bol vedecky opísaný na základe ôsmich exemplárov z južnej časti indického polostrova Western Ghats.

Uropoltis caudomaculata sp. nov. je druh fenotypovo a geneticky najpodobnejší s U. pulneyensis (Beddome, 1863), ale líši sa predovšetkým tým, že má viac ventrálnych šupín a obýva východný zráz Západného Ghátu medzi Meghamalai a približne 15 km východne od Munnaru a nie v Palani.


Uropeltis caudomaculata sp. nov.

Z overených záznamov považujeme U. pulneyensis za doteraz známy len z pahorkov Palani a tomuto druhu určujeme lektotyp. Prehodnotenie holotypu Silybura guentheri Beddome, 1878 z Meghamalai nás vedie k záveru, že by nemal byť pokladaný za juniorské synonymum U. pulneyensis a mal by byť považovaný za odlišný, hoci veľmi málo známy druh, Uropeltis guentheri comb. nov.

Reptilia, shieldtail, snake, Silybura guentheri, taxonomy, Uropeltis pulneyensis

David J. Gower, Sandeep Das, V. Deepak, Jason D. Gerard and Surya Narayanan. 2024. A New Species of Uropeltis Cuvier, 1829 (Serpentes: Uropeltidae) from the eastern escarpment of the southern Western Ghats, India. Zootaxa. 5477(3); 333-357. DOI: doi.org/10.11646/zootaxa.5477.3.4

preklad: (šč), VIVARISTA.sk

| Vytlačiť článok |

Šéfredaktor | 9.7.2024 19:31 | 0 komentárov | 170x


www.aquabooks.cz zoochov.cz