Rubriky

Hlavná stránka Vyhľadávanie Diskusné fórum Antikvariát Výstavy a predajné stretnutia ("burzy")LiteratúraHerpetofauna SRVivaristika na známkachŽabčonoviny

Články a iné

TeraristikaAkvaristikaReportážeNápady pre VásZo svetaAktuality Fotogaléria

Inzercia

DarujemKúpimPredám

CITES

Na SlovenskuV ČecháchVšeobecneOficiálne stránky

Ostatné

Kontakt Linky Naše bannery Reklama

Dibamus tropcentr - nový druh rodu Dibamus Duméril & Bibron, 1839 (Squamata: Dibamidae) z Vietnamu

Z najsuchšieho a najhorúcejšieho miesta Vietnamu bol vedcami vedecky opísaný nový zástupca rodu Dibamus Duméril & Bibron, 1839 (Squamata: Dibamidae) a to Dibamus tropcentr Kliukin, Nguyen, Bragin & Poyarkov, Kliukin, Nguyen, Le, Bragin, Tran, Gorin a Poyarkov, 2023.

Nový druh je opísaný na základe nálezu siedmich exemplárov zozbieraných v národnom parku Nui Chua, provincii Ninh Thuan, v Južnom Vietname, pričom je podobný inému druhu a to Dibamus smithi Greer, 1985. Od neho ho možno odlíšiť podľa niekoľkých morfologických znakov, napríklad: väčším počtom subkaudálnych šupín; pomerne dlhším chvostom; všeobecne väčším počtom radov šupín, medziparietálnou stupnicou, ktorá ale nie je zväčšená, tým, že má frontálne a frontonazálne šupiny nerovnakej veľkosti v porovnaní s takmer dvakrát väčšou frontálnou šupinou u D. smithi; tým, že má tri šupiny za medziparietálnymi; tým, že mediálna mierka odzadu k mentálnej nie je zväčšená; tým, že má tri až štyri šupiny na posteromediálnom okraji infralabiálií; a tým, že má supralabiálny rozsah väčší.


Mapka výskytu rodu Dibamus.

Vedci navrhli, aby sa nový druh považoval za zraniteľný (VU) podľa kategórií Červeného zoznamu IUCN.

Nový druh sa vyskytuje v suchých prímorských zmiešaných nízkych vždyzelených lesoch v nadmorských výškach 200–280 mnm a bol nájdený s termitmi Globitermes sulphureus (Haviland).

Štúdia nálezom tohto druhu rodu tak zvyšuje celkový počet druhov rodu Dibamus na 25; toto je siedmy druh rodu zaznamenaný z Vietnamu.


Holotyp Dibamus tropcentr sp. nov. (ZMMU Re-17443, žena) živý jedinec in situ (A) a pred konzerváciou (B).
Fotografie Nikolaja A. Poyarkova. Mierka sa rovná 5 mm.

Etymológia. Meno nového druhu je podstatné meno v apozícii, a preto je nemenné; názov druhu je uvedený s odkazom na Spoločné centrum pre výskum tropickej vedy a techniky medzi Vietnamom a Ruskom (VRTC). Táto medzinárodná organizácia vykonáva výskum ekológie a biodiverzity Vietnamu už viac ako 35 rokov (1989–2023). Herpetologické štúdie zamestnancov VRTC viedli k popisu viac ako 60 nových taxónov obojživelníkov a plazov z Vietnamu. Názvy „Ninh Thuan Blind Skink“ „Ninthuanskayacherveobraznaya yascheritsa“ a „Thằn lằn giun Ninh Thuận“ sú odporúčané ako názvy nových druhov v angličtine, ruštine a vietnamčine.


Morfológia kostry samčieho paratypu Dibamus tropcentr sp. nov. (ZMMU Re-17444).

Keywords: Reptilia, Dibamus tropcentr sp. nov., Nui Chua National Park, Ninh Thuan Province, Blind Skinks, conservation, Southeast Asia, morphology, systematics


Fotografie (A–C) a perokresby (D–F) hlavy holotypu Dibamus tropcentr sp. nov. (ZMMU Re-17443, samica) a perokresby (G–I) paratypu Dibamus smithi (NHMUK 1946.8.21.24, samica).
Hlava je zobrazená v laterálnych (A, D, G), ventrálnych (B, E, H) a dorzálnych (C, F, I) aspektoch.
Mierka sa rovná 1 mm. Malé bodky na rostrálnej a labiálnej oblasti označujú senzorické papily. Fotografie A–C a perokresby D–F od Nikolaja A. Poyarkova; perokresby G–I upravené podľa Greera (1985).

Nikita S. Kliukin, Tan Van Nguyen, Son Xuan Le, Andrey M. Bragin, Tin Trong Vo Tran, Vladislav A. Gorin and Nikolay A. Poyarkov. 2023. A New Species of the Genus Dibamus Duméril & Bibron, 1839 (Squamata: Dibamidae) from the Driest and Hottest Place of Vietnam. Zootaxa. 5380(4); 301-320. DOI: 10.11646/zootaxa.5380.4.1
facebook.com/TanNguyen91VN/posts/2044602132587697
Researchgate.net/publication/376110506_A_new_species_of_Dibamus_from_the_driest_and_hottest_place_of_Vietnam


Prirodzený makrobiotop (A) a mikrobiotop (B) Dibamus tropcentr sp. nov. na typovej lokalite v pohorí Da Vach, národný park Nui Chua, provincia Ninh Thuan, Vietnam. Zhnitý kmeň zobrazený v (B) bol biotopom, kde sa našiel holotyp nového druhu spolu s kolóniou Globitermes sulphureus (Haviland).
Fotografie Nikolaja A. Poyarkova

preklad:(šč), VIVARISTA.sk

| Vytlačiť článok |

šefredaktor | 4.12.2023 04:18 | 0 komentárov | 301x


www.aquabooks.cz zoochov.cz