Rubriky

Hlavná stránka Vyhľadávanie Diskusné fórum Antikvariát Výstavy a predajné stretnutia ("burzy")LiteratúraHerpetofauna SRVivaristika na známkachŽabčonoviny

Články a iné

TeraristikaAkvaristikaReportážeNápady pre VásZo svetaAktuality Fotogaléria

Inzercia

DarujemKúpimPredám

CITES

Na SlovenskuV ČecháchVšeobecneOficiálne stránky

Ostatné

Kontakt Linky Naše bannery Reklama

Slovenský rekord v počte pozorovaných druhov vtákov

Rekordy bývajú rôzne. No počuli ste o rekorde v počte druhov vtákov pozorovaných počas Vtáčieho maratónu? Asi nie. Napriek tomu ale nový slovenský rekord sa zrodil uplynulú sobotu 8.5.2021 na dolnom Zemplíne. Víťaznému tímu pod názvom Young Birders Slovakia sa podarilo počas 23 hodín identifikovať neuveriteľných 160 vtáčích druhov. V európskom meradle sa tak Slovensko s 202 pozorovanými operencami umiestnilo na 11. mieste.

V rámci Vtáčieho maratón mali ornitológovia, a bolo jedno či išlo o amatérov alebo profesionálov, za 24 hodín zaznamenať čo najväčší počet druhov vtáctva.

Vtáčí maratón je súčasťou celosvetovej kampane Svetový veľký deň (Global Big day), ktorý sa koná každoročne počas Svetového dňa sťahovavého vtáctva. Tento rok sa doň na Slovensku zapojilo až 65 pozorovateľov, ktorí spolu na 162 lokalitách zapísali 296 záznamov. Medzi nimi boli pozorované druhy ako krakľa belasá, sokol rároh, trsteniarik tamariškový či čaplička vlasatá.

Víťaznému tímu, ktorý počas akcie prešiel peši 30 kilometrov a ďalších 300 km autom a časť svojho pozorovania vykonával v oblasti Senianskych rybníkov, sa, naopak, nepodarilo zaznamenať druhy "bežnejšie", napríklad svrčiaka riečneho, kulíka riečneho či rybárika riečneho.

il.foto: © Peter Hoffmann, azraelangelo-photo.deviantart.com

| Vytlačiť článok |

Šéfredaktor | 17.5.2021 19:39 | 0 komentárov | 167x


www.aquabooks.cz zoochov.cz