Článok prebratý zo serveru www.vivarista.sk


Hysterocrates sp. (hercules?) v teráriu

Článok zo sekcie Teraristika

obrázokATLAS Pocock, 1899
Ríša: Animalia
Phylum: Arthropoda
Subphylum: Chelicerata
Trieda: Arachnida
Rad: Araneae
Čelaď: Theraphosidae
Podčelaď: Eumenophosinae
Rod: Hysterocrates
Výskyt: Stredná a Severná Afrika: Niger, Ghana, Bennin
Rozpätie končatín: 17-18 cm

Príbuzné druhy: Hysterocrates hecules, Hysterocrates gigas, Hysterocrates affinis, Hysterocrates laticeps, Hysterorates ederi, Hysterocrates angusticeps, Hysterocrates apostolicus, Hysterocrates crassipes, Hysterocrates didymus, Hysterocrates greeffi, Hysterocrates greshoffi, Hysterocrates haasi, Hysterocrates maximus, Hysterocrates ochraceus, Hysterocrates robustus, Hysterocrates scepticus, Hysterocrates sjostedti, Hysterocrates spellenbergi, Hysterocrates vosseleri, Hysterocrates weileri





Keď som bol malý chalan, tak som v televízii videl, že na nič netušiaci hmyz ako blesk vybehol z nory obrovský pavúk a v chelicerách si ho odniesol dnu. Vtedy som netušil, že týchto par sekúnd zohrá v mojom živote veľkú rolu. Bol to ten moment, kedy mi tieto úchvatné tvory učarovali.

Tohto obra medzi norovými vtáčkarmi vedecky popísal Pocock v roku 1899. Oblasť jeho výskytu je severná a stredná Afrika, kde si hĺby hlboké nory a buduje zložitý systém chodieb.





Popis:
Jeho telo je dokonale prispôsobené na život pod zemnou. Hlavným znakom u tohto pavúka je oválny tvar zadočku a mohutné, silné zadne nohy, ktoré slúžia na hĺbenie nory. Ochlpenie je husté, ale pôsobí nenapadne. Sfarbenie tohto pavúka je čierne až tmavo hnedé (aby dokonale splývalo so zemou).

Dorastá do dĺžky 8-9cm a patrí medzi najväčšie norové vtáčkare vôbec. Tento pavúk sa dozíva vysokého veku. Jedná sa o rýchleho, agresívneho, nervózneho a hlavne toxicky významného pavúka, ktorý nemá strach použiť svoju najsilnejšiu zbraň - silný jed a veľké chelicery. Jeho prvou obranou pri vyrušení je výstražný postoj a po ňom nasleduje jedovaté uhryznutie. Ak je pri vyrušení otočený k nepriateľovi chrbtom, spravidla kope svojimi silnými zadnými nohami.
Mláďatá v dobrých podmienkach rastú pomerne rýchlo a s ich chovom nebývajú problémy.





Chov:
Kedže sa jedná o norového pavúka, pre neho je vhodné vyššie terárium, ideálne o veľkosti 25x25x35 cm (dxvxš). Dôležitá je vyššia vrstva substrátu, pretože si hĺby nory (veľké min. 25cm), substrát udržujeme stále vlhký, pretože tento rod je na to veľmi háklivý. Vzdušná vlhkosť by sa mala pohybovať od 70-80%, teplota okolo 27-28 stupňov. Dôležitá je aj miska s vodou, ktorú ale treba pravidelne vykopávať, keďže tento pavúk ma zvyk všetko „pochovať“(na dekoračné doplnky zabudnite).

Noru mu môžeme vytvoriť umelú alebo nechať to na samotnom pavúkovi. Aktívny je prevažne večer a zo svojho podzemného úkrytu prakticky vychádza len za potravou, alebo ak sa ide napiť. Ja tých svojich vídavam zriedkakedy a pri najmenšom náznaku vyrušenia obratne unikajú vo svojich hlbokých zemných úkrytoch.





Dospelé jedince kŕmime cvrčkami, švábmi, sarančatami, ale aj myšími holíčatami (to ale neodporúčam, pretože niekoľkodňová mŕtva myš dokáže chovateľovi dosť znepríjemniť život svojím rozkladajúcim sa zápachom).
Mladé jedince kŕmime prvými štádiami cvrčka alebo nastrihaným múčnym červom.

Ja osobne chovám 2 jedince, prvý je v 6 zvleku a druhý v 13 zvleku. Menšieho jedinca som umiestnil do krabičky s asi 12cm vrstvou substrátu, ktorý tvorí rašelina. Druhého jedinca, ktorý je v 13. zvleku, chovám v teráriu 30x30x40cm (dxšxv), v ktorom som vytvoril umelú noru.





Vchod do nory som urobil z kôry, ktorú som stočil (pomocou vriacej vody) a samotná nora je zhotovená z krabičky od zmrzliny, z ktorej som odstránil zadnú čast a prilepil o stenu terária tak, aby sa pavúk dal pozorovať. Keďže sa jedná o druh, ktorý väčšinu svojho života trávi vo svojej nore (tento pavúk neobľubuje svetlo, preto je dobré zadnú časť nory, ktorú tvorí stena terária, dobre zakryť nejakým čiernym kúskom látky, alebo plastu a v prípade kontroly ho len nadvihnúť či posunúť).





Krabičku som z vonkajšej strany oblepil kôrou, ktorú som zbavil vrchnej časti (vznikli mi tenké a hladké doštičky). To všetko som zasypal lignocelom a rašelinou (najvyššia vrstva má 35 cm a najnižšia má 25cm) a vytvaroval tak, aby vznikla ako keby nora v kopci. Pár cm pred vchodom do nory som umiestnil plytkú misku s vodou.

Tento druh patrí medzi mojich obľubených vtáčkarov a určite by nemal chýbať u žiadneho chovateľa, ktorý sa špecializuje na norové druhy.
Komplikované je jeho skutočné druhové zaradenie, pretože Richard Gallon vo svojej práci z roku 2005 spochybnil skoro všetky doposiaľ chované druhy Hysterocrates spp. a je toho názoru, že ponúkané jedince sú pravdepodobne krížence a v chove sa "čistý" druh Hysterocrates hercules nevyskytuje.









Text: Tomáš Pavlík "ToPaS" a Štefan Čambal, VIVARISTA.sk
Foto: Štefan Čambal, VIVARISTA.sk



Šefredaktor | 16.7.2007 09:25 | 0 komentárov | 5523x


Dátum: 23.4.2024 22:19:17
URL článku: http://www.vivarista.sk/m/clanky/97