Článok prebratý zo serveru www.vivarista.sk


Život bez samcov ť A prečo nieť!

Článok zo sekcie Zo sveta

obrázok Kto by si nepamätal poľský snímok pod názvom Sexmisia (1984). Aj tam jeho tvorcovia vytvorili zdanlivo imaginárny svet ľudí bez samcov. Ako to napokon dopadlo, istotne vieme.

V prírode nájdeme desiatky druhov zvierat množiacich sa bez prítomnosti samcov. Samičky porodia, alebo sa z ich nakladených vajíčok vyliahnu ich vlastné klony. Mravec Mycocepurus smithii z Amazónii vedel oveľa skôr, že svet bez samcov je vskutku reálny. Vedci totiž prišli so štúdiou, ktorá ukazuje, že podobné spoločenstvo funguje.

Asexuálny mravec
Rozmnožovanie a sociálny život mravcov fascinuje svojou rozmanitosťou výskumníkov už dlho. Amazonský mravec je však údajne prvým známym druhom, kde samičky nepotrebujú opačné pohlavie.

"Prichádzame s prvým prípadom celkovej asexuality medzi mravcami, u druhu Mycocepurus smithii..., kde sa kráľovné rozmnožujú mimopohlavne a robotnice sú sterilné," píše sa v štúdii uverejnenej v britskom vedeckom časopise Proceedings of Royal Society B.

"Degenerovaná pohlavná autonómia u samíc, rozsiahly výskum v teréne, aj v laboratóriách a skúmanie DNA odhaľujú, že tento rozšírený mravec je celkom asexuálny," dodávajú vedci.

Bežne prebieha rozmnožovanie mravcov tak, že počas svadobného letu je kráľovná oplodnená samčekom, jeho spermie si uloží a využíva ich k plodeniu potomstva po celý život. Samčeky krátko na to uhynú. O pohlaví mladých mravcov rozhoduje kráľovná. Z oplodnených vajíčok sa rodia robotnice, z neoplodnených samčeky.

Výhody aj nevýhody
Naopak, v prípade druhu Mycocepurus smithii vraj kráľovná tvorí svoje potomstvo cez klonovanie samej seba.

Testy DNA totiž odhalili, že všetky členky kolónie sú jej genetickými kópiami. Okrem toho skúmanie anatómie robotníc odhalilo, že vôbec nie sú schopné sexuálnej reprodukcie.

"U sociálnych druhov hmyzu pozorujeme veľa rôznych druhov reprodukcie," povedala BBC biologička Anna Himlerová, ktorá štúdiu viedla. "Tento druh vyvinul vlastný neobvyklý spôsob reprodukcie."

Podľa výskumníkov má takýto spôsob reprodukcie svoje výhody aj nevýhody. Medzi pozitíva patrí to, že nie je potrebné plytvať energiu k výrobe "nepotrebných" samcov, ktorí aj tak čoskoro zomrú. Na druhú stranu sa zvyšuje riziko zániku kolónie a vymretie druhu.

"Nepohlavná reprodukcia prináša asexuálnym druhom evolučné hendikepy a vystavuje ju riziku vymretia, pretože prináša nové genotypy a škodlivé mutácie nečistí tak dokonale ako sexuálna reprodukcia," píšu autori štúdie. Podľa vedcov je problémom klonovania aj to, že pokiaľ bude jeden člen kolónie napadnutý nejakým parazitom, sú kvôli rovnakému materiálu ohrození všetci.

Ako dlho je druh Mycocepurus smithii pohlavne uniformný, ani presný dôvod tohto javu, nie je výskumníkom zatiaľ známe.

Zdroj: www.aktualne.cz



Šéfredaktor | 17.4.2009 17:23 | 0 komentárov | 3107x


Dátum: 29.3.2024 12:53:05
URL článku: http://www.vivarista.sk/m/clanky/938