Článok prebratý zo serveru www.vivarista.sk


Košická zoo má dva nové druhy tukanov

Článok zo sekcie Aktuality

obrázok Zoologickej záhrade Košice sa podarilo získať dva nové, mimoriadne atraktívne druhy. Nenájdete ich v žiadnej inej ZOO na Slovensku. Sú to tukan veľkozobý a nemenej charizmatický tukan pestrý. Z hľadiska európskeho chovu ide o veľmi cenné jedince, pretože nie sú príbuzné so žiadnym chovom EAZA (Európska asociácia zoologických záhrad a akvárií). ZOO Košice ich získala importom z Argentíny. Ide o mladé páry, od ktorých si v budúcnosti sľubuje úspešnú reprodukciu. Tukany nájdete v zoologických záhradách veľmi zriedkavo, pretože ich chov je veľmi náročný.

Tukan veľkozobý (Ramphastos toco) je najznámejším a najväčším zástupcom tukanov. Fakticky je zosobnením predstáv o tukanovi, ktorých sa na svete vyskytuje 12 druhov. Každého človeka na prvý pohľad zaujme jeho impozantný zobák. Aj keď pôsobí veľmi masívne, je veľmi ľahký. Je totiž vyplnený kostným tkanivom vo forme malých trámikov. Zaberá až tretinu jeho tela. Spomedzi vtákov je jeho zobák v pomere k dĺžke tela najväčší. Vedci sa dlho zaoberali funkciou resp. významom zobáka. Podľa posledných výskumov slúži na reguláciu teploty tela. Zaujímavý je a jeho akustický prejav, pripomína spev krkavca. Tukan veľkozobý obýva nížinné lesy a savany severnej a strednej časti Južnej Ameriky. Živí sa ovocím a hmyzom, tiež vajíčkami. Na Slovensku ho Zoo Košice chová ako jediná ZOO. Na tukany veľkozobé sa môžu návštevníci tešiť v krátkom čase v pavilóne exotária. Zatiaľ sú umiestnené v zázemí. Pre tukany veľkozobé vedie Európsky záchranný program (EEP) kráľovská ZOO Londýn.



Naopak, tukan pestrý (Ramphastos dicolorus), je jedným z najmenších tukanov. Kým jeho príbuzný tukan veľkozobý dorastá do veľkosti 61 cm, tukan pestrý meria najviac 48 cm. Rozdiel je tiež z hľadiska biotopu, keď obýva horské a podhorské lesy, a to až do nadmorskej výšky 1500 metrov. Žije v Argentíne, južnej Brazílii a Paraguaji. Južnejšie sa nevyskytuje žiaden iný tukan. Je to veľmi teritoriálny druh. Podľa dostupných informácií tento druh nechová žiadna zoologická záhrada okrem juhoamerického kontinentu.

Zdroj a foto: www.zookosice.sk



Šéfredaktor | 31.10.2018 11:50 | 0 komentárov | 1603x


Dátum: 29.3.2024 13:30:33
URL článku: http://www.vivarista.sk/m/clanky/9251