Článok prebratý zo serveru www.vivarista.sk


Slávnosť smrti

Článok zo sekcie Teraristika

Zamyslenie sa... Keď medzinárodná tlačová agentúra AP vydala svoju správu o citujem:"...slávnosti zabíjania jedovatých ropúch obrovských" /skôr ich poznáme po pôvodným a známejším názvom Bufo marinus/, neveril som vlastným očiam. Navyše, nevediac, čo si mám o tom vôbec myslieť. "Čo sa austrálčania zblázniliť Oslavujú vraždenie živého tvorať", aj toto mohlo odznieť z nejedných úst rovnako zaskočených divákov pred ich televízormi. Ja sa im nečudujem. Nedáva to totiž logiku. Ale iba zdanlivo.
Na strane jednej sa zrazu ocitli ochrancovia živej prírody, ktorí sa rozhodli obhajovať právo na život ropúch obrovských. Na strane druhej sú ale farmári, ktorí na vlastnej koži pocítili atak týchto ropúch.
Treba si uvedomiť, že predačný tlak týchto síce nádherných, zaujímavých predátorov /áno, aj ropucha je predátor/, ktorí sa v Austrálii ocitli s prvou vlnou príchodu cukrovej trstiny na tento kontinent v roku 1935, je skutočne hrôzostrašný. Ropucha obrovská mala za svoju pôvodnú úlohu bojovať s požieračmi cukrovej trstiny, ale nestalo sa tak. Jej zachutili endemitné austrálske druhy a lovila ich doslova bez hlavy. Čo sa pohlo, to ona zjedla. Došlo to až tak ďaleko, že bola ohrozená fauna Austrálie.
Zatiaľ čo teraristi túto mohutnú krásku milujú, domáci jej vyhlásili nemilosrdný boj. ťažko povedať, či mali na to právo. Ich pohľad však vraví jasnou rečou. Buď ropuchy, alebo...

Mám dosť zmiešané pocity z toho, ako Austrálčania poňali tento dosť nerovný boj. Urobili si piknik, jedli tony párkov, ktoré zapíjali chladeným nápojom...a vraždili. Inak sa to nedá napísať. Padlo rozhodnutie, že telá pozabíjaných ropúch obrovských, ktoré údajne šíria po krajine salmonelu a vo svojich parotídach majú vysoko toxický jed, skončia ako hnojivo pre farmárov, čiže aby z nich aspoň nejaký osoh bol...

O sobotnej noci sa účastníci akcie vydali na lov ropúch. V nedeľu ropuchy, ktoré musia byť podľa pravidieľ odchytené živé a nezranené, preskúmali odborníci, ktorí overovali, či nejde o neškodné druhy tunajších žiab. Potom ropuchy čakala už len smrť - buď zmrazením alebo v plastových vakoch naplnených oxidom uhličitým.

The Royal Society for the Prevention of Cruelty to Animals (Královská spoločnosť pre prevenciu krutosti páchanej na zvieratách) tomuto snaženiu prekvapujúco tlieska.

V Townsvilleu dostali organizátori akcie od 400 účastníkov asi 3600 ropúch. Prevažná väčšina z nich bude darovaná Severoqueenslandskej univerzite Jamese Cooka. Tie najväčšie sa premenia v suvenýr, za ktorý sa získajú financie. Rád by som vedel, či skončia investované do austrálskej prírody...

Vo mne ale hlodá červík pochybnosti. Je právne, že sa človek rozhodol zobrať žezlo patriace prírode do vlastných rúk a navždy vyhladiť možno časť populácie ropuchyť Vari ona môže za to, že ju sem človek doniesol z jej vlastiť Opätovne musela tak príroda zaplatiť za pochybenie.
Človeka.
Vlastnou krvou...

(šč)




Šéfredaktor | 31.3.2009 09:05 | 0 komentárov | 2795x


Dátum: 28.3.2024 16:31:44
URL článku: http://www.vivarista.sk/m/clanky/904