Článok prebratý zo serveru www.vivarista.sk


Pol miliardy dolárov na obnovu Veľkej koralovej bariéry chce vyčleniť Austrália

Článok zo sekcie Zo sveta

obrázok Austrálska vláda plánuje vynaložiť v nasledujúcich rokoch až 500 miliónov austrálskych dolárov (380 miliónov USD), ktoré sú určené na pomoc pri obnove a ochrane Veľkej koralovej bariéry.

,,Toto je najväčšia jednotlivá investícia do obnovy a ochrany v dejinách Austrálie," uviedol minister životného prostredia Josh Frydenberg pre austrálsku televíznu stanicu ABC.

Financie pôjdu na ešte rozsiahlejšiu obnovu bariéry, zlepšenie čistoty okolitej vody, obmedzenie dravých hviezdic z rodu tŕňová koruna, ktoré zabrali celé časti útesu, a na podporu šľachtenia koralov odolnejších voči vysokým teplotám a voči stresu zo svetla. Časť financií pomôže vláde pri presviedčaní farmárov, aby pozmenili svoje metódy a znižovali množstvo sedimentov i pesticídov, ktoré sú splavované do mora a následne sa dostávajú do koralovej bariéry.

Veľká koralová bariéra je najväčšia sústava koralových útesov a ostrovčekov na svete - má väčšiu rozlohu než Taliansko. Je tiež jedným z najrozmanitejších ekosystémov na našej planéte a domovom pre milióny morských foriem života (živočíchov či rastlín). Nachádza sa v Koralovom mori v Tichom oceáne, pri severovýchodnom pobreží austrálskeho štátu Queensland. Je dlhá približne 2300 kilometrov, široká 2 až 150 kilometrov a možno ju vidieť z vesmíru. Od roku 1981 je pod ochranou UNESCO.

V posledných rokoch trpí až epidemickým výskytom smrtiacich hviezdic z rodu tŕňová koruna, okyslením oceánu, ako aj závažnými, tesne po sebe nasledujúcimi javmi súvisiaci s globálnym otepľovaním, ktoré vybielili a podľa vedcov ,,uvarili" celé časti bariéry.

Foto: Great Barrier Reef FoundationŠéfredaktor | 30.4.2018 13:39 | 0 komentárov | 204x


Dátum: 23.1.2019 16:20:19
URL článku: http://www.vivarista.sk/m/clanky/8328