Článok prebratý zo serveru www.vivarista.sk


Hľadá sa logo pre Medzinárodnú biosférickú rezerváciu Východné Karpaty

Článok zo sekcie Aktuality

obrázok Medzinárodná biosférická rezervácia (MBR) Východné Karpaty, ktorá sa rozprestiera na území Slovenska, Poľska a Ukrajiny, doposiaľ nemá spoločné logo. Vyhlásila preto súťaž na jeho vytvorenie, do ktorej sa môže zapojiť odborná i laická verejnosť, fyzické i právnické osoby, žiaci vysokých, stredných, základných i umeleckých škôl.
Slúžiť bude na identifikáciu cezhraničného chráneného územia, na jeho spoločnú prezentáciu v oblasti ochrany prírody či ako súčasť podpory cestovného ruchu. Do siete biosférických rezervácií bolo územie MBR Východné Karpaty prvýkrát zapísané v roku 1992. K slovensko-poľskej časti pribudlo o šesť rokov neskôr aj chránené územie na Ukrajine.

Logo by malo symbolizovať cezhraničné chránené územie, obsahovať by malo názov MBR Východné Karpaty v anglickej verzii a vo verzii jazyka príslušnej krajiny. Má byť farebné, ale súčasťou dodaného návrhu musí byť aj spracovanie jednofarebné. Ďalšou podmienkou je tiež ľahká identifikácia a zapamätateľnosť, musí byť originálnym dielom autora, nesmie ho používať iná organizácia a musí mať nadčasový dizajn. Návrh loga spolu s prihláškou je potrebné odovzdať alebo zaslať na adresu Správy NP Poloniny v označenej obálke do 16. mája 2018. Ďalšie podmienky nájdu záujemcovia na jeho oficiálnej webovej stránke nppoloniny.sopsr.sk v časti Aktuality.

Z každej krajiny sa vyberú dva návrhy, ktoré bude posudzovať medzinárodná porota. Výber toho najlepšieho sa uskutoční na trojhraničnom bode Kremenec do konca júna tohto roka. Odmenou pre víťaza bude 7-dňový pobyt pre dve osoby v územiach MBR na Slovensku, Poľsku a Ukrajine. Súčasťou vyhodnotenia medzinárodnej súťaže bude aj hlasovanie za najlepší návrh loga na webových stránkach príslušných správ chránených území. Autor toho víťazného získa Cenu diváka a podobný 5-dňový pobyt.

Biosférické rezervácie vyhlasuje svetová organizácia UNESCO. Ich cieľom je skúmať vzťahy medzi človekom a prírodou a napomáhať trvalo udržateľnému životu a rozvoju. MBR Východné Karpaty sa rozprestiera na ploche 208.089 hektárov. K jej najväčším prírodným vzácnostiam patria lúky nad hornou hranicou lesa – poloniny. Unikátnym prírodným bohatstvom sú tiež pôvodné lesy. Vo voľnej prírode tam žije napríklad zubor hrivnatý. K významným kultúrnym pamiatkam tohto územia patria drevené chrámy zo 17. a 18. storočia.

Il.foto: (šč), VIVARISTA.sk



Šéfredaktor | 3.4.2018 13:31 | 0 komentárov | 1262x


Dátum: 25.4.2024 12:42:00
URL článku: http://www.vivarista.sk/m/clanky/8024