Článok prebratý zo serveru www.vivarista.sk


Kuča J. (Zostavil a kreslil): Katalog Litovelských akvaristů

Článok zo sekcie Literatúra

obrázokZ knižnice akvaristu Vydavateľ: Akvaristický kroužek závodního Klubu ROH Gramozávody, a.p. Litovel
strán: 80 voľných listov
rok vydania: 11. Květen 1954
jazyk: český

V nedávnej minulosti bolo dobrým zvykom, že vivaristické spolky vznikali po celom Československu a žili svoj aktívny klubový život. Zvyčajne ich zastrešila chovateľská organizácia alebo práve niektorý výrobný závod či ROH (Rada Odborového Hnutia). A aby oslovili čo možno najviac budúcich členov, podporovali rozvoj vivaristiky, organizovali výstavy, prednášky a vydávali rôzne tlačoviny. Zvyčajne na báze občasníkov, klubových časopisov či katalógov. Tie mohli byť súčasťou odbornej výstavy. Ale dnes predstavovaný katalóg zrejme nie je tento prípad. Jeho podtitul totiž napovedá, že mal slúžiť členom daného klubu. Či predstavoval aj druhy rybiek, ktoré plávali v akváriách členskej základne sa už asi nedozvieme. Jedno je ale isté: katalóg priniesol druhy rybiek, ktoré boli v tom čase viac menej bežne dostupné (a dnes sa mnoho z nich vytratilo z akvárií).



Katalóg tvorí 80 samostatných kartičiek (listov), ktoré ich autor J. Kuča napísal a výtvarne sprevádzal vlastnou rukou. Kartičky sú písané po jednej strane listu papiera.



Pri pohľade na toto dielko každého musí napadnúť jediné – „klobúk dolu pred počinom tohto pána autora“. Samotné kartičky ponúkajú čitateľovi možnosť kráčať po ceste nielen chovom rybiek, ale svojím spôsobom aj históriou akvaristiky. Obal katalógu, ktorý z vnútornej stránky tvorí obsah, sprevádza kresba Pterophyllum sp.. Prvých dvanásť kartičiek je zostavených na spôsob stručného návodu na zriadenie a chod samotného akvária (napr. zasklievanie, dno, osadzovanie rastlinstvom, voda, biologická rovnováha v akváriu, ošetrovanie a udržovanie akvária, prvé rybky, potrava, výživa poteru, technické pomôcky).



Pri štúdiu publikácie netreba ale zabudnúť na to, že niektoré informácie sú technicky zastaralé a odvial ich čas a technický pokrok. No o to viac sú pre zanieteného vivaristu podnetné a zaujímavé. Vieme si dnes predstaviť vyrobiť si napríklad výhrevné teleso „na kolene“? „...skleněná trubice tvaru U (účko), do které nalejeme slabý solný roztok. Proud se přivádí isolovaným drátem k uhlíkům, které jsou zasunuty do obou konců trubice. Žádanou výhřevnost docílíme přidáním silnějšího roztoku. Je třeba dbáti, aby hladina vody v nádrži byla výš, než hladina solného roztoku. Do solného roztoku se ponoří pouze uhlíky, nikoliv jejich kovové upevnění...“.



Katalóg neobišiel ani akváriové rastliny a predstavil predovšetkým rod Vallisneria, Cryptocoryne, Elodea, Cabomba, Lemna, Riccia, Ludwigia, Heteranthera, Hygrophila, Ceratopteris, Saggitaria a ďalšie. Ani u nich nechýbajú ilustrácie a krátky popis jednotlivých druhov a ich nároky na pestovanie v akváriu.



Prevažná časť katalógu je ale venovaná akváriovým rybkám, ktorým predchádza stručná, no názorná schéma stavby tela ryby. Na ďalších kartičkách sa čitateľ dozvie mnoho podnetného o jednotlivých čeľadiach (napr. Poecilidae – Živorodky, Characidae (tú autor priradil k čeľadi Lososovitých), Cyprinidae – Kaprovité atď. U každej z nich sa nachádza odkaz nie na konkrétne stránky (ako by sa mohlo zdať), ale na číslo pri jednotlivých ilustráciách (napr. Poecilidae – Živorodky (1-10)).



Od stránky 26 až po 89 nájdeme informácie k jednotlivým druhom akváriových rybiek. Pri každom druhu sa nachádza čiernobiela ilustrácia ako daný druh vyzerá (u živorodiek sú vyobrazené obe pohlavia) a základné informácie (výskyt, veľkosť, teplota vody, chov a odchov a ak miesto v katalógu dovolí, tak aj zaujímavosť o danom druhu. S prihliadnutím na rok, kedy tento katalóg bol vydaný, sa mnoho názvov pomenilo (napr. „Lebistes reticulatus – Gupka – Páví očko (živorodka)“. Celkovo je tu sústredených 89 druhov rybiek. Len ako príklad spomeňme niektoré (názvy ponechám v pôvodnom znení): Platypoecilus maculatus, Mollienisia velifera, Phallichthys amates, Belonesox belizanus, Puntius conchonius, Puntius lineatus, Puntius cumnigii, Brachydanio rerio – Zebřička, Esomus danricus, Rasbora maculata, Nannostomus aripirangensis, Aphyocharax rubropinnis, Corynopoma riisei, Hemigrammus ocellifer, Hyphessobrycon serpae, Pyrrhulina rachoviania, Poecilobrycon unifasciatus, Copeina guttata, Trichogaster leeri, Macropodus cupanus, Aphyosemoin coeruleum Modrý Fundul, Epiplatys chaperi, Jordanella floridae, Cichlasoma severum, Hemichromis bimaculatus, Apistogramma reitzigi, Badis badis – Měňavka, Enneacanthus gloriosus - Diamantový okoun, Polycentrus schomburgki, Brachygobius xanthozona, Corydoras paleatus, Ambasis ranga – lala - Dukátový okounek, Gasterosteus aculeatus- Koljuška. Okrem aj dnes bežne zastúpených druhov (neonka, skalár, rajovec atď.) sa v zozname našlo mnoho druhov, ktoré by sme v akváriách už márne boli hľadali.



Záver katalógu tvorí stať o zákale vody i ochorení rybiek. Táto časť je viac než len stručná a odkazuje na úmysel vydavateľa vydať publikáciu s popisom všetkých ochorení rybiek. Či sa tak stalo ale nevedno.

Dovoľte mi citovať autorovu myšlienku z úplného záveru tohto katalógu, s ktorou sa môžeme stotožniť aj dnes. „...Chceme šířiti dale lásku k přírodě, neboť ona činí člověka šťastnějším“.

Štefan Čambal, VIVARISTA.sk



Šéfredaktor | 22.2.2018 06:22 | 0 komentárov | 2314x


Dátum: 24.4.2024 02:50:06
URL článku: http://www.vivarista.sk/m/clanky/7543