Článok prebratý zo serveru www.vivarista.sk


Steatocranus casuarius Poll, 1939

Článok zo sekcie Akvaristika

obrázokAtlas Animalia

Chordata

Actinopterygii

Perciformes

Cichlidae

Pseudocrenilabrinae

Tilapiini


Steatocranus

Synonym: Steatocrnus elongatus

Výskyt: Afrika - dolné Kongo až k Pool Malebo, kde obýva tíšiny vo vodách rýchlo prúdiacich

Dĺžka: 8-12 (15) cm (dospelý samček je väčší, má väčšie plutvy a silnejší hrbol na hlave)

Dĺžka života: približne 8 rokov

Prvý dovoz: 1956

Potrava: Všežravec s preferenciou mäsitej zložky, prijíma živú, mrazenú i umelú

Voda: 22 - 28 °C

pH: 7-8

Tvrdosť vody: 10-15 dGH (Tento druh je k chemizmu vody prispôsobivý)



Popis: Druh má zo strán stlačené telo, základné sfarbenie sa mení podľa nálady jedinca od svetlo béžového až po tmavo hnedé.

Chov: Monogramný (1:1), neznášanlivý a počas trenia agresívny druh cichlidy, ktorý je veľmi dobre adaptovaný na život v rýchlo prúdiacich vodách aj anatomicky. Má silno redukovaný plynový mechúr, vďaka čomu sa po dne pohybuje trhavo, nemôže plávať vo voľnej vode.



Odporúča sa ho chovať v páre v druhovom akváriu (alebo s inými vhodnými druhmi rýb – ale nie s dnovým druhom!), pokiaľ možno s veľkým pôdorysom, jemným dnom, kde mu ako úkryt poslúži mnoho kameňov či dutina (kvetináč, koreň, keramika, kokosový orech atď.), do ktorého sa zohratý pár vytrie. Samička znesie okolo 150 ikier, o ktoré sa starajú obaja rodičia s prevahou samičky. Po 14 dňoch sa plôdik rozpláva a samička o neho sa pomaličky prestane starať. Plôdik je vhodné kŕmiť jemným živým a sušeným krmivom (nauplie Artemia salina).



Akvárium zariaďme s dostatkom vhodných úkrytov a kľudne ho nechajme zarásť vodným rastlinstvom. Tento druh cichlidy ho nezvykne poškodzovať. Dôležité je čsto meniť vodu v akváriu a dobre ju filtrovať. Je to druh chúlostivý na dusíkaté látky a nedostatok kyslíku vo vode.



Poznámka: Hrbohlavec africký (Steatocranus casuarius) je odolná a zaujímavá cichlida. Koncom 70., začiatkom 80.rokov ho na chovateľských burzách, ktoré sa v Leviciach konali 2x do mesiaca ponúkal Valér Búrik a to aj v zimných mesiacoch pod holým nebom, nosil im teplú vodu v bandaskách a rybky bez problémov to vydržali. V tom čase to bola jedna z mála cichlíd, ktoré sa dali za prijateľnú sumu získať v našich Leviciach.
Pre svoje pomerne neatraktívne sfarbenie je medzi laickou verejnosťou temer nepredajný, čo rozhodne je škoda. Problémom je aj fakt, že atraktívny hrbol na čele sa samcovi vyvinie až s vekom, u mladých rybiek sa pohlavie len ťažko dá rozpoznať.

Z rôznych zdrojov spracoval: Štefan Čambal, VIVARISTA.sk
Foto: © pb a Youtube



Šéfredaktor | 20.2.2018 11:06 | 0 komentárov | 1657x


Dátum: 23.4.2024 11:47:36
URL článku: http://www.vivarista.sk/m/clanky/7509