Článok prebratý zo serveru www.vivarista.sk


Za Levicami má vyrásť stavba ekologické zhodnocovanie tekutých odpadov (EZTOL). Obyvatelia sú proti

Článok zo sekcie Aktuality

obrázok Mesto Levice v spolupráci so spoločnosťou GRIZZLY SLOVAKIA, s r. o. v súlade s ustanovením § 34 ods. 2 zákona 24/2006 Z.z. o posudzovaní vplyvov na životné prostredie a o zmene a doplnení niektorých zákonov zvolávajú verejné prerokovanie zámeru k stavbe "Ekologické zhodnocovanie tekutých odpadov Levice (EZTOL)", ktoré sa malo pôvodne uskutočniť dňa 28.2.2018 (streda) o 16:00 hod. v zasadacej miestnosti č.39 v budove Mestského úradu Levice. To sa ale na poslednú chvíľu zo strany spoločnosti GRIZZLY SLOVAKIA, s r. o. zrušilo. Viac TU

V rámci programu verejného prerokovania bude predstavené navrhované technické riešenie zámeru, vyhodnotenie vplyvov na životné prostredie a diskusia, v rámci ktorej budú môcť občania, odborná i laická verejnosť uplatniť svoje pripomienky, námety a požiadavky k prerokovanému zámeru. Obyvatelia Levíc a okolia sú však proti tejto výstavbe a poslanec MsZ Levice a VÚC Nitra Miloš Zaujec založil Petíciu, pod ktorú sa svojím podpísom pripojilo viac než dvetisíc občanov. Do boja proti výstavbe sa zapojili miestne spolky, organizácie i spoločenstvá obyvateľov nielen Levíc. Takýto mohutný odpor a zároveň pomoc prírode je prekvapujúci i potešiteľný. So stavbu nesúhlasí ani jeden úrad, ktorý vydáva svoje stanovisko k samotnej realizácii projektu. Dokonca spoločnosť GRIZZLY SLOVAKIA, s r. o. niektoré zo spoločností (napr. Vodárenskú spoločnosť) ani len neoslovila. Zarážajúce na celej veci je fakt, že spoločnosť GRIZZLY SLOVAKIA, s r. o., ktorá sa do roku 2011 volala GALA CAFFE, s.r.o., je podľa Finstat-u zadĺžená až po uši a jej momentálna "sekera" predstavuje 54,41 %. Zisk a tržby u tejto spoločnosti, kde figurujú iba štyria zamestnanci, majú dlhodobo klesajúcu tendenciu.
Petíciu PROTI výstavbe a realizácii projektu nájdete a svoj slobodný názor môžete vyjadriť TU.

Podľa názoru poslanca Miloša Zaujeca, sa z celého regiónu a zrejme aj zo zahraničia denne prinesie do Levíc 150 m3 nebezpečného tekutého odpadu (140 t). Takéto množstvo nebezpečného odpadu bude prepravované denne až 26 cisternovými autami a ročne to bude predstavovať asi 50.000 t nebezpečného tekutého odpadu. Navyše nie je doriešené, ako sa bude nakladať so vzniknutým tuhým a tekutým odpadom a nie je doriešená ani doprava nebezpečného odpadu. V levickom regióne je aj bez tejto prevádzky niekoľko environmentálnych rizík a sú to predovšetkým tri regionálne skládky komunálneho odpadu i atómová elektráreň Mochovce, čiže tiež skládka rádioaktívneho odpadu.

EZTOL by sa malo začať stavať v roku 2018 a má byť umiestnené v priemyselnom parku Levice - Géňa. EZTOL predstavuje vybudovanie technologického zariadenia, pozostávajúceho prevažne z deemulgačnej a neutralizačnej stanice, čo v podstate je hlavná technológia pre "Zariadenie na chemické, fyzikálne a biologické zneškodňovanie kvapalných odpadov na ich následnú biodegradáciu". Už v týchto dňoch ale prebiehajú prípravné práce, ktoré spôsobili vážne škody a zničili mikrolokalitu. Tá sa nachádza za priemyselným parkom, v tesnom susedstve s kanálom Teler i Chráneným areálom Levické rybníky a je miestom výskytu unikátnych prvkov avifauny, batracho i herpetofauny. Aj preto sa k petícii svojimi podpismi pripojila autorská dvojica Hoffmann a Čambal, ktorí tejto lokalite venovali svoje publikácie a pokračujú v štúdiu lokality.

Navrhovaná činnosť je fyzikálno-chemická úprava odpadových emulzií, zaolejovaných zvodnených kalov a tekutých odpadov s kapacitou do maximálneho objemu 150 m3 za deň, ktoré spoločnosť bude vykupovať na základe hospodárskych zmlúv od rôznych pôvodcov odpadov (zákazníkov), predovšetkým z Nitrianskeho kraja.

Komplex EZTOL bude zneškodňovať hlavne nebezpečný odpad deemulgáciou, čo je proces, kedy dochádza k rozdeleniu emulgovaných (zrazených) chemických látok a to pevnej a kvapalnej fázy. Kvapalná fáza, sa ďalej dočisťuje prostredníctvom klasických čistiarní odpadových vôd a zbytok (pevná fáza kalu) sa odvodňuje na kalolisoch a následne sa tento ukladá na "biopolia" na biologickú degradáciu. Zároveň sa pri deemulgácii odlučujú aj oleje (vo forme mazutu), ktorý sa môže ďalej využiť ako surovina. Samotný proces deemulgácie je pri každej jednej dodávke tekutých (nebezpečných) odpadov iný, keďže z každého dodaného odpadu sa robia chemické analýzy a stanovuje sa spôsob a proces čistenia odpadov.

Projektovaná kapacita prevádzky EZTOL by mala byť 150 m3 za deň, 4 200 m3 za mesiac, 42 000 m3 za rok.
Navrhovaný variant EZTOL predstavuje vylepšenie kvality životného prostredia. Predstavuje výrobnú prevádzku, ktorá slúži na materiálové zhodnocovanie ostatných a nebezpečných odpadov. Po uvedení do prevádzky sa neočakávajú významné priame negatívne vplyvy na životné prostredie. Rozhodujúcou výhodou nového variantu je rozšírenie v oblasti činnosti materiálového zhodnocovania odpadov a zníženie deponovania niektorých druhov odpadov.

Prísna legislatíva a pokrokové technické riešenie sú zárukou minimálnych negatívnych vplyvov, ktoré zďaleka nedosahujú výhody riešenia zhodnocovania nebezpečných odpadov v štátnom rozsahu. Uvedenie novej technológie do prevádzky zodpovedá európskemu štandardu a požiadavke BAT technológie. Toľko tvrdí stanovisko spoločnosti, ktorá výstavbu chce zrealizovať. Ale výrazný dopad na životné prostredie, zničenie unikátnych lokalít hovoria niečo iné...

Viac informácí nájdete TU

Podpísať petíciu môžete TU

(šč)
Il.foto: © Peter Hoffmann, https://azraelangelo-photo.deviantart.com/



Šéfredaktor | 16.2.2018 15:27 | 0 komentárov | 1184x


Dátum: 25.4.2024 08:38:11
URL článku: http://www.vivarista.sk/m/clanky/7468