Článok prebratý zo serveru www.vivarista.sk


Aj nesprávnym dokrmovaním vtáctva im možno ublížiť

Článok zo sekcie Aktuality

obrázok Prikrmovanie v našej prírode sa vyskytujúcich vtákov je najmä vo februári a marci potrebné, no prikrmovať treba len tým, na čo sú operence zvyknuté. Pozor si treba dať aj na tzv. kŕmidlovú chorobu, varuje Ochrana dravcov na Slovensku.
Podľa ich členov ideálna je slnečnica, tiež hovädzí loj, proso, ľan, repka, mak, pomletá kukurica. Kŕmidlo by malo mať striešku, aby potrava nenavlhla. Treba si dať pozor aj pred vodou počas chladných dní, vtáky by sa v nej mohli okúpať a zamrznúť.

Prostredníctvom kŕmidiel sa môže rozširovať aj tzv. kŕmidlová choroba. Ochrana dravcov na Slovensku radí, aby si ľudia všímali prípadný výskyt apatického správania, keď jedince preletujú iba na krátke vzdialenosti, môžu mať našuchorené perie alebo iné príznaky. Vtedy treba s prikrmovaním prestať, kŕmidlo vydezinfikovať prípravkom s obsahom chlóru a týždeň počkať. Inak hrozí rozšírenie choroby, ktorá má pre vtákov fatálne dôsledky. Na ľudí sa neprenáša. Objavuje sa najmä na Hornej Nitre, Liptove a Považí.

Ornitológovia neodporúčajú ani populárne prikrmovanie vodného vtáctva pečivom a chlebom. Takáto potrava spôsobí zaplnenie žalúdka nevhodnou potravou a tým zníženie príjmu potravy bohatej na živiny a energiu, ktoré sú pre vtáky životne dôležité, v zime obzvlášť. Na kŕmenie nie sú vhodné ani solené či korenené jedlá. Využiť sa však dajú napríklad otlčené jablká. Ochranári radia jablká prepoliť a napichnúť na konáre. Dodávajú však, že s príchodom jarných dní by ľudia mali s prikrmovaním prestať.

Il.foto: © Peter Hoffmann, https://azraelangelo-photo.deviantart.com/



Šéfredaktor | 14.2.2018 11:47 | 0 komentárov | 1105x


Dátum: 23.4.2024 16:48:13
URL článku: http://www.vivarista.sk/m/clanky/7446