Článok prebratý zo serveru www.vivarista.sk


Kovalik, Pačenovský, Čapek & Topercer: Slovenské mená vtákov sveta

Článok zo sekcie Literatúra

obrázokSlovak Names for the Birds of the World Predstavovaná publikácia je 1. kompletným zoznamom všetkých známych recentných ako aj nedávno vyhynutých druhov vtákov sveta, v pôvodnej knižnej podobe z r. 2010 obsahujúcim okolo 13 tisíc a v aktualizovanej verzii z r. 2016 asi 15 tisíc slovenských mien biologických ako aj fylogenetických druhov a ďalších niekoľko tisíc pre rady, čeľade, podčeľade a rody. Dovtedy bolo v slovenčine pomenovaných iba vyše 3 tisíc druhov, autormi ktorých sú predovšetkým Oskár Ferianc a Branislav Matoušek. Zároveň je aj pravdepodobne vôbec prvým názvoslovím, ktoré prešlo procesom pripomienkovania širokej laickej i odbornej verejnosti a dlhodobej diskusie v rokoch 2002 - 2009. Prezentovanie a pripomienkovanie návrhu menoslovia umožnila Slovenská ornitologická spoločnosť/BirdLife Slovensko. V roku 2009 SMVS prešli jazykovou korektúrou a 8. februára 2010 boli výborom Slovenskej ornitologickej spoločnosti/BirdLife Slovensko schválené na používanie. V knižnej podobe vyšli 10. decembra 2010.

Cieľom pri vytváraní slovenských mien vtákov sveta bolo pomenovať všetky žijúce druhy vtákov ako aj odstrániť dvojkoľajnosť v užívaní dvoch odlišných verzií názvoslovia - menoslovia (Feriancovej a Matouškovej). Navyše, Slovenské mená vtákov sveta sa stali v r. 2010 s najväčšou pravdepodobnosťou prvou knižne publikovanou celosvetovou systematikou vtákov v ktorej boli použité monofyletické taxóny v súlade s vtedajšími najnovšími vedeckými poznatkami a hypotézami o vzájomných príbuzenských vzťahoch vtákov a to niekoľko rokov pred publikovaním H&M4 alebo Lynx HBW/BL. Tento zoznam bol doplnený o všeobecne známe vyhynuté vtáky ako napr. moa, mihirungy, vurony či tešliare. Pre úplnosť a v úsilí pomenovať pokiaľ možno všetky vtáčie druhy s akými sa slovenský užívateľ vôbec môže stretnúť, boli do zoznamu zahrnuté druhy z viacerých svetových a lokálnych zoznamov (IOC, TiF, Clements, BL, S&M, AERC, BOURC, SACC, NACC atď.), vrátane takých, ktoré sa dnes za druhy už nepovažujú alebo ich postavenie je neisté.

V aktualizovanej verzii z r. 2016 sú ako druhy uvedené tie, ktoré sa za druh považujú aspoň podľa jedného zo súčasných zoznamov vtákov sveta IOC, Clements, H&M4, Lynx HBW/BL, TiF alebo BirdLife. Rady použité v tomto zozname sú prevzaté podľa J. Cracrafta, 2013 (publikované v 1. diele Howard & Moore 4), až na jednu výnimku – Palaeognathae. Táto bazálna vetva recentných vtákov je chápaná ako jeden rad – Struthioniformes, tak, ako je to použité v ilustrovanom zozname vtákov sveta Lynx HBW/BL.

Na stiahnutie sú k dispozícii tak pdf verzia pôvodnej publikácie z r. 2010 ako aj aktualizovaná verzia vo formáte Excel zo dňa 23. X. 2016, obsahujúca slovenské mená v súčasnosti akceptovaných biologických druhov, ako aj potenciálnych druhov (možné splity a fylogenetické druhy), taktiež vtáky v minulosti (mylne) považované za druhy. Zoznam obsahuje aj slovenské mená taxónov pomenovaných až po publikovaní knihy, vrátane zmien. Na hárku Appendix_Extinct je zoznam niektorých druhov vyhynutých pred rokom 1500.
Stiahnutie verzií je možné TU

Zdroj: www.sites.google.com/site/vtakysk/osnv



Šéfredaktor | 24.11.2017 17:06 | 0 komentárov | 2017x


Dátum: 25.4.2024 06:01:15
URL článku: http://www.vivarista.sk/m/clanky/6848