Článok prebratý zo serveru www.vivarista.sk


Henkel Wilhelm Friedrich, Schmidt Wolfgang: Taschenatlas Amphibien

Článok zo sekcie Literatúra

obrázokZ knižnice teraristu Vydavateľ: Ulmer Verlag
strán: 192
rok vydania: 2011
jazyk: nemecký
ISBN: 978-3-8001-5155-4



Dvojica autorov priniesla dielo, u ktorého zanietený čitateľ venujúci sa chovu obojživelníkov môže len ľutovať, že neovláda cudzí jazyk alebo, že toto dielo doteraz nik nepriniesol v slovenskej či českej mutácii.
Ak čitateľa neodradí neveľký rozmer knižky (19x13 cm) a zalistuje sa do jej stránok, určite nebude ľutovať. Pred ním sa pootvorí unikátny, stále ešte tajomný a mimoriadny život najrôznejších žabiek a mlokov. Cieľom oboch autorom očividne bolo priniesť údaje o jednotlivých druhoch a sprístupniť ich čo možno najširšiemu okruhu záujemcov. A to sa, myslím, tejto knižke podarilo. Samozrejme, s ohľadom na jej rozsah.



Čitateľ s atlasom pracuje už od prvých stránok. Tie mu prinášajú najzákladnejšie údaje o živote obojživelníkov a ich chovu v opatere človeka. Pomerne podrobné údaje si nájde u konkrétneho druhu žabky alebo mloka pomocou vyobrazených symbolík, ktoré ho navedú na údaje o teplote vhodnej na chov, aktivite daného druhu, akú veľkosť daný druh dosahuje v dospelosti a typ ubikácie. S knižkou je tak "nútený" aktívne pracovať. Získané informácie ale rozhodne mu pomôžu a vedomostne posunú o hodný kus dopredu.



Nasledujúce stránky knižky sa vo veľkom rozsahu venujú jednotlivým druhom obojživelníkov a sú rozdelené do niekoľkým skupín (Laubfrösche, Mantellen, Pfeilgiftfrösche, Wasserfrösche, Unken, Kröten, Wendehalsfrösche, Wabenkröten, Hornfrösche, Engmaulfrösche, Stummelfußfrösche, Schwanzlurche, Blindwühlen).
Knižka predstavuje temer 200 druhov obojživelníkov a u každého druhu je kvalitná farebná snímka, výskyt, popis a chov v teráriu.
Nájdeme tu aj u nás sa vyskytujúce druhy (niektoré ale chýbajú), zástupcov bežne chovaných, či aj v teráriu veľmi vzácnych chovancov. Pomerne dobre sú zastúpené aj chvostnaté obojživelníky, medzi ktorými nájdeme skutočné skvosty.
U niektorých vyobrazených druhov je použitý nový rodový názov (napr. Lissotryton vulgaris, Hypselotriton orientalis), ale u iných druhov tento stav absentuje (napr. Bufotes viridis je ešte uvedený pod pôvodným názvom Bufo viridis). Je to ale pochopiteľné, keďže v čase prípravy knižky tento druh menil svoj rodový názov od Bufo, cez Pseudepidalea viridis Frost et al., 2006 až k dnešnému názvu Bufotes viridis Frost, 2013. Nová nomenklatúra čitateľa ale sprevádza po celej knižke, ktorá uvedené druhy abecedne zoradila a nezabudla uviesť aj nemecký názov vyobrazených druhov. Pri kontakte so zahraničnými chovateľmi alebo získavaní ďalších údajov je to dobrá pomôcka.



Záver knižky je venovaný odporúčanej literatúre, adrese nemeckých teraristických spolkov, zoznamu autorov fotografií a podrobnému abecednému registru druhov (podľa nemeckého a odborného názvu druhu), ktoré priniesla knižka. To výrazne napomôže čitateľovi v orientácii pri vyhľadávaní údajov v samotnej knižke.

Publikáciu možno odporučiť skutočne každému záujemcovi o chov obojživelníkov alebo čitateľovi, ktorému učaroval zaujímavý život týchto unikátnych tvorov. V neposlednom rade by atlas mohol byť nápomocný aj pri potulkách najväčším teráriom na svete - prírodou.

Štefan Čambal, VIVARISTA.sk



Šéfredaktor | 5.10.2017 10:46 | 0 komentárov | 1663x


Dátum: 18.4.2024 12:14:44
URL článku: http://www.vivarista.sk/m/clanky/6431