Článok prebratý zo serveru www.vivarista.sk


Optimistická správa: Populácia morských korytnačiek je na vzostupe

Článok zo sekcie Zo sveta

obrázok Svetové médiá priniesli prekvapujúcu, ale veľmi pozitívnu správu: populácie morských korytnačiek sú celosvetovo na vzostupe. Aspoň to tak vyzerá. Vedci z Aristotelovej univerzity v Soluni totiž zistili, že po historickom úbytku sa korytnačkám v posledných rokoch začína znovu dariť. Výsledky vedeckej práce uverejnil aj časopis Science Advances.

Medzinárodný tým združený okolo ekológa Antoniosa Mazarisa skúmal verejne dostupné záznamy o počte korytnačiek v hniezdiskách po celom svete. Najkratšie analyzované obdobie predstavovalo šesť rokov, miestami však údaje siahali až 47 rokov do minulosti. Z dielčich čísiel potom vedci zostavili trendy pre regionálnu populáciu a výsledky boli povzbudivé.

Výrazný vývoj zaznamenal tým doktora Mazarisa v 17 oblastiach, pričom v 12 z nich šlo o vzostupný trend. Taktiež sa ukázalo, že pri adekvátnej ochrane sa môžu uchytiť i predtým drobné populácie. Dobrým príkladom sú ostrovy French Frigate Shoals u Havaji, kde v roku 1973, teda v roku podpisu amerického zákona o ohrozených druhoch, žilo asi 200 kariet obrovských. V roku 2012 ich tam bol ale desaťnásobok.

Denník The New York Times pripisuje prírastok korytnačej populácie predovšetkým tomu, že morské korytnačky možno jednoduchšie chrániť, pretože ich ohrozujú hmatateľnejšie faktory. Korytnačky často končia uväznené v rybárskych sietiach, či už úmyselne, či neúmyselne, na niektorých miestach sú lovené pre dekoratívne či rituálne účely. Tomuto možno na rozdiel od problémov mnohých iných druhov zabrániť. Ochranárske snahy za posledné desaťročia obmedzili lov morských živočíchov a dali vzniknúť mnohým ochranným zónam.

Podľa doktora Mazarisa však zďaleka nie je vyhraté a výskum morských korytnačiek stále neodpovedal na mnoho zásadných otázok. Štúdia tiež napríklad odhalila stagnáciu istých druhov, predovšetkým kožatky veľkej. Svoje zistenia považuje Mazaris za dôvod k opatrnému optimizmu. Oceňuje prácu ochranárov v posledných 70 rokoch, zároveň je podľa neho ale nutné pracovať na dlohodobých projektoch.

Ilustračné foto: pixabay.comŠéfredaktor | 22.9.2017 21:24 | 0 komentárov | 470x


Dátum: 13.12.2018 23:26:23
URL článku: http://www.vivarista.sk/m/clanky/6365