Článok prebratý zo serveru www.vivarista.sk


Myriophyllum heterophyllum zakázala Európska únia

Článok zo sekcie Aktuality

obrázok Európska komisia rozšírila zoznam inváznych nepôvodných druhov, na ktoré sa vzťahujú obmedzenia v celej Európskej únii. Po rozšírení zoznamu o 12 nových druhov ich celkový počet vzrástol už na 49.

K druhom ako burunduk páskovaný (Tamias sibiricus) či medvedík čistotný (Procyon lotor) pribudli druhy ako ondatra pižmová (Ondatra zibethicus) alebo netýkavka žliazkatá (Impatiens glandulifera).

Z novo zaradených druhov, ktoré nemalo Slovensko dosiaľ legislatívne podchytené, sú z hľadiska ich využívania na Slovensku najvýznamnejšími: druh okrasnej trávy perovec veľkoklasý (Pennisetum setaceum) a druh akváriovej rastliny Myriophyllum heterophyllum. Obidva druhy sa často vyskytujú v ponukách záhradníctiev a akvaristických obchodov. Rovnako je častý ich výskyt aj medzi konečnými používateľmi.

Na druhy na zozname Únie sa vzťahujú rozsiahle obmedzenia. Z najdôležitejších môžeme spomenúť zákaz ich držby, zákaz dovozu (prinesenia) do EÚ, zákaz prepravy, zákaz ich ďalšieho rozmnožovania, zákaz obchodu s nimi, zákaz ich chovu alebo pestovania či uvoľnenia do životného prostredia.

Pestovatelia inváznych druhov rastlín zaradených na zozname Únie musia tieto druhy odstrániť. V prípade nekomerčných chovateľov zvierat zaradených na zoznam z platnej európskej legislatívy vyplýva, že takéto zvieratá si môžu ponechať na dožitie s tým, že zabránia ich rozmnožovaniu a uvoľneniu do voľnej prírody.

Pre komerčných chovateľov je stanovené dvojročné prechodné obdobie, počas ktorého môžu takéto druhy predať subjektom uvedeným v článku 32 nariadenia Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) č. 1143/2014.

Kompletný prvý zoznam inváznych druhov vzbudzujúcich obavy Únie je možné nájsť na stránkach Vestníka Európskej Únie.

Invázne nepôvodné druhy sú jednou z hlavných príčin straty biodiverzity a ich rozšírenie má závažné negatívne dôsledky v ďalších oblastiach hospodárstva. Cieľom európskej legislatívy je zmiernenie ich negatívneho vplyvu jednak cestou prevencie proti ich zavlečeniu do EÚ a ich ďalšiemu rozšíreniu v EÚ a jednak cestou harmonizácie opatrení vo všetkých členských štátoch EÚ. Spoločný prístup by sa tak mal prejaviť pozitívne nielen na biodiverzitu, ale aj na ostatné dotknuté oblasti hospodárstva.

Il.foto: Wikiwand



Šéfredaktor | 2.8.2017 08:22 | 0 komentárov | 1696x


Dátum: 27.4.2024 02:58:13
URL článku: http://www.vivarista.sk/m/clanky/6197