Článok prebratý zo serveru www.vivarista.sk


Hostia zo severu na Levických rybníkoch

Článok zo sekcie Aktuality

obrázok Chránený areál Levické rybníky je známy predovšetkým ako unikátna lokalita nielen pre obrovské množstvo obojživelníkov a plazov, ale aj ako Chránené Územie vyhlásené za účelom ochrany vodného vtáctva a vodných biocenóz na vedeckovýskumné ciele. V skorých jarných a neskorých jesenných mesiacoch sústava vodnných plôch, z ktorých pozostávajú Levické rybníky, predstavuje priam ideálne miesto pre dočasný alebo trvalý výskyt nejedného unikátneho vtáčieho obyvateľa.

S príchodom jari (4.3.2017) sa dvojici prírodovedcov z Levíc, Petrovi Hoffmannovi a Štefanovi Čambalovi, ktorí roky sledujú túto lokalitu, podarilo na jednej z vodných plôch zaznamenať výskyt husí divých. Na území Slovenska hniezdi pravidelne len na Záhorí a je sťahovavá. Jej prítomnosť sa potvrdila aj v predošlých rokoch, no populačná hustota na Levických rybníkoch je veľmi nízka a tvorená len niekoľkými jedincami, ktoré sa tu zdržujú buď pár dní alebo počas celého leta, no hniezdenie nebolo zaznamenané.


Hus divá

Prvé marcové dni boli poznamenané silným vetrom a ten k nám zrejme zavial aj iného hosťa a to veľmi vzácneho. Hus bieločelá hniezdi v arktickej časti Eurázie a Severnej Ameriky. U nás je to migrant a zimný hosť. Hus bieločelá sa podobá na hus divú, ale od nej sa odlišuje tmavšou sivou farbou krku a hlavy, na ktorej výrazne svieti biela koreňová časť zobáka a čela. Na brušnej strane má výrazné čierne pásy a škvrny, tak nápadné počas letu. Zobák je mäsovopomarančový s bielym nechtom na konci. Nohy sú pomarančové. Jej jarný ťah vrcholí v mesiaci marec. Hlavné zimoviská sú pri rieke Morava, Dunaj a na Východoslovenskej rovine. Na Východnom Slovensku vedie migračná trasa z ich zhromaždišťa z pusty Národného parku Hortobágy. Hoci sa na Levických rybníkoch v dávnej minulosti zaznamenala, jej prítomnosť je veľmi vzácna a trvá len pár dní, kedy si jedince oddýchnu a pokračujú v migrácii. Na Levických rybníkoch ju Peter Hoffmann zaznamenal 6.3.2017, ale pri výskume o tri dni na to sa ju už nájsť nepodarilo.


Hus bieločelá

Petrovi Hoffmannovi sa podarilo na Levických rybníkoch zaznamenať aj prítomnosť ďalších unikátnych operencov. „Opakovane sme zaznamenali výskyt loviaceho orliaka morského, u ktorého je populácia veľmi nízka. Na Slovensku hniezdi do päť párov. K Leviciam je najbližšie hniezdo pri Topoľčanoch“, povedal Peter Hoffmann.
K mimoriadnym obyvateľom Levických rybníkov pribudol aj drozd čvíkota. „Ide o sibírsky druh drozda, ktorý sa od roku 1750 šíri do strednej Európy a v roku 1937 dosiahol až Grónsko. Od začiatku 20.storočia hniezdi aj na Slovensku a postupne sa šíri smerom na juhozápad. Dodnes platí, že najmenej sa vyskytuje na západnom Slovensku. No a nám sa ho podarilo zaznamenať u nás“, dodal Peter Hoffmann.


Drozd čvíkota

Podarilo sa mu zaznamenať aj výskyt nádherného obyvateľa trśtia – fúzatku trstinovú, ktorá obýva v menších kŕdlikoch Levické rybníky. Fúzatka trstinová obýva brehové porasty stálych vôd v nižších nadmorských výškach, pričom je celoročne viazaná na trstinové porasty. Jej výskyt je však v rámci rozsiahleho areálu značne fragmentovaný až ostrovčekovitý. Približne tretina Európskej populácie je nesťahovavá. Veľká časť populácie je však ťažná a migruje južným a juhozápadným smerom. „Prvý literárny záznam z Levických rybníkov pochádza z roku 1982, kedy tu bol pozorovaný jeden pár v priebehu apríla. Je zaujímavé, že Levická populácia sa strieda a dopĺňa o populáciu pochádzajúcu z Parížskych močiarov. Akoby si nevedeli vybrať, kde sa im viac páči,“ dodal Peter Hoffmann, ktorý vo výskume na Levických rybníkoch chce aj naďalej pokračovať.


Fúzatka trstinová

Text: Štefan Čambal
Foto: Peter Hoffmann



Šéfredaktor | 9.3.2017 20:06 | 0 komentárov | 2079x


Dátum: 28.3.2024 13:48:55
URL článku: http://www.vivarista.sk/m/clanky/5836