Článok prebratý zo serveru www.vivarista.sk


Poecilotheria metallica Pocock, 1899

Článok zo sekcie Teraristika

obrázokATLAS Animalia
Arthropoda
Chelicerata
Arachnida
Araneae
Mygalomorphae
Theraphosidae
Poecilotheria


Výskyt: Poecilotheria metallica, ktorá sa skoro 100 rokov považovala ako druh za vyhynutý, obýva pralesy Juhozápadnej Indie. Tu sa vyskytuje v hustých tropických pralesoch na stromoch, občas ju možno nájsť aj v slamených strechách domov. V pôvodnom prostredí druhu nie sú veľmi veľké ročné výkyvy teploty. Buduje si pavučinové hniezdo, v ktorom trávi väčšinu času. Pri stavbe využíva kúsky pôdy, lístky, konáriky a rôzne úlomky. Hniezdo, v tvare asymetrickej nálevkovitej pavučiny, si vytvárajú v dutinách vysokých stromov a v štrbinách kmeňov. V prípade, že v ich blízkosti sa nenachádza dostatok vhodných miest na vytvorenie „hniezd“, môže na vhodnom mieste žiť aj väčšia kolónia oboch pohlaví.

Veľkosť: 7-8 cm a v rozpätí nôh do 18-20 cm
Doba dospievania: 2 roky
Dĺžka života: U samíc do 12 - 15 rokov

Rozlíšenie pohlavia: Hlavohruď a zadoček sú u samcov pri rovnakej dĺžke končatín výrazne menšie než je tomu u samíc. Spoľahlivé je určenie pohlavia pomocou prítomnosti spermatéky.


Poecilotheria metallica, 8.zvl.

Popis: Je to jeden z menších druhov rodu, ale o to najkrajších a najzaujímavejšie sfarbených vtáčkarov na svete. V nedávnej minulosti aj jeden z najdrahších (v roku 2006 bola jeho cena v 1.zvl. aj 200 eur. Dnes jej cena len mierne poklesla, napr. adultná samička je v Nemecku k získaniu za viac než 100 eur). Telo tohto druhu nesie štyri farby: najväčší podiel má modrá, potom biela, jasno žltá a čierna. Základné sfarbenie celého tela je modré, po zvleku veľmi jasné, až neónové. Každým zvlekom sa stáva výraznejšie. Ochlpenie svetlé. Končatiny sfarbené modro s jasnými žlatými a bielymi pásmi. Tarsus tmavší, až čierny. Chelicery modro biele. Karapax tmavší, s modrým lemovaním a tmavou „maskou“ okolo očného hrbolku. Na centrálnej časti karapaxu a bruška je bledá symetrická ornamentálna kresba. Spodná strana tela prevažne modrá, výrazne vidno biele pľúcne vaky a kontrastné žlté pásy na tibiach prvých troch párov kráčavých končatín. Od nich smerom k tarzusu čierne.


Ventrálna strana tela


Exuvia samičky, 12.zvlek...


... a jej ventrálna strana v porovnaní s mužskou rukou

Obranné správanie: Poecilotheria metallica je toxicky významný druh, jej uhryznutie je veľmi bolestivé (príznaky opuchy, vysoké teploty). Jed pôsobí angiotoxicky a je porovnateľný s jedom rodu Stromatopelma a Heteroscondra, teda patrí medzi najjedovatejšie pavúky zpomedzi Theraphosidae. Poecilotheria metallica je veľmi rýchly, prchký a plachý druh rodu. Keď sú nahnané napr. do rohu terária, dokážu byť útočné.


Poecilotheria metallica, 9.zvl.


Poecilotheria metallica, 12.zvl.
Samička sa zvliekla po 2 rokoch do celej svojej krásy


Spermatéka samičky

Chov: Podobne ako ostatné druhy rodu, je aj Poecilotheria metallica stromový druh pavúka a pri chove v teráriu na to musíme pamätať. Preto volíme nádrž, kde je dôležitejšia výška. Vhodné je terárium rozmerov 20x20x30 (d,š,v) ale výška terária môže byť aj väčšia. Výška substrátu postačí 5cm, vhodný je lignocel, rašelina alebo ich kombinácia. Dôležité je udržiavať pomerne vysokú vlhkosť vzduchu a to 70-80 percent. Teplota by sa mala pohybovať v rozmedzí 26-30°C s možným nočným poklesom na 20-22°C. Do interiéru je potrebné umiestniť korkovú či inú stromovú kôru, vhodný kus dreva, konárov, pomocou čoho si chovanec vybuduje pavučinový úkryt. Nezabudnúť na misku s vodou a na rosenie interiéru ubikácie. Tá by mala mať dobré vetranie, inak hrozí splesnivenie vnútorného zariadenia terária. Potravu tvoria cvrčky, šváby, iný primerane veľký hmyz a myšie holíčatá. Mladé vývojové štádiá možno s úspechom chovať v menších nádobkách za podobných podmienok ako dospelce a ak odchovávame potomstvo z jedného kokonu, tak môžeme spolu chovať aj viac jedincov. Tým ale je nutné zabezpečiť dostatok potravy a primerane veľkú ubikáciu.


Poecilotheria metallica, 12.zvl.


Poecilotheria metallica, 12.zvl.

Text: Štefan Čambal, VIVARISTA.sk
Foto: Zuzana a Miloš Pauvoličovci



Šéfredaktor | 16.11.2016 08:24 | 0 komentárov | 4539x


Dátum: 28.3.2024 18:42:27
URL článku: http://www.vivarista.sk/m/clanky/5563