Článok prebratý zo serveru www.vivarista.sk


Degen Bernd: Der Discus im Gesellschaftsaquarium

Článok zo sekcie Literatúra

obrázokZ knižnice akvaristu Nemecký milovník diskusov Bernd Degen je známy predovšetkým ako autor veľkého množstva kníh, ktoré sa venujú chovu jeho obľúbenej skupine akváriových rýb. Inak tomu nie je ani v prípade tejto vekovo postaršej knižky. Vyšla v roku 1988 (1.vydanie) v nemeckom nakladateľstve Tetra – Verlag. Predstavuje, ako jej názov napovedá, chov terčovcov (ekvivalentom je aj označenie diskus) v spoločenskom akváriu.



135 strán knižky sa pomerne detailne venuje terčovcom či už vo voľnej prírode alebo v akváriu. Poďme sa pozrieť na jednotlivé kapitoly knižky.
Na úvod zavítame do povodia Amazonky, kde sa tieto nádherné ryby vyskytujú. Bernd Degen je nielen akvaristom, ale aj cestovateľom. To je napokon cítiť aj z jeho textov, ktoré sú bohato doplnené o osobné skúsenosti a fotografie. Text knižky nám v skratke priblížiť terčovce po historickej stránke, ale nevynechá sa ani predstavenie rodu Symphysodon ako takého. Prevažná časť publikácie je venovaná samotnému chovu a odchovu terčovcov v akváriách. Autor na stránkach knižky predstavil hneď niekoľko foriem terčovcov a začínajúcim akvaristom poradil, či uprednostniť chov terčovcov odchytených v prírode alebo radšej odchovaných v akváriách. Veľmi podrobne je uvedená metodika výberu, zariadenia (aj po technickej stránke) akvária vhodného pre ich chov.



Je zaujímavé, a pre akvaristu veľmi užitočné, že knižka prináša aj informácie o vhodných akváriových rastlinách, ktoré možno s terčovcami s úspechom pestovať. Spomeňme len pár z nich (Echinodorus amazonicus, E.opacus, E.osiris, E.parviflorus, Aponogeton crispus, Nymphaea lotus, Vallisneria spiralis, Microsorus pteropus, Cryptocoryne wendtii, Eichornia crassipes). Pri každom druhu rastlinky sú heslovito uvedené údaje ako napr. výskyt, veľkosť, teplotné nároky atď. V rovnakom „duchu“ sa nesie aj zoznam rybiek vhodných na chov s terčovcami. Spomeňme len pár z nich (Hasemania nana, Hemigrammus bleheri, Hyphessobrycon erythrostigma, Nannobrycon eques, Paracheirodon axelrodi, Paracheirodon innesi, Apistogramma agassizii, Papiliochromis ramirezi, Corydoras aeneus, C. arcuatus, C. melanistius, Ancistrus dolicopterus, Hypostomus punctatus).





Pre akvaristu sú užitočné aj riadky venované starostlivosti o terčovce a to aj po stránke potravnej špecializovanosti. Autor aj tu náležite zúročil svoje dlhoročné skúsenosti a nezabudol sa s nimi podeliť vo svojej knižke. Ďalšie stránky knižky sú bohato venované aj otázke odchovu v akváriách. Odchovu je vyčlenených až 23 strán, pričom nechýbajú názorné fotografie. Nemenej podstatnú časť publikácie tvoria choroby a ich liečenie s prehľadom typov ochorení a ich príznakov a metodiky liečenia.
Záver knižky je zostavený z "desiatich zlatých pravidiel", ktoré by mal záujemca o chov nádherných terčovcov dodržiavať, ak chce mať vo svojom akváriu radosť z majestátnych rýb. Abecedný zoznam, prehľad publikácií pomôže čitateľovi sa dostatočne orientovať v tejto knižke, do ktorej svojimi fotografiami (a v publikácii ich nie je málo) prispelo päť fotografov, napr. Andrews, Kahl, Kasselmann, Linke, Staeck a samotný Degen). Knižka obsahuje aj pár názorných ilustrácií.



Počtom strán nie veľká, ale informáciami priam plná knižka Der Discus im Gesellschaftsaquarium by si mala nájsť svoje opodstatnené miesto v nejednej knižnici akvaristu. A to nielen špecialistu na chov terčovcov.

Štefan Čambal, Vivarista.sk



Šéfredaktor | 5.8.2016 00:13 | 0 komentárov | 2600x


Dátum: 29.3.2024 16:21:37
URL článku: http://www.vivarista.sk/m/clanky/5264