Článok prebratý zo serveru www.vivarista.sk


Kinyongia msuyae - nový druh chameleóna (Sauria: Chamaeleonidae)

Článok zo sekcie Teraristika

obrázok Nový druh chameleóna, ktorý získal svoje druhové meno na počesť priekopníka v spoznávaní herpetofauny Tanzánie Charlesa A. Msuya, obýva pohoria Livingstone a Udzungwa Mountains v Tanzánii. Kinyongia msuyae Menegon, Loader, Davenport, Howell, Tilbury, Machaga & Tolley, 2015 je podľa všetkého veľmi podobný inému druhu a to Kinyongia vanheygeni. Okrem toho ale jeho rostrálny výbežok poukazuje na druhovú príbuznosť s endemickými druhmi rodu Kinyongia(e.g. K. uthmoelleri, K. oxyrhina, K. magomberae a K. tenuis). Samice všetkých týchto druhov nemajú rostrálny výbežok a všetky sú si navzájom morfologicky veľmi podobné. Samec nového druhu má, na rozdiel od iných druhov rodu, kratší a menší rostrálny výbežok. Tak ho možno pomerne ľahko odlíšiť od K. vanheygeni. Nový druh obýva lokality horského dažďového pralesa a je známy iba zo štyroch miest, z ktorých dve sú v Udzungwe a dve sú súčasťou Livingstone Mountains.


Na obr. Kinyongia msuyae sp. nov. z Livingstone Mountains. Hore je adultný samec, vľavo je hlava samca, vravo adultná samica.

Michele Menegon, Simon P. Loader, Tim R.B. Davenport, Kim M. Howell, Colin R. Tilbury, Sophy
Machaga and Krystal A. Tolley. 2015. A New Species of Chameleon (Sauria: Chamaeleonidae: Kinyongia) Highlights the Biological Affinities Between the Southern Highlands and Eastern Arc Mountains of Tanzania. Acta Herpetologica. 10(2): 111-120.

Preklad: (šč), VIVARISTA.skŠéfredaktor | 22.1.2016 13:50 | 0 komentárov | 1216x


Dátum: 23.4.2021 06:45:30
URL článku: http://www.vivarista.sk/m/clanky/4664