Článok prebratý zo serveru www.vivarista.sk


Rwanda, 2013, čistá

Článok zo sekcie Vivaristika na známkach

obrázokVivaristika na známkach Nenápadná a pritom pekná kolekcia štvorice hadov, ktoré nemajú svoju domovinu v krajine, ktorá ju vydala – Rwanda. Prvý z nich je krovinár Bothrops jararaca, ktorý sa spoločne s druhým hadom, Crotalus durissus vyskytuje aj v strednej a Južnej Amerike ( Brazília, Paraguay, Argentína). Zatiaľ čo prvý druh sa na seba v ilustrácii aspoň trošku ponáša, o druhom hadovi to už nemožno tak presvedčivo napísať. A aby toho nebolo málo, s tretím druhom, Simus baumannii si neporadil ani vyhľadávač. Okrem pôvodnej ilustrácii, ktorá očividne slúžila ako predloha jej filatelistickej podobizni a informácii, že v skutočnosti ide o užovku Heterodon simus sa nič ďalšieho nedozvieme. Štvrtým druhom je nám veľmi dobre známa užovka obojková, hoci v kolekcii uvedená pod jej starým rodovým názvom a to Tropidonotus natrix.

Rwanda je malý vnútrozemský štát, ktorý hraničí s Ugandou (169 km), Burundi (290 km), Kongom (býv. Zairom) (217 km) aTanzániou (217 km). Vďaka jej hornatému ale úrodnému terénu sa zvykne nazývať „Kraj tisícich vrchov“ (francúzsky: Pays des Mille Collines). Okolitému svetu sa táto najhustejšie obývaná krajina kontinentálnej Afriky stala známa genocídou z roku 1994. Predtým ju svet poznal ako domov horských goríl. Rwanda leží v severozápadnej časti Východoafrickej náhornej plošiny, v okrajovej zóne Stredoafrickej priekopy a jej povrch je značne členitý. Západná časť krajiny je hornatá (2500 m) a stupňovite prechádza do nižšej hornatiny na východe. Západný horský masív, zložený z prahorných žúl a kryštalických bridlíc, dosahuje výšku až 3000 m a spadá do Stredoafrickej priekopy. Vo východnej časti náhornej plošiny, zloženej z proterozoických metamorfovaných bridlíc a kremičitanov, prevládajú v reliéfe nevysoké vrcholky s miernymi svahmi, rozčlenené hlbokými zárezmi riečnych údolí. Priemerná výška sa pohybuje v rozmedzí 1400 až 1800 m. Najvyššiu výšku dosahuje v severozápadnej časti krajiny vulkanický masív Virunga s pohraničnou horou Karisimbi (4507 m) a mnoho ďalších vrcholov s výškou okolo 4000 m. Najnižší bod predstavuje Rusizi River s nadmorskou výškou až 950 m.


100 Frankov, Rwanda, 1989, Banque Nationale Du Rwanda

Podnebie Rwandy patrí do oblasti rovníkovej monzúnovej klímy s dlhým obdobím dažďov (september-jún) a krátkou dobou sucha (jún-september). Teplotné pomery zodpovedajú nízkym zemepisným šírkam a sú miernejšie vplyvom značnej nadmorskej výšky. Priemerné mesačné teploty sa pohybujú od 17 °C (jún, júl) do 20 °C (september. október). Rovnako sú malé aj denné výkyvy teplôt. Ročné množstvo zrážok narastá od východu k západu. Zrážky na západe dosahujú hodnoty 900-1000 mm, na západe 1300-1500 mm a v horskej skupine Virungy až 2000 mm. Priemerný ročný úhrn zrážok je 830 milimetrov.
Vodstvo Rwandy zaberá vplyvom veľkého množstva zrážok a vhodného podložia pomerne hustú riečnu sieť. Väčšina územia patrí k povodiu Nílu (východná časť), len menšia, západná časť odteká do Konga. Najdôležitejšou riekou krajiny je Kagera, zdrojnica Nílu dlhá 690km (na území Rwandy 450km, ktorá tvorí časť južnej a celú východnú hranicu štátu. Západná hranica vedie po rieke Ruzizi, ktorá vyteká z jazera Kivu a vlieva sa do jazera Tanganika. Jazero Kivu (2650km²) v Stredoafrickej priekope náleží Rwande iba na východnej strane. V krajine sú ďalej jazerá Ihema, Burera, Ruhondo, Mugesera a časti jazier Tsohohoha a Rugwero, ktoré do Rwandy zasahujú z Burundi.


1000 Frankov, Rwanda, 1988-89, Banque Nationale Du Rwanda


5000 frankov, Rwanda, 2014/15, National Bank of Rwanda

Rastlinstvo a živočíšstvo. Veľká časť územia bola v minulosti pokrytá vždyzelenými i opadavými lesmi, ktoré sú dnes takmer odstránené a premenené v savany na horských červených pôdach. Lávové polia v Stredoafrickej priekope s červenohnedými pôdami sú pokryté xerofytnými lesmi a krovinami. V pohorí Virunga sa vyskytuje pásmové usporiadanie vegetácie. V najnižších polohách sa vyskytujú vždyzelené horské lesy, ktoré prechádzajú do bambusových porastov a drevín. V najvyšších polohách sa rozprestierajú horské lúky. Počet živočíšnych druhov je stále ešte dosť vysoký. Z veľkých bylinožravcov sú zastúpené slony, hrochy, byvoly, zebry, a rôzne druhy antilop, zo šeliem levy, leopardy, hyeny. V lesoch masívu Virunga žijú početné druhy opíc, obzvlášť sú tu zastúpené gorily a šimpanzy. Rieky a jazerá sú domovom veľkého množstva vodných a brodivých vtákov i sladkovodných rýb. Početne zastúpení sú aj plazy a hmyz.

Zbierka tvorí peknú kolekciu, ktorá môže obohatiť súkromnú zbierku každého milovníka živej prírody alebo filatelistu zameriavajúceho sa na tematické kolekcie.

Vyobrazený druh (podľa údajov na segmentoch kolekcie):

Bothrops jararaca – 200 F
Crotalus durissus – 400 F
Simus baumannii – 600 F
Tropidonotus natrix - 800 FZo zbierok Štefan Čambal, VIVARISTA.skŠéfredaktor | 29.11.2015 08:17 | 0 komentárov | 2256x


Dátum: 7.7.2020 16:45:31
URL článku: http://www.vivarista.sk/m/clanky/4503