Článok prebratý zo serveru www.vivarista.sk


Příručka přátel akvarií

Článok zo sekcie Literatúra

obrázokZ knižnice akvaristu Příručka přátel akvarií
Vydavateľ: Spolek „AKVARIUM“, První spolek přátel akvarií a terrarií v Království Českém v Praze PLATÝZ
Tlač: Jos. Loh v Praze I, 884, k tisku připravil: Jar. Drásta
Rok vydania: 1912
Počet strán: 32
Počet fotografií: 8
Veľkosť: 22x 15 cm
Jazyk: český
Väzba: Viazaná

Předmluva
Sláva Herlas: Sociální význam akvaria
B. Žežula: Úvod do akvaristiky
Význam spolku
Poskytované výhody
Členské příspěvky
Dodávkový řád
Seznam knih
Stanovy
Seznam členů
Pohyb členstva
Přehled schůzí

Unikátna a zároveň aj krásna príručka si našla svoje miesto v mojej knižnici. Akoby ju čas ani príliš nepoznačil, otvorila sa pred nami publikácia určená podľa všetkého len členom Spolku „AKVARIUM“, První spolek přátel akvarií a terrarií v Království Českém v Praze PLATÝZ, ktoré ju vydalo niekedy začiatkom roku 1912.
Isto si aj táto, podobne ako mnohé ďalšie takéto publikácie, poputovala po svete, kým sa nedostala k človeku, ktorý sa seriózne a dlhodobo venuje odbornej literatúre.
Krásna titulná strana, dolu takmer v strede ošetrená drobným pomerne zle čitateľným razítkom „Archív Architekt ...Brno“ dáva tušiť, kto bol jej predošlým majiteľom, možno aj členom spomenutého Spolku. Na ďalších jej stranách ale nachádzame iné označenie zrejme v poradí ďalšieho majiteľa: „Josef Tvrdý, Brno, nám. Leoše Janáčka 2a. Navyše, na prvej strane tejto unikátnej príručky môžeme nájsť okrúhle razítko “ Památkové středisko Brno, 3091K“.
Prvá tvrdá strana, vlastne obal tejto príručky okrem Obsahu ukrýva aj Spolkové kalendárium, aby žiadny člen veľaváženého Spolku nepozabudol pri iných povinnostiach aj na svoje členské povinnosti. Z textu je zrejmé, že okrem klasických členských schôdzí sa konali aj schôdzky.

Február predstavoval aj možnosť získať z novej dodávky rastliny do akvárií, koncom marca sa dali získať už aj rybky. Navyše, apríl až jún sa členovia vydávali na spoločné exkurzie. V novembri bola na programe Valná hromada.
Zaujímavo z historického pohľadu vyznieva varovné označenie „Neračte zaměniti s jinými podob.spolky v Praze“, z ktorého snáď možno vyvodiť akúsi skrytú rivalitu, alebo len varovanie, že v tom čase sú v Království Českém aj iné podobné Spolky. Ktohovie.
Každopádne v inzertnej časti na samom konci Příručky nájdeme i „Doporučujte „Akvaristický Obzor“, ktorý v tom čase patril medzi špičku na časopiseckom odbornom poli vo vivaristike.
Predkladaná Příručka obsahuje aj dvojicu článkov o sociálnom význame akvária i úvod do akvaristiky doplnený niekoľkými čiernobielymi fotografiami.

Na ďalších stranách sa máme možnosť dozvedieť niečo o samotnom Spolku, jeho význame, o výhodách prečo sa stať jeho členom (členovia zadarmo dostali bežné druhy rastlín, rybiek i ďalších živočíchov akvarijných, v čase dovoleniek sa členovia starali o chov iného svojho kolegu, zadarmo získali aj celoročné predplatné napr. „Akvaristického Obzoru“, za znížené ceny si mali možnosť zakúpiť literatúru a to nielen domácu).
Z týchto strán sme sa mohli dozvedieť aj výšku členského poplatku, ale práve táto dvojstrana bola vystrihnutá. Už sa nedozvieme, čo konkrétneho človeka viedlo k jej odstráneniu.

I tak sa ale máme možnosť dozvedieť, akú literatúru mali členovia vo svojich knižniciach. Na tie časy boli české knihy zastúpené len veľmi málo, no za to nemecké našli svoje uplatnenie.
Po Stanovách sme sa prelistovali k zoznamu členov. Ako čestný člen je uvedený MUDr. Babák, zakladajúci členovia Antonín Král a nestor českej akvaristiky i teraristiky nezabudnuteľný úradník Národnej Politiky Karel Peroutka. Práve táto osôbka sa osobne pričinila o rozvoj vivaristiky ako takej a ak Spolok nemal dostatok financií, bol ochotný dať aj zo svojho vrecka. Podľa mnohých dobových záznamov práve tento človek sa celý oddal rozvoju spolkovej činnosti.

Za povšimnutie stojí aj vzájomné členstvo v niektorých ďalších Spolkoch v Království Českém.
Přirodovědecký klub v Praze, „Cyperus“, první spolek pro akvaristiku a terraristiku na Moravě v Brně a „Iris“, kroužek přátel přírody v Plzni veľmi úzko spolupracovali so spolkom „PLatýz“,
V členskej základni aktívnych členov možno narátať 137 ľudí (k 1.XII.1911). Už vtedy sa ale Spolky a Kluby museli zaoberať s problematikou pohybu členov. Napokon o tom podáva dobré svedectvo výpis „Pohyb členstva“, v ktorom v roku 1911 bolo 91 ľudí, pristúpilo 75, vystúpilo 11, bolo vyškrtnutých 14, pribudlo 75, ubudlo 25, skutočný prírastok bol 50. Ku koncu toho istého roku (1911) bolo vedených ako čestný člen 1, zakladajúci 2, vzájomných 3, činných 135, celkovo 141 ľudí. Od roku 1907 to inak bolo najviac činných členov.
V tomto roku aj na schôdze prišlo najviac členov - priemer bol 19.

Záver Příručky je venovaný reklame (6 strán). Zámerne sme do tohto článku začlenili takmer všetky reklamy, pretože stoja za povšimnutie. Majú svoje neopakovateľné čaro a dýchajú danou dobou, kedy vyšli. V neposlednom rade sa z nich možno aj teraz po toľkých rokoch dozvedieť mnohé zaujímavosti.
Celá strana a začiatok reklamného priestoru je venovaná blížiacej sa „První výstavě exotických ryb a rostlin“, ktorú sa chystal usporiadať práve Spolek „AKVARIUM“, První spolek přátel akvarií a terrarií v Království Českém v Praze v červnu (jún) 1912 pod názvom „Velká výstava akvarií“. Je paradoxné, že táto akcia sa nikdy neuskutočnila.
Nechýba už ani obligátne upozornenie „Neračte zaměniti s podobnými podniky“.

Reklama Adolfa Pročeka z Viedne názorne predstavuje akvárium sústavy „Neptun“, ktoré sa zahrieva dutým spodkom tak, že teplota nemohla uniknúť. Išlo o vyriešenie dávneho problému ako vyhriať akvárium. Vtedy totiž úplne absentovali spoľahlivé ohrievače aké poznáme teraz a o termostate na udržanie potrebnej teploty vtedajší akvaristi mohli rovno zabudnúť. Tento rakúsky obchodník okrem chovni akváriových rybiek a rastlín denne posielal čerstvé nitenky (Tubifex) a červené pakomárie larvy (Patentky). Mrazená potrava vtedy zrejme úplne absentovala. Nespornou výhodou bol aj ten fakt, že sa dalo s obchodníkom komunikovať v češtine.

Už spomenutý pán Peroutka z Prahy I. inzeruje stolčeky na kvetiny, cestovné koše, záhradný prútený nábytok. Zdanlivo táto ponuka nemá nič spoločné s vivaristikou, ale aj v tom čase si vivaristi uvedomovali, že kvety dotvárajú kút živej prírody.
Ďalší inzerát patrí Františkovi Špačkovi z Brna, ktorý vyrábal akváriá s kostrou plechovou, železnou, no i sklenené a iné druhy vykurovacích akvárií, vetracích kotlíkov, bahenné násosky, kŕmitka, sieťky a samočinné salónne vodotrysky.

František Novotný z Prahy inzeroval špeciálnu výrobu akvárií, stojanov i terárií v, ako sám píše, najmiernejších cenách. Škoda, že ich aj neuviedol. Mali by sme lepšiu predstavu o cene za akvárium či terárium.
Nechýbala ani reklama na časopis "Zahrada domácí a školní, Akvaristický Obzor" a mesačník "Příroda (...a škola").
V prípade, že si akvarista alebo terarista chcel zaobstarať nádrže pre svojich chovancov, stačilo mu obrátiť sa na Františka Štěpánka z Prahy, ktorý ich spolu s inými pomôckami zhotovoval.

Akvárium by sme už mali, ale potrebujeme aj rybky. Stačí sa obrátiť na p. Härtla z Drážďan, ktorý vlastnil chovňu rýb. Ako sa v inzeráte uvádza, jeho rybky boli „bezvadné, přirozeně vychované okrasné“.
Ak Drážďany boli ďaleko, v Prahe – Žižkov mal František Klár svoju chovňu, v ktorej ponúkal rôzne akváriové rybky v najmiernejších cenách. Navyše vedel zabezpečiť perloočky (Daphnia) aj niekoľkokrát denne čerstvé a celoročným odberateľom ich posielal aj v zime.
Za povšimnutie rozhodne stojí reklama na „Automatickou pumpu Principu Žežulova“. Ide o českú myšlienku, český výrobok, ktorý sa v nasledujúcich dňoch mal patentovať. Výrobca bol Karel Bittner zo Žižkova.

Příručka přátel akvarií nám dovolila aj po 95 rokoch od okamihu, kedy uzrela svetlo sveta nazrieť aspoň krátko do čias, kedy sa naša vivaristika rodila. Je to zaujímavý pocit.
Aspoň pre mňa...

Štefan Čambal, VIVARISTA.sk




Šéfredaktor | 27.12.2007 17:43 | 0 komentárov | 4327x


Dátum: 19.4.2024 04:00:36
URL článku: http://www.vivarista.sk/m/clanky/450