Článok prebratý zo serveru www.vivarista.sk


Kolekcia nových druhov v bojnickom Viváriu sa rozrástla

Článok zo sekcie Teraristika

obrázok Tri druhy plazov a jeden druh morskej rybky pribudol pred pár dňami v tejto našej nastaršej a aj najkrajšej ZOO. Ide o čokoládového krásavca gekóna pásikavého (Gekko vittatus), ktorý pochádza z Indoaustrálskej oblasti od Jávy po Novú Guineu, v Oceánii obýva aj ostrov Jobi, Fergusson, Trobriand, na Bismarckových a Šalamúnových ostrovoch, na o. Reunell, Santa Cruz a Schouten. Je pomerne častým obyvateľom terárií u chovateľov, ale v zoo ho možno zazrieť skutočne výnimočne.

Ďalším novým druhom je pagekón riasnatý (Correlophus ciliatus), ktorý obýva tropické dažďové pralesy ostrovov Novej Kaledónie. V nedávnej dobe sa zaraďoval k rodu Rhacodyctylus. Tento druh bol prvýkrát opísaný v roku 1866 ako Correlophus ciliatus podľa francúzskeho zoológa Alphone Guichenota v článku s názvom "Notice sur un nouveau genre de sauriens de la famille des geckotiens du Muséum de Paris" ("Notes on a new species of lizard in the gecko family") in the Mémoires de la Société Scientifique Naturelle de Chérbourg" v Mémoires de la Société SCIENTIFIQUE Naturella de Cherbourg. Až následne bol premenovaný na Rhacodactylus ciliatus.
Názov Rhacodactylus je Gréckeho pôvodu "Rhakos" čo znamená "chrbtica" a Dactylus znamená "prst" . Špecifický názov ciliatus je odvodený od latinského slova a znamená "Riasy" "okrajové " a odkazuje na obrubu kože nad očami zvieraťa, ktorá sa podobá na riasu. Tento druh bol dlho pokladaný za vyhynutý, až kým nebol opätovne objavený v roku 1994.

Tretím novým druhom plaza chovaným v Zoo Bojnice je Lampropeltis holbrooki. V nedávnej minulosti sa pokladala za poddruh druhu getula a tak ju nájdeme aj pod názvom Lampropeltis getula holbrooki. Ide o krásnu koralovku, ktorá v prírode (obýva štáty ako Iowa, Gulf of Mexico) nepohrdne aj jedovatými druhmi hadov, ale pri chove v teráriu bez problémov prijme aj kŕmne hlodavce. V prípade Vivária Zoo Bojnice ide o tretí chovaný druh koralovky.

Morská akvaristika bola obohatená o najkrajší a zároveň aj najznámejší druh a to tŕňovca bieloprsého (Acanthurus leucosternon). Obýva slané vody tropického pásma ako je vodstvo Tichého oceána, Malajzie a nájdeme ho aj na Veľkom bariérovom útese a v Indickom oceáne. Tento krásny druh morskej rybky dosahuje veľkosti 22 až 25 cm a je pomerne častým obyvateľom morského akvária. Ale jeho chov nie je jednoduchý. Spolu chované dospelé jedince môžu byť voči sebe agresívne. Aj preto tento druh patrí do veľkých morských nádrží.

Zdroj a foto: www.zoobojnice.sk
Text: Štefan Čambal, VIVARISTA.sk



Šéfredaktor | 9.11.2015 09:46 | 0 komentárov | 1990x


Dátum: 24.4.2024 19:00:18
URL článku: http://www.vivarista.sk/m/clanky/4414