Článok prebratý zo serveru www.vivarista.sk


Významné osobnosti československej herpetológie i teraristiky

Článok zo sekcie Teraristika

obrázokČasopis Vivarista predstavuje... Český (československý) herpetológ prof. Zdeněk Vogel sa narodil 10. novembra 1913 v Kutnej Hore v rodine profesora na vtedajšej reálke. Už od útleho detstva prejavoval mimoriadny záujem o živočíchov.

Ako 20 ročný podnikol svoju prvú veľkú cestu do západnej rovníkovej Afriky, kde získal základné skúsenosti s malými i veľkými zvieratami. Do Afriky neskôr podnikol celkovo 7 ciest. V nasledujúcich rokoch podnikol mnoho výprav do strednej, východnej a západnej Afriky. Na pozvanie Kubánskej akadémie vied sa mu v rokoch 1964, 1965 a 1969 podarilo trikrát navštíviť Kubu. Dostal sa do málo preskúmaných miest tohto unikátneho ostrova. Na Kube objavil a vedecky popísal 2 nové druhy a 2 nové formy obojživelníkov a plazov. Výsledky tejto práce sa prejavili v jeho konkrétnych návrhoch na zlepšenie životných podmienok krokodílov v známej rezervácii na polostrove Zapata a v prísnej ochrane Epicrates angulifer i Cyclura nubila. Tieto zásluhy o kubánsku herpetofaunu ocenila Kubánska akadémia vied menovaním Zdeňka Vogela profesorom herpetológie.
Z týchto ciest vydal publikáciu Na lovu vzácných krokodýlů (1967).
Jeho kroky za prírodou viedli aj do USA, Kanady či do ústia rieky Orinoka. Túto cestu popísal v knihe Džungle na tisíci ostrovech (1973). Základ k napísaniu tejto knihy bola jeho výprava, na ktorú dostal pozvanie v roku 1967 od Zoologickej spoločnosti v Chicagu.
Na svojich výpravách sa však nevyhol ani Európe a podnikol viacero ciest do južnej, juhozápadnej a juhovýchodnej časti Európy.



V roku 1945 mu umožnili československé inštitúcie založiť slávnu Herpetologickú stanicu pre plazy a obojživelníky v Prahe - Suchdol. Práve táto stanica bola prechodným bydliskom pre množstvo vzácnych plazov i obojživelníkov, ktorým prof. Vogel zasvätil svoj život. Vedecky popísal radu nových druhov i foriem týchto živočíchov. Ako jeden z mnohých príkladov vari stačí spomenúť korytnačku Platysternon megacephalum vogeli zo severného Thajska, ktorú v roku 1969 ako tretí známy poddruh popísal dr. Wermuth.

Biografia prof. Vogela predstavuje veľké množstvo vedecko-populárnych, odborných článkov i kníh, ktoré vyšli v mnohých svetových jazykoch. Kniha „Akvarijní ryby“ vyšla v 5 jazykoch, Wunderwelt terrarium vyšlo okrem v nemeckom aj v anglickom jazyku (1964).
Bol skutočne neúnavným popularizátorom herpetológie i teraristiky čoho je svedkom niekoľko rozhlasových i televíznych relácií, kde prezentoval nielen nové poznatky zo svojich ciest ale aj živočíchy. V neposlednej rade popularizoval aj ochrany prírody.

Bol členom významných inštitúcií, napr. Národná zemepisná spoločnosť v USA, Herpetologická spoločnosť Salamandra vo Frankfurte nad Mohanom, čestným vedeckým spolupracovníkom Štátneho zoologického múzea v Stuttgarte.
Od založenia Společnosti přátel Národního muzea v Praze predsedal jej ichthyologicko-herpetologické sekci, bol dlhoročným miestopredsedom vivaristického odboru Rybářské a vivaristické sekce České vědeckotechnické společnosti. Takisto bol dlhoročným priateľom, priaznivcom a spolupracovníkom Národního muzea v Praze, kde jeho zbierkový fond zoologického oddelenia obohatil veľkým množstvom vzácnych exponátov pôvodom zo subtropických krajín. Len obojživelníkov a plazov daroval prof. Vogel niekoľko stoviek. Svojimi bohatými vedomosťami bol nápomocným aj pri odbornej determinácii exotických obojživelníkov i plazov a rýb.

Zomrel po ťažkej dlhej chorobe v utorok 9 decembra 1986 v Prahe vo veku 73 rokov.

Bibliografia:
Moji zvláštní přátelé, 1946, Nakl. Pavlík, Praha
Drobní obyvatelé našich zahrádek, 1946, Nakl. Macháček, Praha
Naše Zoo, 1952, 1953, 1954, Nakl. Osvěta, Praha
Ze života plazů pražské zoologické zahrady, 1953, Orbis, Praha
Aus dem leben der reptilien, 1954, Artia, Praha
Reptile life, 1956, Artia, Praha
Akvarijní rybky, 1955, 1965, Orbis, Praha
Wunderwelt terrarium, 1963, Urania Verlag, Leipzig
Reptiles and Amphibians in captivity, 1964, Studio Vista, London
Reptiles & Amphibians, 1966, Artia, Praha, London
Terrarien taschenatlas, 1966, Artia, Praha
Na lovu vzácných krokodýlů,1967, Orbis, Praha
Riesenschlangen aus aller welt, 1968, Verlag, Wittenberg
Die riesenschlangen , die nattern, 1971, Grzimeks, Tierleben, Band VI.
Dobrodružství se zvířaty, 1972, Olympia, Praha
Džungle na tisíci ostrovech, 1973, Academia, Praha



Text a reprofoto: Štefan Čambal, VIVARISTA.sk



Šefredaktor | 17.12.2007 08:55 | 0 komentárov | 5412x


Dátum: 23.4.2024 14:49:37
URL článku: http://www.vivarista.sk/m/clanky/438