Článok prebratý zo serveru www.vivarista.sk


Ochrana vtákov a netopierov v budovách na Slovensku je pre život v meste žiadúca

Článok zo sekcie Aktuality

obrázok Mestské prostredie je domovom mnohých živočíchov, ktoré sa prispôsobili k životu v človekom zmenenej krajine. Niektoré z nich hniezdia alebo sa ukrývajú priamo na stenách alebo v krytých častiach budov.

Ich ochrane počas zatepľovania a rekonštrukcie budov sa venujú partneri projektu Ochrana dážďovníka tmavého a netopierov v budovách na Slovensku. Výsledky niekoľkoročnej práce pre zachovanie rozmanitosti urbanizovaného prostredia prezentovali na záverečnej konferencii Ochrana vtákov a netopierov v budovách na Slovensku 27. októbra 2015 v Žiline.

„Cieľom projektu Life, ktorého výsledky prezentujeme počas konferencie, bolo zastaviť úbytok hniezdnych možností vtáctva a úkrytov netopierov počas zatepľovania na celom Slovensku. Vďaka projektu sa spolupracovníci zasadili o zachovanie alebo vytvorenie hniezdisk a úkrytov na viac ako 2100 budovách. Nasadením ochranárov sa zachovalo viac ako 11 tisíc hniezdisk a úkrytov v atikových vetracích otvoroch a inštalovalo sa viac ako 2400 hniezdnych búdok pre dážďovníky a 800 boxov pre netopiere. Tieto čísla samé hovoria o úspešnej realizácii opatrení projektu a zachovaní, či kompenzovaní hniezdnych a úkrytových možností v celkovom počte viac ako 18 tisíc hniezdisk a úkrytov,“ informuje Ľubomíra Vavrová z Bratislavského regionálneho ochranárskeho združenia.

,,Projekt splnil svoje ciele a ukázal, že bol nevyhnutný. V prípade, že by sa nerealizoval, naše mestá by boli v súčasnosti chudobnejšie o niekoľko tisíc jedincov živočíchov, ktoré predstavujú nevyhnutnú zložku urbánneho prostredia. Sú súčasťou potravných reťazcov a spĺňajú dôležitú funkciu tlmenia populácií hmyzu," informuje Ján Gúgh zo Slovenskej ornitologickej spoločnosti/BirdLife Slovensko a dodáva: ,,Ukázali sme, že ochrana biodiverzity nie je len vecou chránených území v prírode mimo miest a sídiel. Veď práve mnohé druhy nežijú v divokej prírode, ale v našom okolí. Nemôžeme preto dovoliť, aby sa ich populácie z nášho okolia vytratili. Ochrana životného prostredia, pod ktoré sa zaraďuje aj zatepľovanie a úspora energie, musí byť komplexná a hľadieť aj na živočíchy, ktoré budovy využívajú."

Súčasťou projektu boli aj systémové riešenia pre spustenie a nastavenie procesov, ktoré budú trvalo zabezpečovať ochranu živočíchov počas zatepľovania a rekonštrukcie budov. Dnes už túto problematiku rieši zákon o ochrane prírody a krajiny a implementácia usmernenia vydaného za účelom úpravy postupu zainteresovaných strán v procese zatepľovania.

Najdôležitejšia je ale prax, v ktorej vďaka doterajším skúsenostiam už mnoho obyvateľov, projektantov, úradov či stavebných firiem aplikuje postupy, ktoré pomáhajú zachovať populácie vtákov a netopierov na budovách.

Viac informácií: www.dazdovniky.vtaky.sk, www.netopiere.sk

Zdroj: SOS/BirdLife Slovensko
Ilustračné foto: Peter Hoffmann, VIVARISTA.sk



Šéfredaktor | 28.10.2015 08:07 | 0 komentárov | 1700x


Dátum: 25.4.2024 21:52:36
URL článku: http://www.vivarista.sk/m/clanky/4368