Článok prebratý zo serveru www.vivarista.sk


Bubinas Algis: Akvariumo ABC

Článok zo sekcie Literatúra

obrázokZ knižnice akvaristu Rozmerovo neveľká knižka, obsahovo ale výrazné dielo. Tak by sa v skratke dala charakterizovať knižka, ktorá vyšla vo vydavateľstve „Mokslas“ Vilnius v roku 1980 pod hlavičkou „Zistiť a učiť sa, alebo skôr Spoznať a učiť sa“. Na 126 stranách jej autor prináša veľké množstvo informácií, ktoré sú nápomocné pre nejedného akvaristu. A to nielen v bývalom ZSSR, ale aj u nás. Maličkým problémom sa môže zdať litovčina, ale pri terajšej technike množstva prekladačov je to prístupná téma. Poďme si knižku, ktorej na titulnej doske vládne ilustrácia rybky rodu Papiliochromis, spoločne prelistovať.

Knižka je tematicky prerozdelená do niekoľkých častí:
Predslov
Typy akvárií a ich inštalácia
Rastliny
Akvaristická technika
Živá potrava
Rozmanitosť rýb v akváriu
Domáce ryby v akváriu
Tropické ryby
Zivorodky
Labyrintky
Mrenky
Dániá
Sumcovité
Zlaté rybky
Characidy
Pomocníci v akváriu
Choroby rýb
Obsah

Jednotlivé sekcie knižky sa pomerne dopodrobna venujú nielen histórii a súčasnosti (v roku vydania knižky) akvaristiky, ale venujú sa aj téme, a to pomerne podrobne, ako sú akváriové rastliny či priamo rybky. Ilustračne sú pre čitateľa zobrazené druhy ako sú Vallisneria spiralis, Sagittaria platyphylla, Elodea, Cabomba aquatica, Cryptocoryna, Aponogeton, Ceratopteris thalictroides, Riccia fluitans či Nitella flexilis.



V technickej časti sa pred súčasným čitateľom objavujú pérovky prístrojov, ktoré už dnes ani nepoznáme, ale boli nezmazateľnou súčasťou zrodu akvaristiky. Ohrievač v tvare U, sklenené filtre do ktorých sa dávala vata, sklenené odkaľovače najrôznejších tvarov by sme už teraz len márne hľadali. Z pohľadu histórie a jej poznania by sme na ne ale nemali zabudnúť. Aj to je dôkaz o tom, ako sa akvaristika vyvíjala a napredovala. Ruka v ruke je to napokon poznať aj v otázke aktívneho domáceho chovu či aspoň lovu vo voľnej prírode živej potravy. Knižka ponúka napokon aj recepty na chov planktónu a rôznych červov. O mrazenej či inak technologicky pripravovanej strave (snád až na „vločky“ a „lyofizovanú“ potravu) sme si mohli nechať iba tak zdať.

Podstatná časť knižky je venovaná chovu domácich druhov rýb, ako sú napr. Rhodeus sericeus, Gasterosteus aculeatus, Pungitius pungitius, Lecaspius delineatus, Gobio gobio, Alburnus alburnus, Scardinius erythrophthalmus, Cyprinis carpio, Tinca tinca, Carassius carassius, Cobitis taenia, Nemachilus barbatulus, Cobitis taenia, Misgurnus fossilis, Perca fluviatilis, Acerina cernua, Esox lucius a mnoho ďalších druhov. Mnoho z nich by sme v našich súčasných akváriách asi len ťažko hľadali.

Zaujímavá je aj časť knižky venovaná tropickým druhom rybiek. Hoci sa na prvý pohľad jasne delí na niekoľko podsekcií, menší zmätok v čitateľovi vyvolá časť Labyrintky. Neskôr si vysvetlíme prečo. V rámci živorodiek nájdeme druhy akými sú napr. Gambusia affinis, Girardinus reticulatus, Poecilia reticulata (pre istotu uvedený je aj jej starší názov: Lebistes reticulatus), Xiphophorus (s uvedeným jej starším názov Platypoecilus) maculatus, Platypoecilus niger, P. pulcher, P. marmoreus, P. nigro-marmoreus, P.variatus, P. maculatus f. rubra, Xiphophorus helleri, Mollienesia sphenops, Belonesox belizanus. Zámerne som uviedol názvy v takej podobe, ako sú v knižke a tým pádom sa mnohé z nich zdajú byť pre terajšieho čitateľa zvláštne. Ale aj to patrí k akvaristike. Pod určitým, hoci aj starším, názvom si treba vedieť predstaviť konkrétnu rybku, aby sme následne vedeli si o jej živote naštudovať viac.



Práve preto knižka vydaná v litovčine všade používa aj domáce názvy (uhádnete, ktorému druhu patria názvy ako sú Gupijos, Girardinusai, Gambuzijos, Juodoji pecilija, arba švarcai či taká Žaliasis kardonešisť). V stati nazvanej Labyrintky ale nastane menší, už spomenutý, chaos. V nej totiž nájdeme druhy, ktoré skutočne labyrintkami sú (napr. Macropodus opercularis, Betta splendens /Gaidukai/, Trichogaster trichopterus /Démétasis guramis/, T.t. Sumatranus /Mélynasis guramis/, Trichogaster leeri /Perliniai guramis/, Colisa lalia /Lialiusas/, Colisa labiosus /Liabioza/ a ďalšia, ale aj rybky, ktoré sa nevedno prečo ocitli ako labyrintky. Ako príklad nám poslúži Pterophyllum scalare /Skaliarai/, Aeguidens latifrons /Démétoji akara/, Nannacara anomala /Nanakara (mažoji akara), Cichlasoma biocellatum /Cichlazoma biocelata/, Cichlasoma meeki /Mekio cichlazoma/, Hemichromis bimaculatus /Chromis gražuolés/, Hemichromis fasciatus /Dryžuotosios chromis/ či taká Apistogramma ramirezi /Ramirezio apistograma/. Medzi mrenkami ale už nájdeme druhy, ktoré k nim skutočne aj patria. Barbus Sumatranus /Sumatros barbusas/, Puntius pentozona /Penkiajuostis barbusas/, Puntius conchonius /Ugninis barbusas/, Puntius nigrofasciatus /Juodasis barbusas/, Puntius titteya /Vyšninis barbusas/ či Puntius semifasciolatus /Žaliasis barbusas/.

Zaujmavé je, že dániá ako napr. Danio rerio /Danio rerija/, Danio malabaricus /Malabariškoji danio/, Danio albolineatus /Rožiné danio/, Brachydanio frankei /Leopardiné danio/ alebo taká Tanichthys albonubes /Kardinolas/ či „vyžiadali“ samostatnú podkapitolu. Svet sumcov prekvapivo zastupuje iba jediný druh a to pod názvom Calichtus punctatus (správne je Callichthys). Za to „zlaté rybky“ dostali strán takmer 4. Zaujímavé je druhové zastúpenie characíd. Tu nájdeme druhy ako sú napr. Hemigrammus caudovittatus /Tetragonopterusas/, Gymnocorymbus ternetzi /Ternecija/, Hyphessobrycon flammeus /Tetra – fon-rio/, Hypheessobrycon innesi /Neonas/, Hyphessobrycon herbertaxelrodi /Juoduosius neonus/, H. minor či Hemigrammus ocellifer /Žiburélis/. V zátvorke sú dané druhy pod názvami aplikovateľnými v Litve. Pri dnešnom viac menej otvorenom svete by sa tieto domáce názvy mohli aj použiť pri kontakte s domácimi akvaristami. Odborné názvy sú uvedené v podobe, v akej sa ocitli v knižke a nie sú systematicky aktualizované.



Predposledná kapitola je venovaná iným organizmom v akváriu. Sú to v tomto prípade predovšetkým ulitníky, lastúrniky ako napr. Physastra proteus/Raudonoji fiza/, Ampularija gigas (Ampularija – v tomto prípade ide o chybu vo vedeckom názve, správne je totiž Ampullaria/, Hydrophilus piceus /Degutvabaliai/, či vodný hmyz ako je Dytiscus marginalis /Dusia/ alebo aj Melanoides tuberculata /Melanijas/. V časti o chorobách sú spomenuté známe ochorenia akváriových rybiek, ale aj ich liečenie.

V celej knižke nájdeme máličko pomerne nekvalitných čiernobielych fotografií, ale o to viac péroviek. V druhej časti knižky je vložená aj farebná príloha ilustrácií rybiek, kde s vyobrazené druhy pod domácimi názvami. Takto vyobrazených je 34 druhov, ale aj tu sa drobná chybička dostala. Na ilustrácii je vyobrazený aj v knižke spomenutý jediný sumec, po popisok uvádza, že ide o Kalichtas, ale danio.
Drobné nepresnosti, staré, už nepoužívané či dokonca medzi mladou generáciou akvaristov nepoznané názvy neznižujú celkovú podstatu a prínos tejto knižky. Predovšetkým v časoch, kedy akvaristických knižiek bolo nepomerne menej, než tomu je dnes.

Štefan Čambal, VIVARISTA.sk



Šéfredaktor | 23.10.2015 00:11 | 0 komentárov | 3127x


Dátum: 28.3.2024 13:06:05
URL článku: http://www.vivarista.sk/m/clanky/4351