Článok prebratý zo serveru www.vivarista.sk


Krásavec Lori mnohofarebný Trichoglossus haematodus (Linné, 1771)

Článok zo sekcie Žabčonoviny

obrázok ...Súmrak nenechal na seba príliš dlho čakať. A tu, uprostred austrálskeho pralesa, je súmrak nezvyčajne rýchly, ale aj krásny. Čas na pokochanie sa krásami okolitej prírody bol okorenený čímsi, čo nikto z nás nečakal. Obrovské, mnohohlavé kŕdle akýchsi neskutočne farebných vtákov preleteli vo veľkej výške. Iba hlasy sme počuli, ale tie nám nenapovedali, čo to nad nami preletelo. Ich farebnosť spôsobila, že všetky tie úžasné farby sa zliali do jedinej dúhy. Ale po daždi nebolo ani stopy. Až keď sa títo krásavci usadili na okolitých stromoch, bolo jasné, čo máme pred sebou. Červené zobáky, modrastá hlava, červená hruď...Lori mnohofarebný, krásavec austrálskej prírody prišiel si odpočinúť po náročnom dni...

Čelo, temeno, uzdička a brada sú modrasté až fialové, zvyšná časť hlavy je hnedočierna. Golier je žltozelený, prsia červené, brucho tmavozelené. Chrbát, trtáč a krídla sú zelené. Zobák a dúhovku má oranžovú a červenú. Brucho je tmavo zelené, holenné perie a spodné krovky chvostové sú zelenavo žlté, variabilne prechádzajúce do tmavozelenej. Horné partie tela sú zelené, spodné krovky krídlové sú oranžové, na spodnej strane letiek je široký priečny žltý pruh. Chvostové perá sú zelené, zospodu olivovo žlté. Mladé vtáky majú sfarbenie tmavšie než dospelé jedince, zobák je hnedavo čierny, dúhovka oka je hnedá.
Lori je malý až stredne veľký papagáj s dlhým stupňovitým klinovitým chvostom, ktorý sa skladá z dvanástich úzkych pier. Pohlavný dimorfizmus nie je výrazný, obe pohlavia sú identicky vyfarbené.
Sú to veľmi dobrí a rýchli letci.

Veľkosť: 23-26 cm

Výskyt:
Obýva rozsiahle územie v Indonézii, Novú Guineu, Šalamúnske ostrovy, Nové Hebridy, Bali, Novú Kaledóniu, ostrovy Loyalty a široký vlhkejší pás lesov od severu Austrálie cez východné pobrežie po južnú Viktóriu a Tasmániu.
Z 21 subspecií žijú priamo v Austrálii dve. V Queensladne sa vyskytuje poddruh T. h. rubritorquis, vo východnej a juhovýchodnej Austrálii, na Tasmánii a Klokaňom ostrove subspecia T. h. moluccanus.



Lori žije v tropických dažďových pralesoch, poľnohospodársky obrábaných oblastiach, kopcovitých strániach v otvorených krajinách i v mangrovových lesoch. Vyskytuje sa v nadmorskej výške 1400 a 2200 m n. m., ale nájdeme ho i v parkoch a záhradách miest.

Tento nádherný druh papagája je snáď povestný tým, čím sa živí. Nektár a peľ eukalyptov a iných kvitnúcich druhov stromov tvorí okrem hmyzu a jeho lariev, rôznych bobúľ a plodov prevažnú časť jeho jedálničku.

Lori mnohofarebný sa do Európy dostal prvým dovozom až v roku 1868 do zoo v Londýne, ale prvý jeho odchov sa podaril v roku 1873 v Nemecku. Vtedy sa lori dostal aj do československých chovov. Lori mnohofarebný sa takmer okamžite stáva jedným z najčastejšie chovaných druhov austrálskych papagájov. Menším problémom je u neho doslova individuálna povaha. Niektorí jedinci sú mierni, znášanliví, ale iní nebezpečne agresívni. Rozhodne ich nemožno chovať v spoločnosti rovnako veľkých druhov papagájov.

Hniezdi v dutinách stromov. Samica znáša 2–3 vajíčka, ktoré zahrieva výhradne sama. Samec sa totiž v hniezde len zdržuje a v blízkosti vykonáva strážnu službu. Doba inkubácie je 23 až 26 dní. Mláďatá kŕmia obaja rodičia a pri dobrej starostlivosti opúšťajú hniezdo za 7 až 8 týždňov. K hniezdeniu im ponúkneme búdku väčšej veľkosti s vletovým otvorom o priemere najmenej 7,5 cm. Búdka má byť zhotovená z dutého kmeňa alebo zo silných dosiek. Búdka sa vyplní do výšky asi 15 cm vrstvou pilín a rašeliny. Lori v búdke pravidelne aj nocuje.



Preperovanie mladých prebieha vo veku 3–8 mesiacov. Lori hniezdi prakticky v ktorúkoľvek ročnú dobu, poväčšinou 2–3× za sebou. Je jasné, že predpokladom na to je vytvorenie optimálnych podmienok (vhodné prostredie, veľkosť voliéry, teplota v ubikácii, optimálna relatívna vlhkosť, dĺžka svetelného dňa). Rodu Loridae je pre ich zdravie nutné poskytnúť predovšetkým veľké voliéry. Je tu možnosť nechať denne vtákov preletieť sa v chovnej miestnosti.

Veľký podiel na to má aj kŕmny režim, ktorý musí odpovedať prirodzenej potrave, na ktorú je uspôsobený nielen zobák, ale predovšetkým jazyk a celý zažívací trakt. Dr. J. Karáskovi odporúča kŕmenie v tomto zložení: dobre rozvarená ryža zasypaná kašou pre deti zn. Nestlé, trochu mravčích kukiel, zaliate malinovou šťavou alebo medom tak, aby vznikla riedka kaša. Voda sa podáva denne čerstvá, každý tretí deň s prídavkom jednej lyžice probiotického jogurtu, dvoch lyžíc BEO-perličky a poloviny čajovej lyžičky prášku z morských rias. Odporúča sa primiešavať tiež prípravok AVES v pomere 1 : 1.
Chýbať by nemali čerstvé konáre vŕby na oštipovanie, rôzne zelené rastlinky a ovocie. Lori berie ochotne kúsky jabĺk. V dobe hniezdenia prijmú i múčne červy, mravčie kukly, varenú kukuricu a ryžu. Vaječné miešanice a rozšľahané vajce s cukrom je nutné poskytovať veľmi opatrne! Mláďatám po vylietnutí z hniezda sa odporúča dávať semená naklíčené.
Kŕmenie sa podáva zásadne na vyšší stolček, kedy sme ho dali na zem, vtáci ho najskôr budú odmietať.

Literatúra:
Chvapil, S.(1985): Ptáci Austrálie, Živou přírodou, Academia, Praha
Vašíček, M. (1982): Papoušci Oceánie, Svépomoc, Praha
Vít, R. (1970): Papoušci, ČSCH/SZN, Praha
Karásek, dr. J. (1935–1941): Cizokrajní ptáci v klecích, KPEP, Praha

Štefan Čambal, VIVARISTA.sk



Šéfredaktor | 5.12.2007 07:52 | 0 komentárov | 8804x


Dátum: 29.3.2024 14:16:03
URL článku: http://www.vivarista.sk/m/clanky/418