Článok prebratý zo serveru www.vivarista.sk


Kambodža, 4.10.1999, razená

Článok zo sekcie Vivaristika na známkach

obrázokVivaristika na známkach Ilustrátorsky perfektne zvládnutá je kolekcia venovaná sladkovodným rybkám. Predkladané ilustrácie sú až natoľko zdatné, že človek má dojem akoby sa pozeral na fotografie a nie na kresby.
Kolekcia uzrela svetlo sveta 4.10.1999 v Royaume du Cambodge, ako je aj uvedené na nej. Okrem tohto označenia a textu v znakoch nechýba aj text vedeckého názvoslovia zobrazeného druhu ráb, ktoré akvaristi poznajú aj zo svojich akvárií. Teda aspoň niektoré z nich. Na jednotlivých známkach nájdeme aj nápis Postes 1999, hodnotu známky a blok nesie tak trochu nelogický nápis Poissons (Jedovaté), ale snáď okrem tu zobrazených tetraodonov iné druhy touto obrannou schopnosťou nedisponujú. Blok nesie aj razítko s nápisom Phnompenh Royaume du Cambodge.

Oficiálny názov štátu: Kambodžské kráľovstvo
Oficiálny názov štátu po khmérsky: Preah-reach-anachâk Kampuchea
Rozloha: 181 035 km2
Počet obyvateľov: cca 12 500 000
Oficiálny jazyk: khmérčina
Hustota zaľudnenia: 68 obyvateľov/km2
Hlavné mesto: Phnom Penh
Mena: riel (1 riel = 100 senov)
Medzinárodné označenie vozidiel: K
Medzinárodná predvoľba: +855
Internetová koncovka: .kh
Národná letecká spoločnosť: President Airlines
Ďalšie mestá: Preah Sihanouk, Batdambang, Siemreab

História a osobnosti

Vznik štátu: 1953 vyhlásenie nezávislosti od Francúzska
Štátne zriadenie: kráľovstvo
Forma vlády: konštitučná monarchia
Členstvo v medzinárodných organizáciách: OSN, ESCAP, ASEAN

Kambodža má názov odvodený zo slova Kambudža, "potomkovia Kambua", mytologického indického kráľa. Prvá civilizácia na území dnešnej Kambodže sa rozvíjala v prvom tisícročí n.l. V 3. až 5. storočí do boli štáty Funan a Chenla, ktoré mali úzke vzťahy s Čínou a Indiou. Po ich zániku nastupuje Khmérská Ríša, ktorá oblasť ovládala od 9. do 13. storočia, určitý význam si zachovala až do 15. storočia. Centrom ríše bol Angkor, ktorý po dlhých vojnách dobyli a v roku 1432 bol opustený. Dvor sa presťahoval do mesta Lovek, ktoré padlo v roku 1594 a odvtedy po tri storočia bola ríša Khmerov vazalom thajských a vietnamských kráľov. Od roku 1863 do roku 1953 bola súčasťou francúzskej kolónie v Indočíne. Po japonskej okupácii v druhej svetovej vojne získala Kambodža nezávislosť v roku 1953 a stala sa konštitučnou monarchiu s kráľom Norodom Sihanoukom. Ten v roku 1955 abdikoval v prospech jeho otca, aby mohol byť zvolený premiérom. Po otcovej smrti v roku 1960 sa Sihanouk opäť postavil do čela štátu s titulom princa.
V priebehu vietnamskej vojny udržiaval politiku neutrality, kým nebol v roku 1970 počas zahraničnej cesty odstavený vojenským pučom pod vedením generála Lon Nola a princa Sisowath Sirik Mataka. Sihanouk sa spojil s hnutím Khmérov a podporoval ich proti proamerickej Lon Nolovej vláde, čo vyústilo do občianskej vojny. Khmérské jednotky pod vedením Pol Pota dobyli Phnom Penh a prevzali moc v roku 1975. Krajina dostala názov Demokratická Kampuchea. Odhady počtu obetí khmérského teroru sa pohybujú medzi 1 až 3 milióny životov. Státisíce ďalších utiekli, hlavne do Thajska. V roku 1978 vpadli do Kambodže jednotky Vietnamu, aby zabránili narúšaniu hraníc a genocíde Vietnamcov, boje pokračovali aj v 80. rokoch. Po smrti Pol Pota v roku 1998 prestalo povstalecké hnutie existovať, ešte skôr však kráľ Norodom Sihanuk zamietol návrhy amnestie predstaviteľom vedenia hnutia. Všetci členovia Červených Khmérov sa snažia dnes integrovať do demokratickej krajiny. S premiérom Hun Senem dojednali tajne kapituláciu. Pre posledných predstaviteľov dnes už neexistujúceho hnutia kráľ požaduje medzinárodný súd. Všeobecne rešpektovaný kráľ Sihanuk, ktorý v priebehu viac ako 60 rokov stál v čele krajiny či už ako kráľ, predseda vlády či prezident, v roku 2004 pre chatrné zdravie abdikoval.
Novým panovníkom bol vybraný Sihanukov mladší syn Norodom Sihamoni.

Séria zobrazuje tieto druhy (uvedené podľa údajov na známkach):

Capoeta tetrazona – 200 R
Epalzeorhynchos frenatus – 500 R
Rasbora kalochroma – 900 R
Etroplus maculatus – 1000 R
Betta imbelis – 1500 R
Colisa sota – 4000 R
Blok:
Tetraodon biocellatus – 5400 R
Carinotetraodon lorteti



















Zo zbierok Štefan Čambal, VIVARISTA.sk



Šéfredaktor | 25.11.2007 12:01 | 0 komentárov | 3778x


Dátum: 29.3.2024 10:37:16
URL článku: http://www.vivarista.sk/m/clanky/408