Článok prebratý zo serveru www.vivarista.sk


Ammania senegalensis Lamarck 1791

Článok zo sekcie Akvaristika

obrázokATLAS Plantae
Angiosperms
Eudicots
Rosids
Myrtales
Lythraceae
Ammannia

Synonymá: Ammannia filiformis De Candolle
Ammannia salsuginosa Guillemin & Perrottet



pH: 5 - 7
Tvrdosť vody: 2 – 12 °dKH
KH: 4-7
Teplota vody: 20 - 26 ̊C
Osvetlenie: stredná až silná intenzita (75 - 80W / 100 l)
Požiadavky na CO2: vysoké
Výška rastliny: do 45 cm, ale zväčša menšia (10 - 20 cm)



Výskyt: tropická a subtropická časť Afriky (na sever od rovníku, v bažinatých oblastiach severnej Ugandy, južného Sudán, Líbya, Egypt, pobrežie Stredozemného more, v delte Nílu, Etiópia, Nigéria, Niger, Mali, Mauretánia, Senegal, Sierra Leone, Pobrežie Slonoviny, Stredoafrická republika, Kongo, Uganda, Keňa, Tanzánia, Malawi, Zambia, Mozambik, Zimbabwe, Angola, Namíbia).



Pestovanie v akváriu: V akváriu sa snažme vysadiť trs pozostávajúci aspoň z 10 – 20 rastlín do strednej alebo do zadnej časti akvária, pričom jednotlivé rastlinky od seba saďme vo vzdialenosti 3-4 cm tak, aby vyvárali dojem jednoliateho trsu. Ako vhodný substrát nám dobre poslúži dobre premytý obyčajný štrk a piesok.



Popis a množenie v akváriu: Ammania senegalensis je pomerne náročná bylina, ktorá rastie vzpriamene alebo sa rozrastá v závislosti na výške hladiny v akváriu. Pestovaná forma alebo kultivar sa označuje husto olistenými lodyhami a zelenými, často načervenalými alebo hnedavými, do žltozlatej farby prechádzajúcimi listami, ktoré majú elipsovitý až kopijovitý tvar. Emerzne pestované rastliny sú zvyčajne plazivej formy a majú na mnohých miestach koreňujúce lodyhy. V miestach zakorenenia sa stonka zväčša mnohonásobne vetví a pred kvitnutím vyrastajú vzpriamené výhonky, ktoré dosahujú výšky aj 10-15 cm. Listy sú zväčša bledozelené, olivovohnedé až bledočervené v priamej závislosti na intenzite osvetlenia. Sú takmer rovné, tuhé, 2-3 cm dlhé a 5-8 mm široké a okraje listov sú nenápadne zvlnené. V pazuchách listov vyrastajú krátke kvetné stopky, ktoré nesú 3-7 maličkých, len niekoľko mm veľkých, ružových kvietkov. Semená sú menšie než zrnká maku a ľahko klíčia, ale rastlina ich vytvára iba vtedy, ak nie je ponorená pod vodou. Môžeme sa pokúsiť o jej vypestovanie aj zo zrelých semien, ktoré zasadíme do plytkých misiek. Ako budú zo semien rásť mladé rastlinky, zvyšujme hladinu. Tento druh rastlinky sa veľmi dobre a rýchle množí vegetatívne. Ale pestovanie z ich semien je ekonomicky nerentabilné.



Na jej rozmnožovanie nám postačí odobrať 15-20 cm dlhé odrezky, pričom spodné dva páry listov odstránime. Využitie tohto druhu v akvaristike je pomerne sporné. Rastlina sa skôr hodí do paludária alebo terária, pretože dlhodobo ponorená spravidla po čase odumiera.
Červenolisté formy sú zvyčajne k submerznému spôsobu pestovania viac prispôsobivejšie. Počas zimu nádrž s Ammania senegalensis dôkladne dosvetľujme, na jar zrežme tuhé vrcholky a zasadíme ich do substrátu, pôvodná rastlina zjari odumrie. Takto sa nám môže tento druh podariť udržať v akváriu i niekoľko rokov.



Pozn.: V ponukách akvaristík dostať zväčša len submerzne pestované rastlinky. Pozor! Kvitnúce emerzné rastliny sú nevhodné pre presadzovania do akvária. V poslednom čase dostať zakúpiť sterilné a čisté rastlinky bez rias a slimákov, plesní alebo chorôb v plytkých kelímkoch. Tu je rastlina pestovaná in vitro na géle, ktorý pred sadením stačí vypláchnuť pod tečúcou vodou.



Foto: www.aquarium.stinglifestyle.com, www. plantillustrations.org, www.rainbowtropicalfish.com, www.siamaquarium.com

Štefan Čambal, VIVARISTA.sk



Šéfredaktor | 11.7.2015 10:40 | 0 komentárov | 2700x


Dátum: 25.4.2024 23:06:56
URL článku: http://www.vivarista.sk/m/clanky/4012