Článok prebratý zo serveru www.vivarista.sk


Existuje jašter so zelenou krvou i tkanivomť

Článok zo sekcie Zo sveta

obrázokV zelených, neprebádaných a pred pohľadom človeka dokonale ukrytých stromových korunách sa častokrát nachádzajú druhy drobných plazov, ktoré vynikajú nad ostatnými mnohými zvláštnosťami. Ba dokonca aj zelenou krvou, ktorá im prúdi v žilách. Lenže nemajú "len" zelenú krv. To by im na náročný život vo výšinách stromov príliš nepomohlo.
Na to, aby sme ich našli vo voľnej prírode, si budeme musieť "vycvičiť" oči. Nestačí sa len pozerať vôkol seba, alebo do korún stromových partií. Tieto neveľké druhy stromových scinkov obývajú ako nížiny, tak i hory, primárne a sekundárne lesy. Sú aktívne cez deň a žijú ako v nižších stromových partiách vo výške 3-5 m, ale aj vysoko v korunách pralesných stromov (30 m).
Ich sfarbenie je kryptické, aby sa stratili v zelenej spleti listov a tak si herpetológovia myslia, že sú to vzácne rody, aj keď v skutočnosti môže tomu byť naopak.
Zo všetkých scinkov na Novej Guíney sa týmto podmienkam najviac prispôsobil scink zelenokrvka drobná (Prasinohaema virens), ktorá má nielen zelený povrch tela, ale aj krv a telné tkanivá. Navyše disponuje nesmierne uchopovacím chvostom. V rámci rodu Prasinohaema ale nie je jediná, čo má zelenú krv. Spolu päť druhov disponuje týmto malým zázrakom sveta prírody. Evolučne získali jedinečné zelené kryptické sfarbenie povrchu tela a aj krvnej plazmy i telových tkanív. Na svedomí to má neobyčajne vysoká koncentrácia žlčového farbiva biliverdinu, ktorá by aj pri oveľa nižšej koncentrácii v krvi hravo zabila prevažnú väčšinu iných stavovcov. Je zaujímavé, že herpetológovia zatiaľ nedošli na to, prečo sa zelená krv vlastne vyvinula a na čo slúži u tohto 50-55 mm veľkého tvora.
Ďalší druh tohto unikátneho rodu P. prebensicauda spoločne s P. virens žije v núžinách, pričom P. flavipes (105 mm)obýva hory. Celkovo má tento rod 5 druhov. Sú nimi:
Prasinohaema flavipes Parker 1936
Prasinohaema parkeri Smith 1937
Prasinohaema prehensicauda Loveridge 1945
Prasinohaema semoni Oudemans 1894
Prasinohaema virens Peters 1881

Na našu úvodnú anketovú otázku "Existuje jašter so zelenou krvou i tkanivomť", máme teda jasnú odpoveď.


Lamprolepis smaragdina je tiež jedným zo scinkov, ktorí používajú zelené sfarbenie ako kryptické.


Prasinohaema flavipes

Foto: www.markoshea.tv, www.tigr.org



Šefredaktor | 13.11.2007 09:24 | 0 komentárov | 5602x


Dátum: 19.4.2024 23:44:16
URL článku: http://www.vivarista.sk/m/clanky/392