Článok prebratý zo serveru www.vivarista.sk


Hauschild, Bosch: Bartagamen und Kragenechsen

Článok zo sekcie Literatúra

obrázokZ knižnice teraristu Ešte v roku 1999 vydalo nemecké vydavateľstvo Natur und Tier – Verlag druhé vydanie (prvé vyšlo v roku 1997 a pre veľký úspech nasledovali ďalšie reedície (3. v roku 2001, 5. v roku 2007).

Brožované vydanie knižky na 95 stranách pojednáva o rode veľmi populárneho a chovateľsky vyhľadávaného jaštera – Pogona a o agame límcovej, Chlamydosaurus kingii. Na 51 farebných fotkách, 21 ilustráciách a 11 máp výskytu sa autorskej dvojici podarilo sústrediť komplexné a ucelené informácie, ktoré prinesú chovateľom týchto austrálskych jašterov množstvo podnetných údajov. Knižka je tematicky rozdelená do niekoľkých celkov a prvá z nich približuje austrálske agamy po morfologickej a etologickej stránke. Podrobne je prebratá aj stránka chovateľská. Nechýba ani mapka výskytu jednotlivých druhov agám rodu Pogona, ich vzájomné morfologické rozlíšenie, chov a odchov.



Podstatnú časť knižky ale tvorí podrobné predstavenie jednotlivých druhov, napr. Pogona barbata, P. microlepidota, P. minor, P. minima, P. mitchelli, P. nullarbor, P. vitticeps, P. henrylawsoni a to vrátane aj ich farebných foriem. Predstavená je aj agama Chlamydosaurus kingii a to po nielen chovateľskej, ale aj mytologickej stránke. U jednotlivo predstavovaných druhov nechýba ani ich systematika, popis druhu, výskyt, chov v teráriu a nároky na chov i odchov. Pre teraristu sú určite užitočné tabuľky zobrazujúce podmienky inkubácie a nároky na chov ako taký.



Posledná časť knižky približuje aj choroby a ich riešenia, parazitov a ďalšie aspekty chovu v teráriových podmienkach. Súčasťou knižky je aj krátky slovník odborných pojmov.



Na piatich stranách obsiahnutá použitá a odporúčaná literatúra uzatvára túto zaujímavú a pre teraristu i herpetológa veľmi prínosnú publikáciu. Tú možno vrelo odporúčať každému chovateľovi, ktorý čo i len sa pohráva s myšlienkou sa seriózne zaoberať chovom niektorého z druhov austrálskych agám rodu Pogona či Chlamydosaurus. Ich niektorí zástupcovia si za posledné roky spoľahlivo našli svoju cestu do európskych terárií.



Štefan Čambal, VIVARISTA.sk



Šéfredaktor | 15.5.2015 12:37 | 0 komentárov | 2278x


Dátum: 18.4.2024 09:52:29
URL článku: http://www.vivarista.sk/m/clanky/3877