Článok prebratý zo serveru www.vivarista.sk


Ceratopteris thalictroides (Linné) Brongniart

Článok zo sekcie Akvaristika

obrázokATLAS Plantae
Pteridophyta
Pteridopsida
Polypodiales
Pteridaceae
Ceratopteridoideae
Ceratopteris

Synonymá: Acrostichum thalictroides Linné 1753
Ceratopteris siliquosa (Linné) Copeland
Ceratopteris deltroidea Benedict
Pteris siliquosa (L.) P. Beauv.
Belvisia siliquosa (L.) Mirb

Pôvod: vody tropického pásma celého sveta (JV Ázia, S Austrália, pásmo tiahnuce sa cez Indiu a Saudskú Arábiu až do Afriky, izolované populácie vytvára aj v Strednej a Južnej Amerike a na Floride)

Výška rastliny: 15 cm - 30 cm
Šírka: 10 cm - 20 cm
pH: 5,0-9,0
dGH: 5-25 °
Tvrdosť vody: 5 - 15 °dKH
Teplota vody: 20-28 °C
Svetelné požiadavky: 0,50 W/liter
CO2 požiadavky: 6-14 mg na liter



Pestovanie: Ceratopteris thalictroides je aj v akváriách bežne pestovaný druh, ktorý zvyčajne dosť rýchlo rastie, ale niekedy potrebuje pre svoj rast aj pridávanie CO2 do vody. V menších akváriách často vyrastá nad hladinu vody a rastie emerzne. Tvar listu je netradičný a preto je kontrastným doplnkom pre iné rastliny. Pri dobrom svetle rastlina rýchlo rastie a pomáha predchádzať výskytu rias, nakoľko spotrebuje veľké množstvo živín. Vďaka tomu je to vhodná "úvodná" rastlina do menších akvárií so substrátom ako je piesok na dne.
Jej listy môžu byť až 75 cm dlhé, no v akváriu spravidla dosahujú len 20 – 30 cm. Ponorené listy sú mäkkšie, širšie a bledšie. Rapíky sú u tohto druhu rastliny omnoho kratšie než čepele. Tie sú sviežo zelené, ploché a veľmi krehké. Čepele sú hlboko vykrajované, no to nezasahuje až ku stredovej žilke.

Je to druh vhodný do každého akvária, pričom znáša veľmi dobre neutrálnu až veľmi kyslú vodu pod pH 6. Rastliny možno prichytiť k ponorenému drevu. Do piesku či iného vhodného substrátu s dostatkom živín ju sadíme ako dominantu do zadných častí akvária, ale nepríliš hlboko, koreňová hlava musí byť nad dnom aspoň 2 - 3 cm. Tento druh ale možno pestovať aj ako plávajúcu rastlinu, hoci pri tomto spôsobe pestovania má listy menšie, no vytvára veľký koreňový systém.

Rozmnožovanie je veľmi jednoduché, ale občas aj samotné pestovanie rastliny prinesie starosti. Mnohým akvaristom sa rastlinka po vysadení do akvária doslova rozpadne či zhnije. Riešením môže byť pridanie nielen živín, ale aj CO2. Pri samotnom pestovaní tohto duhu nám postačí utrhnutý list položiť na vlhký piesok, kde za krátku dobu sa po celej ploche listu objavia pupeňové rastliny.



Pozn.: V akvaristikách sa možno s týmto druhom stretnúť, ale zväčša pod inými názvami. U druhu Ceratopteris thalictroides nájdeme označenie ako Ceratopteris cornuta, iný druh, konkrétne Ceratopteris siliquosa, je pod synonymizačným názvom C.thalictroides.

Štefan Čambal, VIVARISTA.sk



Šéfredaktor | 9.5.2015 09:55 | 0 komentárov | 1985x


Dátum: 26.4.2024 06:39:18
URL článku: http://www.vivarista.sk/m/clanky/3857