Článok prebratý zo serveru www.vivarista.sk


Corydoras trilineatus Cope, 1872

Článok zo sekcie Akvaristika

obrázokATLAS Chordata
Actinopterygii
Siluriformes
Callichthyidae
Corydoradinae


Synonymá: Corydoras episcopi, Corydoras dubius

Typová lokalita: Prítok Río Ambyiacu, Peru. Vo svojej domovine tento druh obýva hneď niekoľko povodí od Ekvádoru (Rio Napo a Rio Pastaza) cez Peru (Rio Ampiyacu); okrajovo zasahuje do Brazílie, až po Surinam (severovýchodná časť Južnej Ameriky)

Veľkosť: 5, 5 až 6 cm

Teplota vody: 22 - 28 °C, no znesie aj krátkodobý pokles mierne pod 20°C. Ja ich chovám pri izbovej teplote, kedy teplota vody v závislosti od počasia, ročnej doby i teploty v byte kolíše

pH: 5,8 – 7,2

Tvrdosť vody: 5 – 18 °dGH, max. 10° dKH

Dĺžka života: 7 – 10 rokov




Corydoras trilineatus na známke
Zo zbierky autora

Potrava: Podobne ako u všetkých mnou chovaných rybiek, predkladám aj v prípade Corydoras trilineatus čo možno najpestrejšie zložky. Či už mrazené, granulované, tabletové pre sumcov alebo vločkové. Samozrejme, že najideálnejšie je skrmovať živú potravu. No v tomto prípade pozor na možnosť si zavliecť do akvária chorobu. Držím sa zásady, že rovnakú potravu nepodávam dva dni po sebe a často ju striedam s jedným dňom, kedy nekŕmim vôbec.



Rozlíšenie pohlavia: Samička je vzrastovo väčšia a zavalitejšia a má zaoblené chrbtové a brušné plutvy, škvrna na chrbtovej plutve je sfarbená do siva. Samček je oproti nej menší, štíhlejší a jeho chrbtová plutva je stále vztýčená, vyššia a do špičky; s čiernou škvrnou. Brušné plutvy sú taktiež zašpicatené. Uvádza sa, že samička je aj mierne svetlejšia než samček a jej škvrna na chrbtovej plutve je menšia. No nie vždy je tento údaj istý. Práve preto sa je vhodné skôr spoľahnúť na rozdiel vo veľkosti, kedy samička je nielen väčšia a vyššia, ale v brušnej partii aj plnšia.



Popis: Sfarbenie Corydoras trilineatus je sivostrieborné s nazelenalým leskom a množstvom čiernych kľukatých čiarok, ktoré na hlave vytvárajú zložitú čiernu sieťku jedinečnú u každého jedinca. Rôzne rozloženie škvŕn na tele závisí od samotného pôvodu rybky. Chrbtovú plutvu v jej hornej časti zdobí v prvých štyroch mäkkých lúčov čierna škvrna, ktorá býva u samíc aj svetlejšia. Tuková plutvička má tiež tvrdý lúč tmavý a čierna škvrna je veľmi zreteľná. Chvostová plutva je pokrytá piatimi až šiestimi radmi čiernych bodiek usporiadaných do úzkych oblúkov. Po boku sa tiahnu tri pozdĺžne (často prerušované) prúžky začínajúce v pomyselnej kolmici s tŕňom chrbtovej plutvy.


Corydoras trilineatus je spoločenský druh, ktorý možno chovať aj s Corydoras panda

Chov a odchov: Svoju šesť člennú skupinku mladých rybiek som získal ako Corydoras trilineatus/julii o veľkosti 3 cm. Pomerne rýchlo sa zabývali v metrovom 100 l akváriu (orientácia na šírku s nižšou výškou) spolu s Corydoras sp. cf. bilineatus (kúpené ako C.elegans),Corydoras panda, Corydoras nanus (kúpených pod chybným označenín C. nannus), Ancistrus sp. long fin a Loricaria sp. LG 6 (predávané ako Rineloricaria parva) a párikom Pomacea bridgesi.



Nádrž má holé dno, ale veľké množstvo koreňov, niekoľko väčších kameňov a ďalších prírodných prvkov, ktoré vytvárajú dostatok úkrytov. Celé spoločenstvo rybiek je v takto zariadenej nádrži očividne spokojné. Napomáha tomu aj pár vhodne zvolených umelých rastlín ako dekorácia (nejde o typické napodobeniny akváriových rastlín), tlmené osvetlenie a vďaka koreňom aj zafarbená voda na spôsob „slabý čaj“. Korene vytvárajú primerane členité prostredie. Navyše je celý stojan s akváriami z priestorových dôvodov umiestnený tak, aby do práve tejto hornej nádrže s príslušníkmi Corydoras a ďalšími už uvedenými rybkami dopadalo Slnko.



Už na prvý pohľad je Corydoras trilineatus voči ďalším rybkám iného druhu mierumilovný a pokojný, hoci pri nebezpečenstve ako prvý sa dáva na útek. Corydoras trilineatus sa hodí aj do akvária s tetrami a pokojnejšími, miernejšími cichlidkami. Sám som za biotopné akváriá a teda aj spoločenstvá rybiek z rovnakých či aspoň podobných lokalít. Zatiaľ čo sa v tomto akváriu bežne trú Corydoras panda i Corydoras sp.cf.bilineatus, k odloženiu ikier u mnou chovaných Corydoras trilineatus zatiaľ nedošlo. U iných, spoločne chovaných druhov rybiek sa výter dostavuje na druhý deň po čiastočnej výmene vody (v ranných hodinách alebo doobeda, keď do akvária dopadajú slnečné lúče) za predpokladu, že samičky sú zaplnené ikrami. V chove mám mladé rybky a to je zrejme kameňom „úrazu“.



Každopádne je Corydoras trilineatus na odchov v podstate nenáročný (vytiera sa aj vo vode tvrdšej /9 N/ i vo vode teplejšej – 25 stupňov Celzia a chladnejšej -20 stupňov Celzia) a malo by sa ich dariť odchovať aj v spoločnosti dospelých jedincov. Pozor ale na možnosť skŕmenia ikier inými spoločne chovanými druhmi rýb či vodných organizmov. Podľa skúseností akvaristov, sa do samotného výteru zvykne zapojiť vždy len niekoľko ikrami zaplnených samičiek prenasledovaných samčekmi. Občas, a to sa týka aj mojich pozorovaní s C. panda a C.sp.aff. bilineatus, sa cez akvárium doslova preženie vlna vzrušenia tak veľká, že sa do procesu párenia zakrátko na to zapoja aj ďalšie jedince týchto druhov. Na druhý deň je celé akvárium doslova obsypané ikrami. Množstvo odložených ikier od jednej dospelej samičky dosahuje až 150 kusov vo veľkosti 1,2 -1,5 mm. Ale skôr samička odloží len ich menší počet na sklo akvária či iné predmety (rastlinstvo, filter atď.).


Pohľad do biotopného akvária

Poter sa u tohto druhu liahne pri teplote 24 stupňov celzia za 4-5 dní, po strávení žĺtkového vačku začne prijímať artémiu, vírniky a pomerne rýchlo rastie. Dôležitá je častá výmena časti vody. Po týždni až 10 dňoch je vhodné premiestniť plôdik do väčšieho akvária, meniť takmer denne určité množstvo vody, čo by malo ich rast prebudiť. V tomto období im možno podávať aj nadrobno nasekané patentky (odporúčam dať menšiu dávku do poldecového pohára a nožničkami ich nastrihať, prepláchnuť vodou a skrmovať). Pozor si treba dať na prekŕmenie, kedy sa vo vode môže vytvoriť nálevník. Ten je schopný za deň totálne zlikvidovať celý výter. Do veľkosti 2 cm plôdik rastie veľmi rýchle, aby sa následne jeho rast očividne spomalil, no zostal stabilizovaný. Rýchlosť jeho rastu je daná nielen čistotou vody a kvalitou stravy, ale aj plochou dna akvária. Nezabúdajme na silnú filtráciu, ktorá je veľmi dôležitá.


Corydoras trilineatus občas rád využíva vyvýšené miesta na sledovanie diania v akváriu, no oveľa častejšie ho zastihneme na dne akvária

Pozn.: Často sa tento druh pancierníčka zamieňa s Corydoras julii (niekedy gramaticky zle označovaný ako Corydoras „julli“) a v ponukách sa objavujú aj udájne kríženci týchto dvoch druhov. C. julii je ale samostatný druh z Brazílie, ktorý sa do európskych chovov dováža menej často. Od Corydoras trilineatus sa predovšetkým odlišuje drobnejšou kresbou, ktorá na hlave i na tele zostáva vo forme bodiek, zatiaľ čo u väčšiny jedincov C. trilineatus má podobu sieťky. C. julii má k tomu aj celkovo drobnejšie telo než robustnejší druh C. trilineatus.


Spoločnosť iných, pokojnejších sumčekov je v prípade Corydoras trilineaus žiadúca


V popredí Corydoras trilineatus, v strede Corydoras panda a celkom vzadu Corydoras sp. aff. bilineatus. Vľavo C.panda a C.trilineatus

Štefan Čambal, VIVARISTA.sk



Šéfredaktor | 15.4.2015 00:03 | 0 komentárov | 2834x


Dátum: 25.4.2024 00:18:38
URL článku: http://www.vivarista.sk/m/clanky/3771