Článok prebratý zo serveru www.vivarista.sk


Aké sú najvhodnejšie podstielky pre škrečkov?

Článok zo sekcie Žabčonoviny

obrázok Pri začiatkoch s chovom (nielen) hlodavcov sa chovateľ často stretne s myšlienkou, akú vhodnú podstielku použiť.

Vari najvhodnejšou podstielkou pre škrečkov sú neprašné hobliny (nie piliny, tie sú veľmi prašné a niektorým škrečkom môžu spôsobiť alergiu!). Kúpiť ich nie je žiadnym problémom v akomkoľvek objeme. Ich plusom je, že sú mäkké, ľahké, škrečkom sa po nich dobre chodí a plusom je, že sa do nich môžu aj zahrabať. Snažme sa ale vyhnúť hoblinám prašným či tým s vôňami. Pre našich chovancov nie sú vhodné, hoci ich obchody často predávajú pre hlodavce. Hobliny je nutné pravidelne každý týždeň podľa ich znečistenia vymieňať za nové. Mínusom je, že ak chováme škrečka v klietke, tak budeme musieť hobliny často zametať okolo klietky.


Terárium pre chov škrečkov potrebuje viacero úkrytov a členenie priestoru

Pre dlhosrstú formu škrečka je snáď najvhodnejšia kukuričná podstielka, ktorá si čoraz viac získava na svojej popularite. Hobliny sa mu totiž môžu zachytiť v srsti a potom je ich namáhavé z nej vybrať. Menším mínusom pri kukuričných podstielkach je fakt, že v nej nemôžu škrečkovia tak dobre hrabať ako v hoblinách a je často nutné mu okrem kukuričných podstielkach pridávať zvlášť nádobku s hoblinami. Plusom je, že kukuričné podstielky dobre sajú pach. Navyše, tento druh podstielky nie je práve váhovo najľahší a jeho cena je ešte stále dosť vysoká. Mínusom je aj fakt, že je u nej riziko výskytu parazitov ako je svrab.

Medzi často ponúkané druhy, no aj drahšie patria drevené granule, ktoré dobre sajú pach a vlhkosť, ale pre nášho škrečka nie sú vhodné. Samotné granule sú totiž veľké, ťažké, tvrdé, no drahé a drobným druhom škrečkov sa po nich zle chodí. Plusom snáď je, že niektoré podstielky vydržia aj 20 dní bez zápachu. Mínusom, že v noci môžu svojou škrečkovia činnosťou vyvolať hluk. Škrečkovia si v nich nemôžu dobre hrabať a zahrabávať sa, preto je dobré, ak sme sa predsa len pre ne rozhodli, dať škrečkovi do ubikácie samostatnú misku s hoblinami, pieskom alebo so špeciálnou zemou pre hrabanie. Plusom je, že pri ich použití si nenarobíte okolo klietky neporiadok.


Škrečok džungarský

Okrem už spomenutých podstielok nájdeme na trhu ďalšie druhy, ktoré si spomenieme tiež. Asan je mäkká, ľahká a príjemná podstielka pre škrečkov. Navyše je ekologická a je vhodná pre všetky druhy škrečkov. Je ale drahšia, no dobre prijíma pachy, vydrží dlhšie a nevyvoláva alergické reakcie.


Škrečok roborovský

Ďalšou vhodnou podstielkou sú aj drevené štiepky, s ktorými sa dobre manipuluje, nenarobia neporiadok, nie sú prašné a celkom dobre sajú pach. Ak použijeme ich vyššiu vrstvu, umožníme tým sa do nich škrečkom aj zahrabať. Dlhosrstým formám škrečkov sa príliš nezachytáva do srsti.


Škrečok daurský (čínsky)

Vhodnou a prakticky lacnou podstielkou, ktorú si vieme vyrobiť aj doma sú skartované noviny či papier. Ten je mäkký, ľahký, nevytvára hluk a umožní našim chovancom sa do neho aj zahrabať.

Často doporučované seno nie je vhodné ako podstielka, pretože nesaje tak dobre pach, ale je to vhodný pre stavbu hniezda. Podobne ako skartované noviny.



V zoopodnikoch možno často vidieť predávať aj špeciálne hniezdne materiály pre škrečkov. No tie sú úplne nevhodné a dokonca aj nebezpečné, pretože sa v nich škrečok môže uškrtiť. Na hniezdo nám vhodne poslúžia aj nenaparfémované papierové obrúsky, toaletný papier, drevitá vlna alebo už spomenuté seno či skartované noviny. V žiadnom prípade ale nie vata alebo kúsky látok.

Text a foto: (šč), VIVARISTA.sk



Šéfredaktor | 9.2.2015 05:17 | 0 komentárov | 3491x


Dátum: 28.3.2024 22:06:20
URL článku: http://www.vivarista.sk/m/clanky/3598