Článok prebratý zo serveru www.vivarista.sk


Bolbitis heudelotii (Bory ex Fée) Alston

Článok zo sekcie Akvaristika

obrázokATLAS Plantae
Pteridophyta
Pteridopsida
Polypodiales
Elaphoglossaceae
Dryopteridaceae
Lomariopsidaceae

Výskyt: Etiópia, Z Afrika, kde submerzne obýva zatienené vodné toky s kamenitým korytom a vodou o kyslosti 5,2 až 5,7 pH v tropických dažďových lesoch

Maximálna dosahovaná výška: 40 - 50 cm

Doporučený teplotný rozsah: od 22 do 28°C

Doporučený rozsah pH: od 5.5 do 7.5

Osvetlenie: slabé (30 W/100 l)

CO2 požiadavky: 6-14 mg na liter

Popis: Ide o vodnú a obojživelnú zelenú, dekoratívnu a akvaristami vyhľadávanú papraď s mnohými delenými kučeravými listami a dlhým plazivým oddenkom. Submerzné listy môžu byť i cez 30 cm dlhé a 15 cm široké, ale zvyčajne je ponorene rastúci exemplár drobnejší. Emerzne rastúce listy však môžu byť až 100 cm dlhé. Mladé svieže zelené priesvitné listy, ktoré neskôr stmavnú, sa vytvárajú rozvinutím zárodočnej špirály, čo je typické i pre suchozemské paprade.



Pestovanie: Zasadenej v dne akvária sa jej veľmi nedarí (jej korene môžu začať odhnívať) a tak ju radšej uviažeme rybárskym vlascom o samorast. Rast môže byť značne lepší a rýchlejší ak pridávame CO2. Optimálny rast zabezpečíme v mäkkej a mierne kyslej vode. Je zaujímavé, že pri pestovaní tejto rastlinky sa mení aj chemizmus vody a časom dochádza k nárastu kyslosti vody, čím sa vytvoria dobré podmienky na pestovanie aj iných papradí a „jávskeho machu“. Tým pádom možno v akváriu chovať nielen neónky, ale aj niektoré ďalšie tetrovité rybky. V akváriu nevyžaduje temer žiadne svetlo, je tak veľmi vhodná na zatienené miesta u dna, pod koreňmi a pod vysokými rastlinami, kde sa iným rastlinkám príliš nedarí. Na živiny je nenáročná, prospieva jej ale prúdiaca mäkká voda. Neznáša iba stojatú, silno zakalenú vodu a na presvetlených miestach má sklon k zariaseniu starších listov.



Pozn.: Pri pestovaní v akváriu s tetrovitými druhmi rýb sa zaznamenalo jej požieranie predovšetkým tetrou konžskou. Bolbitis heudelotii sa paradoxne darí v akváriu s africkými cichlidami a je to druh vhodný na pestovanie aj v paludáriách a vlhkých teráriách.
Je zaujímavé, že sa táto rastlina umelo nepestuje na farmách, ale prevažná väčšina u nás predávaných rastlín pochádza priamo z jej prírody.

Štefan Čambal, VIVARISTA.sk



Šéfredaktor | 10.1.2015 11:20 | 0 komentárov | 3871x


Dátum: 26.4.2024 02:43:18
URL článku: http://www.vivarista.sk/m/clanky/3522