Článok prebratý zo serveru www.vivarista.sk


Naša Zem prišla o 52 % všetkých stavovcov

Článok zo sekcie Aktuality

obrázok Svetové populácie cicavcov, vtákov, plazov, obojživelníkov a aj rýb poklesli za posledné štyri desaťročia o viac ako polovicu všetkých jedincov a ich úbytok je výrazne rýchlejší, než sa predtým predpokladalo. Vo svojej zverejnenej správe to uviedol Svetový fond na ochranu prírody (WWF). Ľudstvo kladie na prírodu o polovicu vyššie nároky, než môže ekosystém planéty uniesť.

Správa nazvaná Living Planet Report vychádza z porovnávania počtu zvierat v populáciách celkovo 3038 druhov stavovcov. Medzi rokmi 1970 a 2010 ich ubudlo 52 percent, na čom sa u jednotlivých druhov rôzne veľkou mierou podieľali práve ľudia. To je značne rozdielny údaj ako v doteraz poslednej podobnej správe vydanej pred dvoma rokmi, ktorá hovorila o 28 % poklese počtu týchto zvierat. Podľa WWF sa predchádzajúca správa viac spoliehala na dobre dostupné dáta z Európy a Severnej Ameriky. Najväčší pokles je pritom podľa novej správy v tropických oblastiach, predovšetkým v Latinskej Amerike.

Úbytok najsilnejšie zasiahol sladkovodné druhy, medzi ktorými bolo o 76 percent menej. Morské a pevninské druhy stratili zhodne 39 percent. Zásadnými príčinami oslabovania jednotlivých populácií sú strata ich prirodzeného životného prostredia, lov a rybolov či klimatické zmeny.

Ľudské nároky na prírodu sú podľa WWF neúnosne veľké. Ľudstvo ťaží viac dreva, čerpá viac vody a vypúšťa do vzduchu viac emisií, ako môže príroda dlhodobo produkovať alebo absorbovať. "Toto poškodzovanie nie je nevyhnutné, ale je dôsledkom spôsobu života, ktorý sme si zvolili," uviedol vo vyhlásení vedecký riaditeľ londýnskej zoologickej spoločnosti Ken Norris.

Takzvaná ekologická stopa, čiže súčet všetkých spotrebovaných prírodných zdrojov a vypustených škodlivín, sa pritom v jednotlivých krajinách sveta veľmi líšia. Keby napríklad zanechávali všetci ľudia rovnakú ekologickú stopu ako Katarčan, potrebovali by sme 4,8 planéty Zem. Američania majú tento údaj rovný 3,9, zatiaľ čo rad rozvíjajúcich sa krajín vrátane Indie či Indonézie by sa vošla do možností jedinej planéty.

Podľa autorov správy stále existuje nádej, že sa podarí nasmerovať vzťah ľudstva k životu a prostrediu na planéte dlhodobo udržateľnejším smerom. "Je zásadné, aby sme sa chopili šance - kým ešte môžeme - rozvíjať sa udržateľne a tvoriť budúcnosť, v ktorej budú môcť ľudia žiť a prosperovať v súlade s prírodou," uviedol šéf WWF International Marco Lambertini.

Ilustračné foto: (šč), VIVARISTA.sk



Šéfredaktor | 1.10.2014 09:44 | 0 komentárov | 2549x


Dátum: 29.3.2024 15:57:07
URL článku: http://www.vivarista.sk/m/clanky/3331