Článok prebratý zo serveru www.vivarista.sk


Sungaya inexpectata PSG195

Článok zo sekcie Teraristika

obrázokATLAS (Zompro, 1996)

Animalia
Arthropoda
Insecta
Phasmatodea
Bacilloidea
Heteropterygidae
Sungaya

Výskyt: Filipíny

Popis: Ide o menší druh tŕnistej a bezkrídlej strašilky. V chovoch sú zastúpené dve odlišné populácie, pričom jedna je partenogenetická a označuje sa ako Highland form - forma z vysočiny, tá sa v chovoch objavila od roku 1996 a od samého začiatku sa o nej tvrdilo, že nemá samčeka, alebo len nebol nikdy nájdený. Tento údaj sa ale nájdením (2008) sexuálnej populácie označovanej ako Lowland form - nížinná forma nepotvrdil. Jedince tejto populácie sú navyše atraktívne sfarbené.



Dĺžka tela samičky Sungaya inexpectata sa pohybuje okolo 8 – 9 cm, partenogenetická populácia je menšia a dosahuje max. 8 cm. Sfarbenie je závislé na danej populácii. Pôvodná partenogenetická populácia je v dospelosti sfarbená do odtieňov svetlo hnedej farby s mramorovaním, no niektoré jedince sú sfarbené až do zelena. Sexuálna populácia je známa tým, že sa v rámci nej vyskytujú jedince s bielymi odtieňmi sfarbenia, pričom zväčša ide o kombináciu svetlo hnedého základu sfarbenia a bieleho pruhu, ktorý sa tiahne od hlavy cez celé telo až ku kladielku. Medzi chovateľmi je táto forma označovaná aj ako Sungaya inexpectata Lowland. Na hlave má samica abnormálne výrastky a na tele nesie malé tŕne.
Samec dosahuje dĺžku tela od 5 do 6 cm. Aj u nich nájdeme biely pruh, no intenzita jeho sfarbenia kolíše a u dospelého samca nemusí byť biely pás ani zreteľný.



Potrava: listy ostružiníka, malín, ruží, buku, dubu, brečtana a gaštanu



Rozmnožovanie: pohlavne i partenogeneticky.
Vajíčka majú veľkosť 4 – 5 mm a sú tmavo sivej farby s čiernou mikropylárnou plôškou, sudovitého tvar s čiernym, pomerne vysokým viečkom. Dospelé samičky ich kladú do pripravenej zeminy či piesku, ale aj voľne ich púšťajú na zem. Ich inkubačná doba je 4 - 5 mesiacov, pričom sú vajíčka relatívne odolné voči vyschnutiu. Je možné ich preto nevyberať z insektária a inkubovať priamo v ňom. Čerstvo vyliahnuté nymfy majú hnedé, neskôr mramorované sfarbenie a dosahujú veľkosť 1,5 cm. Ich vývoj do dospelosti trvá 4 až 5 mesiacov. U nymfy z tzv. sexuálnej populácie sú už od 2 - 3 zvleku zrejmé biele znaky, ktoré sa zachovávajú až do dospelosti.



Chov: Teplota nám postačuje izbová, pričom teplotné optimum sa pohybuje medzi 20 - 25°C, no tento druh znesie aj vyššie teploty. Je nutné pravidelne (aspoň raz za deň k večeru) rosiť insektárium, ktoré by malo mať na výšku minimálne 30 – 40 cm. Do neho umiestnime misku s 5 – 10 cm vlhkým substrátom pre kladenie vajíčok a vhodne doplníme aj tenkými konárikmi.

Štefan Čambal, VIVARISTA.sk



Šéfredaktor | 29.8.2014 10:12 | 0 komentárov | 2166x


Dátum: 19.4.2024 21:05:30
URL článku: http://www.vivarista.sk/m/clanky/3258