Článok prebratý zo serveru www.vivarista.sk


Web nielen pre začiatočníkov – sk.collarisweb.com

Článok zo sekcie Oficiálne stránky

obrázokVivaristika v sieti Rád a pravidelne surfujem imaginárnym priestorom webových portálov a hľadám najrôznejšie informácie o teraristike i herpetológii. A to aj napriek tomu, že si uvedomujem nespornú kvalitu a opodstatnenosť tlačeného písma, teda odborných kníh o našom spoločnom koníčku. Kvalitných portálov je ale tak pramálo, že je nutné medzi nimi vždy triediť podané informácie a neuveriť prvej z nich, čo sa v tomto priestore objaví. Ale to je tomu tak aj v tlačenej verzii a nedá sa tomu snáď nijako vyhnúť.
Napriek tomu som našiel portál o teraristike, ktorý je na veľmi dobrej ceste sa stať kvalitným. Obrovským prínosom je osobná chovateľská skúsenosť jeho editora, Ľubomíra Vargu z Karlovej Vsi pri Bratislave. Vekom človek mladý, no skúsenosťami na vysokej úrovni. To je veľmi výrazne badať aj z ponúknutých informácií, ktoré pán Varga publikuje na svojom webe sk.collarisweb.com. Z jeho obsahu je dôkladne poznať, že sa „pán domáci“ venuje chovu jašterov i hadov a snaží sa čo to pozisťovať o etológii i biológii svojich chovancov.


Na tomto webe sa dá nájsť aj pár podarených fotiek

Teraristika ako spoznanie nepoznaného

„Teraristika je pre mňa fascinujúcim koníčkom, zároveň ale aj záväzkom vytvoriť svojim chovancom čo najlepšie podmienky k ich životu. Osobne len dúfam, že sa teraristika rozšíri medzi širšiu verejnosť a tiež podmienky v akých sa zvieratá chovajú, sa budú neustále zlepšovať. Kto povedal, že šťastie sa nedá kúpiť, ten zabudol na zvieratá," vraví samotný pán Varga na svojich stránkach, ktoré si zhotovil na mieru sám, keďže sa okrem teraristiky, ktorá tvorí súčasť jeho života od roku 2011, venuje aj programovaniu. „Keď som začínal s teraristikou a zisťoval si informácie, vždy som ocenil, keď webstránka bola spojením krásnych fotografií a praktických, ľudsky podaných informácií. Toto spojenie dávalo teraristike zvláštne čaro. Motivovalo ma zisťovať viac, pripravovať lepšie podmienky pre chovancov. Časom som si založil web, kde práve toto bolo mojím cieľom. Aby návštevník ocenil krásu zvierat, krásu kúska prírody, ktorú doma môže vytvoriť. Aby tiež našiel informácie vo forme, ktorá bude pre neho praktická a záživná. V neposlednom rade, aby na stránkach našiel všetky možné skúsenosti chovateľov a nemusel sa tak dopúšťať rovnakých chýb,“ dodal k tomu.


"Titulka" je ako buzola pre návštevníka

Web plný osobných poznatkov

Návštevník, ktorý si klikne na sk.collarisweb.com v ňom nájde päť hlavných sekcií.
V prvej z nich sa nám predstavia autorom webu chované druhy, u ktorých vskutku detailne popisuje chov a odchov. Práve vďaka týmto informáciám podaným zrozumiteľne, sa záujemca o teraristiku alebo už priamo terarista dozvedá ako chovať jašterov Crotaphytus collaris, Anolis allisoni, Phelsuma cepediana, Phelsuma nigristriata, Phelsuma hielscheri, Nephrurus levis levis, Teratoscincus robowskii, Nephrurus amyae, Rhacodactylus auriculatus, Uroplatus henkeli, hadov Pantherophis guttatus, Thamnophis sirtalis sirtalis a korytnačku Clemmys gutata.


Predstavujú sa autorom webu chované druhy plazov

Autor týchto popisov kladie dôkaz na pekné fotografie a praktické informácie, čoho je dôkazom aj druhá sekcia s názvom Pekné fotky. Ako hovorí sám autor: „Pri tvorbe tejto časti bola mojím hlavným kritériom záživnosť. Aby to nebola len záplava informácii. Rozmiestnením fotiek a textu sa mi to snáď trochu podarilo.“ K tejto sekcii by som autorovi poradil len toľko, že by bolo vhodné zaktualizovať vedecké názvy daných živočíchov (napr. užovka červená nie je už radená do rodu Elaphe) s maličkým dodatkom, že druhový názov sa uvádza s malým prvým písmenkom, napr. collaris.


Výroba terárií je názorne predstavená pomocou fotiek i textu

Veľkým prínosom je ďalšia sekcia webu s titulkom Výroba terária. Tá v sebe obsahuje praktické návody ako si doma vytvoriť vlastné terárium. Detailné fotografie s presným popisom robia výrobu nášho terária zrozumiteľnú pre každého. „Popri teraristike som zistil, že nie som až také drevo ako som si myslel“, hovorí s úsmevom autor. „Stačí dobrý návod, skúsiť to raz, dvakrát a naozaj každý dokáže vytvoriť krásne teráriá.“


Teraristické zaujímavosti slovom

Ďalšou rubrikou sú TERA Zaujímavosti a je takou všehochuťou zo sveta teraristiky. Nájdete tu od odkazov na fotoblogy, cez veterinárny manuál až po mnoho stránok venujúcich sa teraristike, vrátane linku na náš časopis VIVARISTA.sk, za čo ďakujeme. „Pri potulkách internetom som narazil na toľko úžasných webov o teraristike, že som proste musel založiť takúto sekciu,“ vraví pán Varga.


10 tipov ako na to

V podstránke „Články“ prináša samotný autor formou blogu svoje skúsenosti v rámci iných oblastí. Pri našej návšteve sme tu našli článok s názvom „10 tipov pre chovateľské weby“ v ktorom autor radí a svojimi radami je nápomocný pre ďalších záujemcov o rozširovanie portálov, ktoré sa venujú teraristike.
Záverečná rubrika s názvom „Iné“ je rozdelená na hneď niekoľko podsekcií ako sú napr. Ponuka zvieratiek na predaj, Užitočné odkazy, Teraristická literatúra (tu je umiestnený odkaz na náš antikvariát, za čo ďakujeme!), Videá a nechýba ani kontakt na pána Vargu. Pre zahraničných návštevníkov je pripravená aj jazyková mutácia webu.

Na záver prianie autora webu pána Vargu všetkým teraristom, ku ktorému sa pripája aj redakcia Vivarista.sk: „Nech sa vám darí a aj vašim chovancom. A nech dobro chovancov zostáva stále na prvom mieste“.

Ľubomír Varga a Štefan Čambal



Šéfredaktor | 16.8.2014 13:25 | 0 komentárov | 7148x


Dátum: 19.3.2024 10:18:14
URL článku: http://www.vivarista.sk/m/clanky/3239