Článok prebratý zo serveru www.vivarista.sk


Neolamprologus caudopunctatus (Poll, 1978)

Článok zo sekcie Akvaristika

obrázokATLAS Animalia
Chordata
Actinopterygii
Perciformes
Cichlidae
Pseudocrenilabrinae
Lamprologini
Neolamprologus

Výskyt: Tanganika, Afrika a Zambia

Teplota vody: 24 - 27 °C
pH: 7 – 8
Tvrdosť vody: 10 - 20 °dGH



Popis: Tento druh bol objavený v roku 1978 na lokalite Cape Kabeyeye. Neolamprologus caudopunctatus je cichlida sfarbená hnedasto sivobielo s výrazne žltou chrbtovou plutvou a modrými očami. Samčeky sú väčšie ako samičky. Majú špicato predĺženú hlavu na rozdiel od samičiek, ktoré majú hlavu trošku kratšiu a ostrejšie skosenú. Samčeky majú veľkosť cca. 6-8cm a samičky cca. 5-7cm. Tento druh je niekedy mylne označovaný aj ako „šnekáč“, ale ide skôr o druh, ktorý sa zvykne v akváriu v ulitách rozmnožovať, no ako klasický „šnekáč“ v nich nežije. V Čechách bol navrhnutý názov „ulitník“. Ako druh obýva voľnú vodu a až v prípade nebezpečenstva sa ukrýva medzi skalami, niekedy si vytvára vlastné úkryty pod kameňmi. Rybky sú primerane teritoriálne a relatívne kľudné, len v období odchovu mladých sa stávajú agresívnejšie.



Potrava: V potrave by mali prevládať bielkoviny, vo voľnej prírode sa živí aj planktónom. Pri chove v akváriu si vystačíme aj s potravou pre mäsožravé cichlidy vo forme vločiek alebo granuliek, kľudne s vyšším % rastlinnej zložky a mrazenou potravou pre cichlidy.



Chov: Na dno akvária dáme piesočný substrát alebo jemný štrk, kamene, jaskynky či viaceré prázdne ulity Pomacea bridgesi alebo aj stredne veľkých ulít morských druhov ulitníkov. Tento druh neničí rastliny a je možné ho chovať spoločne s ďalšími miernymi druhmi cichlíd z jazera Tanganika (napr. rodu Julidochromis).



Odchov: Neolamprologus caudopunctatus má spravidla väčšie množstvo ikier a aj mladých. Tých je zväčša 20 – 30. Ikry kladú buď priamo do závitov ulity slimáka alebo aj na začiatok samotnej ulity, ktorá je ochraňovaná oboma rodičmi. V prípade, že je naše akvárium príliš zarybnené, radšej vyberme ulitu s niekoľkodňovým už rozplávaným poterom do menšieho akvária s rovnakou vodou a teplotou. Plôdiku podávame prachovú potravu a s rastom aj artémiu.



Pozn.: Tento druh cichlíd je povästný svojou zmenou sfarbenia, ku ktorému dochádza pri vystrašení, vzájomnom predvádzaní, kedy sa na tele konkrétnej rybky objavia zvislé tmavé pruhy, ktoré po úľaku sa vytratia.

Štefan Čambal, VIVARISTA.sk



Šéfredaktor | 6.8.2014 00:02 | 0 komentárov | 2929x


Dátum: 16.4.2024 07:07:18
URL článku: http://www.vivarista.sk/m/clanky/3223