Článok prebratý zo serveru www.vivarista.sk


Marisa cornuarietis (Linnaeus, 1758)

Článok zo sekcie Akvaristika

obrázokATLAS Animalia
Mollusca
Gastropoda
Caenogastropoda
Architaenioglossa
Ampullarioidea
Ampullariidae
Marisa
Synonym: Marisa chiquitensis, Marisa rotula, Ampullaria cornuarietis, Marisa intermedia, Ceratodes cornuarietis

Veľkosť ulity: 5-7 cm (šírka cca. 2 cm), staršie jedince majú ulitu zostavenú až zo 4 závitov
Teplota vody: 18-30°C
pH: 6-9
Tvrdosť vody: 7-30°dGH
Dosahujúci vek: 3-5 rokov

Výskyt: V prírode obýva rieky, jazerá a močiare, zavlažovací kanál v subtropickom a tropickom klimatickom pásme so striedaním obdobia sucha a dažďov v Brazílii, Venezuele, Kolumbii, Paname, Kostarike (tu sa objavila v roku 1952), Hondurasu, Floride (r. 1957) a Texase (r. 1983), no našla sa aj v Afrike a v Ázii, kde mala slúžiť ako predátor voči Bulinus sp. a Biomphalaria sp. Našla sa aj v brakickej vode, ale v nej sa nemnoží. Nemožno vylúčiť jej nepôvodný výskyt ani v našich vodách, kam ju vypúšťajú akvaristi, ktorí ju veľmi často vo svojich akváriách chovajú pre jej atraktívnu ulitu

Popis: Marisa cornuarietis sa vyskytuje v mnohých farebných formách (žltá, béžová s 5-7 pozdĺžnymi tmavými tmavohnedými až načervenalými pruhmi, pričom je jedna strana jej ulity sfarbená hnedo, druhá strana zas béžovo. Jej hlava, svalnatá noha i tykadlá sú čiernobielo žilkované. Vzduch prijíma pomocou výsuvného sifónu.



Chov: Vodu v akváriu o obsahu aspoň 50 l vyžaduje mäkkú až tvrdú, no nemala by príliš prúdiť. Znáša aj veľmi znečistenú vodu s malým obsahom kyslíku. Substrát sa môže voliť podľa vkusu akvaristu, Marisa nie je naň náročná. Každopádne ale treba pamätať na to, že tento ulitník rád ryje v substráte a preto by sme sa mali vyvarovať ostrým kameňom. Vhodné je ju chovať v druhovom akváriu, alebo ak už v spoločenskej nádrži, dávať dobrý pozor pri výbere rybiek. Tie totiž veľmi radi útočia na jej dlhé, tenké tykadlá.
Akvárium je vhodné dobre prikryť, Marisa, ak nemá vhodné podmienky a dostatok potravy, sa občas vydáva aj mimo akvárium. Tu síce dokáže istý čas prežiť bez ujmy, ale ak ju akvarista čoskoro nenájde...



Potrava: Tento veľmi často chovaný druh ulitníka požiera prakticky akúkoľvek rastlinnú potravu (žiaľ, ak má na výber, tak riasy úplne ignoruje, no ak nemá na výber, tak zje nielen vláknité riasy, ale aj štetinkové) a to je kameňom úrazu jej chovu. Zaujímavé je, že listy nezačne od ich kraja, ale najradšej od ich stonky a očividne uprednostňuje vysoké druhy rastlín. Pri jej umiestnení v dobre zarastenom akváriu dokáže za krátku dobu napáchať priam spúšť. Ak ale napriek tomu chceme tento druh chovať, umiestnime ho do dobre zarasteného akvária a počítajme s jej potravnou povahou. Osvedčilo sa umiestniť do jej akvária aj umelé rastliny, ale vtedy jej treba v potrave podávať pestrú rastlinnú zložku, dubové a bukové lístie i drevo, uhorky, špenát, mrkvu, šalát, krmivo pre ryby, mŕtve ryby, iné akváriové slimáky a ich vajíčka, riasy, morské kôrovce. Nepohrdne ani mäsitou zložkou stravy. V literatúre je zaznamenaná jej záľuba v požieraní iných ulitníkov, ktoré nemajú viečko na svojej ulite a dokonca, že Marisa často poškodzuje ulitu Pomacea sp.



Rozlíšenie pohlavia a odchov: Druh má oddelené pohlavie. Samice bývajú väčšie a majú otvor ulity skôr oválny, samec má tento otvor takmer pravidelne kruhový. Ulita starších jedincov je sploštená. Samica po spárení kladie znášku vajíčok na listy pod vodnou hladinou ešte týždne po kopulácii. Vajíčka merajú 2-3 mm a ich vývoj trvá 2-3 týždne, počas ktorého mierne zväčšia svoj objem. Tesne pred liahnutím sa stena vajíčok, korých býva v jednej znáške aj 30-50, stáva priehľadná.
Odchov mladých Marís je jednoduchý.


Marisa planogyra

Pozn.: Marisa cornuarietis je citlivá na chemikálie a preto by sme sa mali vyvarovať aplikácii malachitovej zelene, formaldehydu a ďalších prípravkov s obsahom medi.
V chovoch sa občas objaví aj ďalší venezuelský druh rodu, Marisa planogyra Pilsbry, 1933.

Štefan Čambal, VIVARISTA.sk



Šéfredaktor | 22.7.2014 10:21 | 0 komentárov | 3623x


Dátum: 25.4.2024 18:29:41
URL článku: http://www.vivarista.sk/m/clanky/3197