Článok prebratý zo serveru www.vivarista.sk


Cryptocoryne affinis N. E. Brown ex Hooker f., 1893

Článok zo sekcie Akvaristika

obrázokATLAS Plantae
Angiosperms
Monocots
Alismatales
Araceae
Aroideae
Cryptocoryneae
Cryptocoryne

Synonymum:
C. H(h)aerteliana Jacobsen ex Millkuhn, 1949

Výskyt: vody juhozápadného Malajského polostrova

Výška: 10 - 30 cm
Teplota vody: 22 - 26°C (znesie pokles až na 13°C)
pH: 7 - 8
Tvrdosť vody: 10 - 20°dKH (mierne kyslá až neustrálna, no dobre rastie aj v tvrdej vode, ale tu je skôr zakrpatená)
Substrát v akváriu: premytý štrk a piesok
Nároky na osvetlenie akvária: mierne, je to nenáročný druh (30 W/100 l). Pri príliš silnom svetle ale vytvára iba svoju zakrpatenú formu s listami, ktoré sa plazia skôr po dne akvária. Pri väčšej intenzite osvetlenia prevláda na hornej strane listov sýto zelená farba a na spodnej zas červená. Pri horších podmienkach sú listy skôr hnedé alebo fialkasté.



Popis: Je to ružicovitá rastlina. Listy má mäkké, dlhé, kopijovité, s krátkymi stopkami. Listy čersvo dovezených rastlín jú silno zvrásnené a majú zväčša špinavohnedú farbu. Po ich zasadení do vhodných podmienkach v akváriu listy nadobudnú krásne smaragdovozelené sfarbenie s jasnočerveným rubom. Môžeme ju pestovať aj emerzne, ale takto sa nepestuje práve najlepšie.

Pestovanie v akváriu: Cryptocoryne affinis sadíme ako ústrednú rastlinu skôr do stredu nádrže. Z rodu Cryptocoryne je to snáď najodolnejší druh. Možno ju celkom s úspechom pestovať aj ako pripevnenú na dreve. Pomerne zle znáša presadzovanie a menenie stanovišťa.



Rozmnožovanie: Matečné rastliny vytvárajú mnoho poplazov. Ak sa na nich vytvoria korene, môžeme ich oddeliť a vysadiť na potrebné miesto. Je veľmi náchylná k hnilobe, kedy sa jej listy rozpadajú. Príčinou je zrejme náhla zmena parametrov vody, možno i samotné osvetlenie akvária. Ak sa tak stane, stačí ponechať v akváriu zbytky rastlín a keď sa podmienky v akváriu ustália, vytvoria si rastliny nové zdravé listy. V akváriu, predovšetkým ak je jeho dno presýtené množstvom organických zbytkov, môže vytvárať aj dlhé kvetenstvo. Vhodné je ju pravidelne prihnojovať (a to aj železom).

Pozn.: Napriek tomu, že ide o nenáročný a pre začiatočníkov v akvaristike priam ideálny druh, nie je vždy k dostaniu. Príčinou je podľa všetkého jej dosť problematické pestovanie v skleníkoch. Získať ju skôr možno priamo od akvaristov.

Štefan Čambal, VIVARISTA.sk



Šéfredaktor | 28.6.2014 12:00 | 0 komentárov | 2501x


Dátum: 20.4.2024 08:48:35
URL článku: http://www.vivarista.sk/m/clanky/3147