Článok prebratý zo serveru www.vivarista.sk


Amphilophus citrinellus (Günther, 1864)

Článok zo sekcie Akvaristika

obrázokATLAS Animalia
Chordata
Actinopterygii
Perciformes
Cichlidae
Cichlasomatinae
Amphilophus

Synonym: Cichlasoma citrinellum, Cichlasoma basilare, Cichlasoma granadense, Erytrichthys citrinellum, Heros basilaris, Heros cintrinellus

Veľkosť: 25 - 30 cm, v akváriu ale dosahuje menšej veľkosti
Teplota vody: 22 - 28°C
pH: 7 - 7,3
Tvrdosť vody: 5 - 20°dGH
Vek: aj 15 rokov

Výskyt: S Amerika, Nikaragua, Honduras, jazerá Nikaragua a Managua


Samec

Popis: Je to majestátna cichlida. Jej telo je najčastejšie citrónovo žlté, v akváriách sa možno stretnúť už aj s jedincami o rôznych farbách, zlatožltými či červenožltými.

Pohlavie: Mladé samce majú strmé čelo, z ktorého sa postupom dospievania vytvorí mohutný hrb. Samičky hrb majú buď len naznačený, alebo ho vôbec nemajú a sú výrazne menšie než mohutné samce.

Potrava: Tento druh cichlidy spotrebuje veľké množstvo potravy živočíšneho pôvodu (malé rybky, dážďovky, kúsky hovädzieho srdca...)a prijíma i špeciálnu potravu pre veľké cichlidy (vločky a pelety). Podávaním potravy bohatej na karotén dosiahneme krásneho vyfarbenia tejto cichlidy.


Samička

Chov: Veľkosť a temperament neumožňuje, žiaľ, chovať viac jedincov a o chove dvoch samcov sa dá uvažovať iba v skutočne obrom akváriu o rozmeroch aspoň 180 cm a šírke minimálne 50 cm. Preto uprednostňujme chov jedného dospelého páru a vyčleňme pre neho 300 - 350 litrové akvárium, ktoré každopádne treba vhodne opticky rozčleniť (korene, kamene..., ktoré ale treba zabezpečiť pred posunutím a mali by zároveň slúžiť aj ako vhodné úkryty). Umiestňovať do akvária živé rastliny je zbytočné, ryby ich pri úprave piesčitého dna vyryjú a zničia. Pri chove tohto druhu cichlidy je nutná aj dostatočne účinná a výkonná filtrácia.


Portrét dospelého samca

Odchov: Amphilophus citrinellus je sociálny druh, ktorý vytvára dlhoročné páry. Občas sa aj u nich ale môže objaviť rodičovská nezhoda (neochota sa páriť, opačný názor na výchovu potomstva...), ktorá môže skončiť smrťou samičky. Agresia sa dá potlačiť práve vhodne rozmiestneným vnútorným usporiadaním akvária a sledovaním správania oboch jedincov v páre i chovom v dostatočne veľkých akváriách. Pri pokuse o zostavenie nového páru treba postupovať veľmi opatrne a ryby umiestniť do akvária predeleného sklom, ktoré umožňuje optický i chemický vzájomný kontakt.
Rozmnožiť dobre kŕmených dospelých jedincov nie je obtiažne. Samička kladie ikry na vybraný a očistený kameň, ktoré následne oplodní samec. Rozplávaný plôdik sa pri nedostatku potravy (drobná živá potrava, jemné suché krmivo) živí sekrétom z kože rodičov (podobne ako to poznáme u terčovcov). Obaja rodičia v čase odchovu mladých neváhajú zaútočiť ani na ruku akvaristu vnorenú do vody.
Mladé Amphilophus citrinellus majú vždy hnedosivú farbu a až s vekom sa táto mení v charakteristickú citrónovú (s výnimkou iných, už spomenutých, farebných foriem).

Pozn.: Amphilophus citrinellus sa do chovu dostal po roku 1970, kedy zdomácnel vo výstavných a obrích akváriách.

Štefan Čambal, VIVARISTA.sk



Šéfredaktor | 25.6.2014 14:50 | 0 komentárov | 1840x


Dátum: 28.3.2024 23:40:41
URL článku: http://www.vivarista.sk/m/clanky/3135