Článok prebratý zo serveru www.vivarista.sk


Réaumur de Ferchault (* 28.2.1683, La Rochelle - † 18.10.1757, Saint-Julien-du-Terroux)

Článok zo sekcie Žabčonoviny

obrázokPrírodovedci, ktorí zmenili svet Pri našom putovaní históriou biológie sa neustále stretávame s tým, že veda v (ne)dávnej dobe bola na samom začiatku poznávania. Preto sa nám mnohé dnes samozrejmé a nevyvrátiteľné udalosti zdajú byť priam prízemné. Jednou z nich je aj fakt, že kôrnatcom či iným skupinám živočíchov môže dorásť stratená končatina či iná časť tela. Pred pár storočiami to ale veda pokladala za hotový a ničím nepodložený mýtus. Príčinou bol fakt, že chýbal dôveryhodný, nevyvrátiteľný vedecký dôkaz. Prvým, kto ho ale preukázal, bol práve francúzsky polyhistorik Réaumur de Ferchault (1712).



Narodil sa v La Rochelle do veľmi dobrej prominentnej rodiny. Tá si vďaka svojmu postaveniu mohla dovoliť poslať mladého Ferchaulta na výchovu do Paríža. S tade prešiel do Poitieru, kde študoval filozofiu a následne do Bourgesu, kde sa pod drobnohľadom svojho strýca dal na štúdium civilného práva a matematiky (1699 - 1702). V roku 1703 sa vracia do Paríža, kde v štúdiu matematiky i fyziky pokračuje. V roku 1708 sa vo veku 24 rokov a pod vplyvom svojho učiteľa matematiky Pierre Varignona stáva členom Francúzskej akadémie vied, kde v tlačovine Mémoired de l'Académie pravidelne publikuje svoje práce. Svoj záujem spočiatku logicky venuje matematike, predovšetkým geometrii. Rok 1710 mu prináša významný vládny projekt, ktorého úlohou je oživenie zanedbávaných odvetví priemyslu, pričom úlohou Ferchaulta je navrhnúť plány, podľa ktorých sa budú stavať manufaktúry. Za svoj výrazný prínos získava veľkú finančnú odmenu, ktorú daruje práve Francúzskej akadémii so želaním, aby z týchto peňazí sa financovali experimenty, ktorých účelom je zdokonalenie priemyselnej produkcie.



V roku 1731 sa jeho pozornosť obracia na meteorológiu a navrhuje teplotnú stupnicu, ktorá dodnes nesie jeho meno. No bokom nejde ani štúdium živej prírody, čomu sa venuje od svojho ranného detstva. Popisuje pohybový systém ostnokožcov a v roku 1712 experimentálne dokázal, že kôrovce môžu nahradiť stratené končatiny. V roku 1741 sa k tomuto tematu vracia a svojím výskumom potvrdil pozorovania Švajčiara Abrahama Trembleya, že nezmar dokáže regenerovať najrôznejšie časti svojho tela. Réaumur už v roku 1710 prišiel s nápadom použiť pavúky k výrobe hodvábu. Práve táto práca vyvolala obrovskú senzáciu a čínsky cisár si ju necháva preložiť do čínštiny. Réaumur sa venuje aj súvislostiam medzi rastom hmyzu a teplotou, možnosťou umelej inkubácie vajec alebo rozdielmi medzi trávením dravých a bylinožravých vtákov. Tiež preukázal, že koral nie je rastlina, ale živočích. Prakticky celý zvyšok svojho života sa Réaumur venuje zoológii a jeho posledná práca (1756), krátko pred smrťou, sa zaoberá tvarom vtáčích hniezd.
Jednou z najdôležitejších jeho prác je šesťdielny spis Mémoired pour servis á l'histoire des insectes, ktorý vydával v rokoch 1734 - 1742 v Amsterdame. V ňom sa do hĺbky venuje v tej dobe známym druhom hmyzu (okrem chrobákov) vrátane ich lokalít.
Réaumur de Ferchault umiera na následky pádu z koňa a všetky svoje rukopisy i prírodovedecké zbierky odkazuje Francúzskej akadémii.

(šč), VIVARISTA.sk
Foto: www.nndb.com, openlibrary.org, www.ub.uni-heidelberg.de



Šéfredaktor | 31.5.2014 10:33 | 0 komentárov | 2983x


Dátum: 29.3.2024 01:20:35
URL článku: http://www.vivarista.sk/m/clanky/3082